Son zamanlarda YouTube’un para kazanma ve kazandırma sisteminde değişikliğe gidilmesinin ardından içerik üreticileri resmen buna isyan etmişlerdi. Daha öncelerinde de yaşanmış olan reklam verenlerin YouTube’a daha fazla reklam vermemesiyle ortaya çıkan karışıklıkla birlikte bu da eklenince artık iş içerik üreticilerince çığırından çıktı.

“Sarı dolar” sistemi; kaba dil/argo, cinsellik, bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı gibi yaş kısıtlamasına takılabilecek etmenleri erkenden tespit edip o videonun reklam verenlerce reklamının görünmemesini dolayısla da içeriği yükleyen kişinin para kazanamamasına neden oluyordu. Fakat bu sistem doğru düzgün ve adil çalışamadı ve bir sürü video sarı dolar yüzünden gelir alamadı.

Durum böyle olunca içerik üreticileri alternatif arayışlarına girmiş olacaklar ki onları bir nebze rahatlatacak bu yeni tarayıcı projesine desteklerini esirgemiyorlar. Brave zekice tasarlanmış açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısı.

Brave, Brian Body ve Mozilla’dan da tanıyacağınız Brendan Eich elinden çıkma. Ayrıca Google’ın yazılım geliştirme programı olan Chromium ile güçlendirildi. Brave’i diğer tarayıcılardan ayıran en önemli özellik, AdBlocker kullanmanıza gerek kalmadan, Pop-Up’lar tarafından rahatsız edilmeden güvenli ve keyifli bir internet kullanımı sağlamak. Peki ya bunu nasıl yapıyor?

Brave, kullandığınız siteye veya severek izlediğiniz YouTube içerik üreticilerine bağışlarınızı ileterek hem sizi reklam görme derdinden kurtarıyor hem de gerek medya, gerek Youtuber’lar ekonomik olarak rahatlıyorlar ve reklam verenlere bel bağlamıyorlar.

Brave Payments adını verdiklerini bir kasa misali işleyen sistemde sizin eklediğiniz para kadar zaman harcadığınız sitelere göre, sizin istediğiniz kişiye bağış yapabilirsiniz. Bu da sizin paranızın sizin nereye gittiğinizi bilmenizi sağlıyor ve tam olarak kişileştirme imkanı sunuyor.

YouTube’un para kazandırma politikası ortada, içerik üreticileri de bu tarayıcıyı oldukça destekliyor. Dünyaca ünlü Bart Baker Brave’e destek verenlerin önünde geliyor. Videoların çekilmesinde yaşanan maliyeti çıkarabilmek için oldukça yüksek izlenmesini gerektiğini belirttikten sonra bunun sürdürülebilir olmadığını ekleyen Baker, YouTube’un yeterli olarak ücret sunmadığını da ekledi.

Brave’in tek vaadi AdBlocker’ları tarihe gömmek değil aynı zamanda “en hızlı” diye bildiğimiz Google Chrome’a meydan okumak. Resmi internet sitesite yazan bazı istatistiklere göre Brave; CNN, Fox News, MSNBC, TIME gibi kilit haber sitelerine Chrome’a nazaran kimi yerlerde 8 kat daha hızlı erişilebiliyor.

Bu internet tarayıcısı sizin de ilginizi çektiyse buraya tıklayarak resmi sayfasına, buraya tıklayarak da indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here