Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Christmas Vacation, ülkemizde “Sevimli Aile Tatilde” ismiyle vizyona giren “National Lampoon’s Vacation” serisinin üçüncü filmi. Filmde, çılgın Griswold ailesi bu kez de muhteşem bir Noel için hazırlanıyor!

Masalsı introsuyla bir Noel hikayesini anımsatan Christmas Vacation, bu havasının yanında klasik 80’ler komedisi tadında ilerliyor. Bu Noel, tüm ailenin birlikte olacağı harika bir kutlama organize etmek isteyen Clark Griswold (Chevy Chase), günler öncesinden hazırlıklara başlar. Ancak, Noel için en mükemmel ağacı bulmak, evlerinin dışını 25000 led ile ışıklandırmak ve birbirinden tuhaf akrabaları bir araya getirmek, Griswold’ların tahmin ettiğinden çok daha zor olacaktır…

Clark Griswold, kendisi ve ailesi için iyi bir şey başarmak isteyen ve bu konuda aşırılıklara kaçmaktan çekinmeyen bir babadır. Eşi Ellen (Beverly D’Angelo), çocukları Russell (Johnny Galecki) ve Audrey (Juliette Lewis) de aslında bu durumun farkındadırlar. Ancak Clark, muhteşem bir Noel gecesi fikrini kendi içinde o kadar takıntı haline getirir ki, bu yolda başına gelen her türlü absürtlüğe rağmen bu amacından vazgeçmez. Bunun yanında, aklının bir köşesinde de şirketinden alacağı Noel ikramiyesi ile büyük bir yüzme havuzu inşa etme fikri vardır.

Noel’e birkaç gün kala evlerine gelen aile büyükleri, Clark’ın tüm bu çabalarını boş ve gereksiz bulur. Hepsi kendi halinde takılan bu yaşlı ve huysuz misafirler, Clark’a destek olmadıkları gibi, onun işini de bir hayli zorlaştıracaklardır. Peki bunlar yeterli mi dersiniz? Elbette hayır. Griswold’lara en büyük sürpriz, davet edilmedikleri halde kendilerini bu Noel programına dahil eden, Clark’ın hafif zihinsel problemler yaşayan kuzeni Eddie (Randy Quaid) ve ailesidir. Eddie, ailesiyle birlikte külüstür bir karavanda yaşamaktadır ve işsizdir. İki küçük çocuğu ve en az onlar kadar garip bir de köpeği vardır. Eddie’den ve sürdüğü bu hayat tarzından çok haz etmeyen Clark, yine de bu duruma sesini çıkarmaz ve Noel planlarına devam eder.

Christmas Vacation, tüm bu renkli yan karakterlerle birlikte, sadece mutlu aile tablosu çizmek isteyen bir babanın, her şeyi nasıl eline yüzüne bulaştırdığını anlatıyor. Hiçbir şeyin planladığı gibi gitmemesi yüzünden, filmin sonlarına doğru Clark’ın nasıl kontrolünü kaybedip çıldırdığını görüyoruz. Film, her ne kadar absürt bir komedi olarak bunu trajikomik sahnelerle gösterse de, aslında bir yandan da seyircisine, günlük yaşamda tıpkı Clark gibi obsesiflik derecesinde heves ettiği, planladığı ve sonu her daim hüsranla sonuçlanan olayları çok da önemsememesi, hayatı biraz akışına bırakması gerektiğini söylüyor.

Christmas Vacation, olayların aşırılığıyla bütünleşen Griswold ailesiyle birlikte, gerçekten bir Christmas masalı gibi akıyor. Her sahnesinde hissettiğimiz Noel havası ve biraz da yapım döneminden kaynaklanan anlatım dili, Christmas Vacation’ı özellikle nostalji sevenler için tam Noel zamanları açıp izleyebilecekleri, çerezlik bir film olarak sunuyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here