Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

Birçok efsane, kitap ve filme konu olan güzel tanrıça Pandora, Yunan mitolojisi‘nin en önemli karakterlerinden birisi. Gerek deyimlerde, gerek rivayetlerde, gerek ise ders verici öğütlerde her geçen gün daha da sağlam bir yer ediniyor. Tanrıların babası Zeus’un emriyle, oğlu Hepaistos tarafından; insanları cezalandırmak ve ömürleri boyunca tadacakları bir ızdıraba maruz bırakmak amacıyla yaratıldı. Zeus’un bu çılgın öfkesinin sebebi; Prometheus’un, tanrıların ateşini Olimpos Dağı’ndan çalıp insanlara hediye olarak vermesiydi. Bu olaydan sonra Zeus adeta nefretle dolarak, ateşi çalan Prometheus’a karşı şu tehditkar sözleri sarfetti:

“Kurnaz, beni alt ettiğin için mutlu musun? Ateşi çaldığın için mutlu musun? Bu, insanoğlunun felaketi olacak! İnsanlara ateşin karşılığı olarak öyle kötülükler vereceğim ki kendi yok oluşlarını mutlulukla karşılayacaklar.”

Jean-Pierre Dalbêra tarafından yapılan Zeus heykeli. Günümüzde Berlin’deki Altes Müzesi’nde bulunuyor.

Zeus, hem Prometheus’un hem de tüm insanlığın canını yakmak istiyordu. İlk iş olarak Demirciler Tanrısı oğluna emir verip, ondan tanrıça gibi bir kadın yapmasını istedi. Oğlu da toprak ve suyu karıştırarak kısa sürede yarattı bu nefret tohumu tanrıçayı. Athena; el işlerini ve beceriyi, Afrodit; tutku, heyecan ve şehveti, Hermes; şeytani duyguları, hilekarlığı ve kötülüğü öğretti ona. Periler onu süslü gerdanlıklarla, kemerlerle, çiçeklerle donatarak baştan çıkarıcı bir güzelliğe büründürdüler. Bütün bu merasimden sonra “tanrıların her birinden hediye alan” anlamına gelen Pandora adıyla adlandırıldı. Çok güzeldi fakat yaratılış amacına uygun olarak dili yalanla, kalbi sadakatsizlikle doluydu. Bir erkeği etkileyebilecek bütün özelliklere sahipti.

Jules Lefebvre’nin 1882 yılında yaptığı “Pandora” çalışması.

Acımasız planını hızla devreye sokan Zeus, Pandora’yı dünyaya gönderdi. Hedef, ateşi çalan Prometheus değil onun en yakını; öz kardeşi Epimetheus idi. Hermes tarafından Epimetheus’a, hediye olarak sunuldu Pandora. Olacakları önceden görebilen kahin Prometheus, onu Zeus’tan gelecek hediyelere karşı defalarca kez uyarmasına rağmen bir türlü söz geçiremedi ve küçük kardeş anında kabul etti bu hediyeyi. Çünkü görür görmez Pandora’ya delicesine aşık olmuştu. Pandora ise Zeus’un planını ilmek ilmek dokuyor ve rahatça insanların arasına karışarak hedefine ilerliyordu.

 

Pierre Loison tarafından 1861 yılında yapılan Pandora heykeli. Günümüzde Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunuyor.

Düğün günü gelip çattığında Zeus, sözde düğün hediyesi olarak Pandora’ya bir kutu (aslında kavanozdur fakat çeviri hatasından dolayı kutu olarak geçer) gönderip asla açmamasını tembihler. Bu şekilde güzel Pandora kutuya merak duyacaktı. Didaktik şiirin babası olarak bilinen Yunan şair Hesiodos’un “İşler ve Günler” adlı eserinde geçen rivayete göre; o zamana kadar insanlar hiç hasta olmamış, hiçbir kötülüğü tatmamış ve hiç yalan söylememişlerdi. Fakat Pandora merakına yenik düşerek Zeus’un gönderdiği kutuyu açınca; kötülük, kıskançlık, hastalık ve ahlaksızlık serbest kalarak tüm yeryüzüne yayılmaya başladı. Pişman olarak son anda kutuyu kapatmaya çalışsa da artık çok geçti. Tüm zorluklara rağmen insanları ayakta tutabilmesi için “umut” kalmıştı bir tek Pandora’nın kutusunda.

John William Waterhouse tarafından 1896 yılından yapılan “Pandora’s box” isimli çalışma.

Kapak kapandığı sırada Pandora, kendisine düğün hediyesi olarak gönderilen bu lanetli kutu tarafından esir alındı ve sonsuza kadar onun içerisine hapsoldu. Zeus ise tam da tasarladığı gibi almıştı intikamını. İnsanların büyük sıkıntılarla boğuşmalarını ama aynı zamanda da umuda tutunarak hayatta kalmalarını istiyordu.

Kaynak: 1,2

 

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here