İsveçli yazar, şair, ressam ve bir ulusal değer: August Strindberg. Sanatçının yağlı boya tabloları modernizmin kuzeyden esen dışavurumcu rüzgarlarından. 1880’lerden 1900’lerin ilk yıllarına kadar icra ettiği eserler, yine bir Nordik değeri, Acne Studios’un ilham panosunda. Markanın kurucusu ve kreatif direktörü Jonny Johansson, ready to wear anlayışını kendine has tasarım üslubuyla yorumladığı 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda Strindberg’in melankolik eserlerini giysilerine desen olarak giydiriyor. Büyüleyici İsveç doğasını melankolisiyle tuvale döken sanatçının dört işi Acne Studios’un koleksiyonunda yer edinmiş: Underlandet (Harikalar Diyarı), Svartsjukans natt (Kıskançlık Gecesi), Den ensamma giftsvampen  (Yalnız Mantar) ve Staden (Şehir).

Jonny Johansson, Strindberg ve koleksiyondaki yansımaları için; “August Strindberg’in doğa resimlerine bayılıyorum. Sanki ‘doğa’ onun için her sorunun cevabıymış gibi… Eserleri giysilere basıldığında da soyut bir form alıyor. Normalde bir tabloyu kıyafetlere klişeleşmeden basmak çok zordur! Ama Strindberg söz konusu olduğunda çizimler tüm koleksiyonu birbirine bağlayan bir desen haline geliyor…” diyor.

Oversize blazer ceketler, uzun kollu üstler, kısa kollu gömlekler, etekler, halter yaka elbiseler ve bol kesim pantolonlar August Strindberg desenleri ile bezeli parçalardan. Buruşuk keten ya da ipek organzadan dikilen bu sanat eseri mertebesindeki parçalara Acne Studios mağazalarında ve markanın websitesinden ulaşabilirsiniz.

kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here