90’larda kurulan gruplar çok uzun ömürlü olmasalar da şarkıları uzun ömürlü oldu ve hafızalarımıza yer eden onlarca şarkıyı bizlere bıraktılar.

Haydi gelin, Türkçe popun efsane dönemi 90’larda kurulan 10 grubun unutulmaz şarkılarıyla biraz nostalji yapalım.

1- Çıtır Kızlar 

1996 senesinde Yonca Evcimik sayesinde kurulan ve 90’ların yerli Spice Girls’ü olarak anılan Melda Gür, Ebru Kıran ve Serap Türk’ten oluşan Çıtır Kızlar kendilerine ilk kurulan kız grubu olan Cici Kızlar’ı örnek aldılar ve onların modern versiyonu olarak karşımıza çıktılar.

“İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere, çıtır kızlar nereye nerelere giderler” sözleriyle hatırladığımız Çıtır Kızlar şarkısı ise en çok ses getiren şarkılarından biri oldu. Ne yazık ki grup uzun ömürlü olmadı ve 1999 yılında dağıldı.

2- Birkaç İyi Adam

Yine 1996 senesinde kurulan dans edip şarkı söyleyen Türkiye’nin ilk Dance & Vocal grubu olan Birkaç İyi Adam aynı zamanda Türkiye’ de ilk single çıkartan grubu. Grup Murat İnce, Faruk K, Hakan İlban, Aytunç Bentürk ve gruba sonradan katılan Ogün Özkutlu’dan oluşuyor.

Çıtır kızlar ve Birkaç İyi Adam Türkiye’de ilk kez ortak albüm yaptılar ve aynı kasetin iki yüzünü paylaştılar.

Aklımızda yer eden şarkıları ise “Birkaç iyi adam, Gidiyorduk kızlara, Birkaç iyi adam, Uçacaktık yıldızlara” sözlerine sahip olan Birkaç İyi Adam şarkısı.

3- İzel-Çelik-Ercan

İzel-Çelik-Ercan, 1991 yılında ilk ve son albümlerini yayınladılar ve dağıldılar. Çelik’in gruptan ayrılması ile İzel-Ercan olarak bir süre devam eden grup ardından tek başlarına müzik çalışmalarına devam ettiler ve ayrı ayrı büyük başarılara imza attılar.

Tek albümleri olmasına rağmen arkalarında Dönmelisin, Özledim ve Avuçlarım Kanıyor gibi unutulmaz şarkılar bıraktılar.

4- Cartel

Cartel 1995 yılında Almanya’da Karakan, Erci E ve Cinai Şebeke adlı 3 ayrı rap grubunun birleşmesiyle ortaya çıktı. Türkiye’de büyük ilgi gören rap grubu Cartel, İnönü Stadyumunda verdikleri konser ile Türkiye’de stad konseri veren ilk ve tek rap grubu olma özelliğini taşıyor. 1997 senesinde ki dağılmalarının ardından 2009 yılında tekrar bir araya gelen Cartel 2011 yılında Bugünkü Neşen Cartel’den adlı bir albüm çıkardı.

5- Grup Vitamin

90’ların en renkli gruplarından Grup vitamin gelmiş geçmiş en ilginç gruplardan bir tanesi. Parodi müzik yapan grup 1990 senesinde Gökhan Semiz, Emrah Anul ve Selçuk Aksoy tarafından kuruldu. Grubun ilk kadrosunda Gökhan Semiz, Selçuk Aksoy, Emrah Anul, Ufuk Yıldırım, Sertaç Demirtaş, Murat Uzunal, Ercan Saatçi ve İzel vardı. İzel sadece bir şarkının ufak bir yerinde yer aldı. Bu albümden sonra Murat Uzunal ve İzel gruptan ayrıldı. 91 yılında çıkardıkları Bol Vitamin adlı albümün oldukça başarılı bir çıkış yakalamasının ardından aynı yıl Grup Vitamin adlı albümleri yayınlandı. Bu albümden sonra Ercan Saatçi ve Ufuk Yıldırım grupla bir tartışma yaşayarak gruptan ayrıldılar ve Uf-Er grubunu kurdular. Daha sonra Sertaç Demirtaş’ın da gruptan ayrılmasıyla Gökhan Semiz, Emrah Anul ve Selçuk Aksoy kemik kadro olarak devam ettiler.

Turkish Cowboys, İsmail, Ellere Var da Bize Yok Mu gibi onlarca efsaneleşmiş şarkıya imza attılar.

6- Vega

 

90’lardan hayatlarımızda kalan nadir gruplardan Vega. 1996 yılında Mert Koral, Tuğrul Akyüz ve Deniz Özbey tarafından kurulan Vega 1999 yılında çıkardıkları “Tamam Sustum” albümü ile hayatlarımıza girdi. 2005 yılında çıkardıkları “Hafif Müzik” adlı albümlerinden sonra bir süre ara veren grup geçen yıl çıkardıkları Delinin Yıldızı albümleriyle sevdiklerini oldukça mutlu ettiler. Umarız bir daha bu kadar uzun bir süre ara vermezler.

7- Grup Laçin

1991 yılında Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda okuyan dört arkadaş tarafından kurulan grup. Kendilerine has müzikleriyle 90’ların ortalarında dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar. 1998 yılında Altın Kelebek “Türkiye’nin En İyi Grubu” ödülünü alan grup 2007 yılından sonra albüm çıkarmadı.

Bekar Gezelim şarkısı ise 90’lardan kalan ve hafızalardan silinmeyen şarkılardan.

8- Düş Sokağı Sakinleri

Düş Sokağı Sakinleri 1993’te Murat Çelik ve Murat Yılmazyıldırım tarafından kuruldu. 93’te İlk albümleri Düş Sokağı’nı yayınladılar. 2001 yılında verdikleri son konserlerden sonra Murat Çelik’in müziği bırakma kararı aldı ve Murat Yılmazyıldırım müzikal yolculuğuna Düşlerin Ressamı ismiyle solo olarak devam etti.

9- Ayna

Erhan Güleryüz, Cemil Özeren ve Can Günay tarafından 1996 yılında kurulan grup 90’lara damga vuran gruplardan. 2002 de grubun beraberliği son buldu ve solo kariyerlerine devam ettiler.

 

10- Kargo

1993 yılında kurulan rock grubu ilk albümlerinden sonra vokalde Koray Candemir kalvyede Serkan Çeliköz ve davulda Burak Karataş’tan oluşan kadrosu ile 1990’ların ikinci yarısında adından oldukça söz ettiren alternatif Türkçe rock’ın en popüler isimlerinden ve zirveye çıkan gruplardan oldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here