Her yılın merakla beklenen geniş bir film listesi olur. Kimi o yıla damga vururken kimi beklenileni ve istenileni veremeyerek büyük bir hayal kırıklığı yaşatır. 2018 özellikle film açısından oldukça yoğun bir dönem geçirerek, genelde ilk seçeneğe daha uygun olan filmleri önümüze serdi. Bu dönemde birbiri ardına pek çok yapım vizyona girerek kocaman bir yarışa dahil oldu. Bu yarışın arasından sıyrılan, gösterime girmesi dört gözle beklenen ve büyük umutlarla bel bağlanan bir yıldız bize göz kırptı; A Star Is Born. 

Pek çok film daha gösterime girmeden oldukça merak uyandırabilir. Bunu kimi eşsiz senaryosuyla yapar, kimi yıllara meydan okuyan, tecrübeli ve bir o kadarda bilgili bir yönetmenin elinden çıkmasıyla, kimi ise yıldız oyuncularıyla. A Star Is Born; adının hakkını vererek gerçek bir yıldızlar geçidi olmasıyla daha vizyona girmeden oldukça büyük bir kitleyi yanına çekmeyi başardı. Başrollerinde Lady Gaga ve Bradley Cooper  gibi ünlü isimlerin yer adlığı film, oldukça klasik ve bilindik bir hikayeyi yeniden baştan yazıyor. İlk kez 1937 yılında gösterime giren yapım, aslında oldukça yakından tanınıyor. Son haliyle birlikte tam 3 kere beyaz perdeye aktarılmayı başarıyor ve yıllara yayılan bir öyküyü yeniden yaşatma şansına erişiyor. Ayrıca film, Bradley Cooper’ın hem göz dolduran oyunculuğuyla hem de yönetmenliğindeki açısal başarılarıyla da oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor. Tüm bu ilginin karşılıksız ve içi boş çıkmamasının, filmin beklenileni vermesinin ve bir hayal kırıklığı yaratmamasının bir diğer önemli nedeni ise şüphesiz ki senaryosu. Büyük hayalleri olan ve yıldız olmak isteyen bir kadın ile onu bu hayallerine kavuşturacak bir müzisyenin klasik hikayesiyle yola çıkıyor bu yıllara meydan okuyan film.

Oldukça basit ve sıradan bir konunun işleyiş olarak nasıl devleştiğine şahit oluyor ve oldukça şaşırıyoruz. Kendi türünde fazlaca örnekleri bulunan, zaten 3 kere çekilmiş bir film, nasıl yeniden büyük başarılar getirebilir ki? Cevabı oldukça basit. Evet, klasik ve sıradan bir hikaye, hatta kimilerine göre inandırıcılığını artık kaybetmiş bir hikaye. Ama her yeni film; yeni hayaller, yeni umutlar demektir. Her yeni filmde bambaşka tatlar buluruz, bambaşka heyecanlar ve başarılar. Bu filmde izlenesi pek çok şey sayabiliriz. Oyuncuları, senaryonun tanıdıklığıyla oluşan o güven hissi ve tabii ki bir filmin hele ki müziğin konu olduğu bir filmin olmazsa olmazı şarkıları. Çoğu filmin kaderi gibi yine bu yapımda yer yer kendi senaryosundan çok şarkılarıyla anıldı ve o şarkılar çoğu izleyicinin dilinden düşmeyi bir türlü başaramadı.

A Star Is Born, her ne kadar yeniden çekilmiş, alışıldık bir film olsa da kendini yine, yeni ve yeniden izlettirmeyi başarmış ve 2018 yılında en çok izlenen ve sevilen filmler listesine adını yazdırmayı başarabilmiştir. Filmlerin büyük bir yarış içinde olduğu bu listeye girebilmesine en çok yardımcı olan bir başka listeyle şimdi yalnız kalma zamanı. İşte A Star Is Born filminden unutamadığımız şarkılar. Keyifli dinlemeler.

1. Shallow

“I’m falling
In all the good times I find myself longin’ for change
And in the bad times I fear myself”

2. Is That Alright?

“Life is so simple
A little boy, a little girl
Laughing and loving
Tryin’ to figure out the world”

3. Maybe It’s Time

“Maybe it’s time to let the old ways die
Maybe it’s time to let the old ways die
It takes a lot to change a man
Hell, it takes a lot to try
Maybe it’s time to let the old ways die”

4. I’ll Never Love Again

“Don’t wanna feel another touch
Don’t wanna start another fire
Don’t wanna know another kiss
No other name falling off my lips”

5. Look What I Found

“I’m alone in my house
I’m out on the town
I’m at the bottom of the bottle
I’ve been knockin’ them down”

6. La Vie En Rose

“C’est lui pour moi, moi pour lui dans la vie
Il me l’a dit, l’a juré pour la vie
Alors je sens en moi
La vie en rose”

7. Black Eyes

“And I’m gone, sitting by the phone
And I’m all alone by the wayside
And I’m gone, sitting by the phone
And I’m all alone by the wayside”

 

Kaynak 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here