Eski Red Hot Chili Peppers gitaristi John Frusciante‘nin müzik kariyeri hayatınızda görebileceğiniz en ilginç müzik serüvenlerinden biri. 2008 yılında Red Hot Chili Peppers’tan ayrılan müzisyen sonrasında bir alternatif rock albümü olan “The Empryean“ı piyasaya sürdü. The Empryean, John Frusciante’nin en iyi solo çalışması olarak hala yerini koruyor.

Bu projeden sonra Frusciante’den 3 yıl sonunda “PBX Funicular Intaglio Zone” albümüyle haber aldık. Bu albüm Frusciante’den duyduğumuz her şeyden daha da farklıydı. Sanatçı, gitarını eline alsa da elektronik tabanlı bir albüm yapmıştı. Bu albüme tamamen farklı bir şekilde yaklaşan sanatçı, elektronik müzikle  haşır neşir oluyordu ve çok deneysel şarkılar yapmıştı. Şarkılar arasında kulağa normal bir rock şarkısı gibi gelen tek şarkı Ratiug‘dur diyebiliriz.

“PBX Funicular Intaglio Zone”dan sonra Frusciante’nin yeni projesi “Enclosure“dı. Bu albümde de elektro gitar ile elektronik müziği birbiriyle harman etmeye çalışan müzisyen önceki çalışmasına göre biraz daha başarılı oldu diyebiliriz. Daha dengeli riskler alan Frusciante; Crowded, Shining Desert gibi şarkılarla hayranlarının gönlünü aldı diyebiliriz.

Enclosure’dan sonra Frusciante müziğin biraz daha derinliklerine giderek “Trickfinger” gibi yeni bir isim kullanarak EDM/tekno ve house müzik yapmaya başladı. Gitarını tamamen bir köşeye bırakan sanatçı bu isimle iki proje çıkardı:

  1. Trickfinger
  2. John Frusciante presents Trickfinger II

Trickfinger’la olabildiğince absürt, deneysel ve bilinmeze yakın bir müzik yapan Frusciante, çoğu eski hayranının ilgisini kaybederken elektronik müzik seven yeni hayranlar ediniyordu. Müziği çok değişik bir noktaya gelen Frusciante, Soundcloud’dan bu türde birkaç albüm daha çıkardı. Sonradan yine sessizliğe geçen Frusciante, bu sene Endonezya’lı bir gitarist olan Dewa Budjana’nın albümünde Crowded ve Zone şarkılarının remix’leriyle kısmen dönüş yaptı.

(John Frusciante ve Dewa Budjana, Ocak 2018)

Ne kadar remix’lerdeki vokallerin eski kayıtların aynıları olduğu düşünülse de Frusciante’nin rock sahnesine hafiften dönmesi hayranlarını mutlu etti. Tam bu albümün çıkışından 2 gün sonra sanatçı “A3t1ip” şarkısını çıkardı.

Evet, bu şarkı belki de elektronik müziğin en absürt noktası olan “noise” müziğin bir örneği. Adından da anlaşılacağı üzere elektronik seslerin birleşimiyle yapılan çok soyut bir müzik türü. “Noise” müzik (benim de dahil olmadığım) çok küçük bir kesime hitap ediyor diyebiliriz. Böyle absürt bir müzik türü var hatta Pitchfork’un deneysel albümleri inceleyen eleştirmenleri de bu türe büyük ilgi duyuyor. Bu yılın sonlarına doğru Merzbow adlı sanatçının tek şarkıdan oluşan 50 dakikalık noise albümüne 10 üzerinden 7 puan verdiler.

Merzbow – Monoakuma:

RHCP gitaristliğinden EDM’e, EDM’den noise’a kadar her müzik türüne hafiften eli değen John Frusciante‘nin bakalım yeni durağı ne olacak?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here