Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

90’ların kült filmi Trainspotting, İskoç yazar Irwine Welsh‘in aynı isimli romanından -yeraltı edebiyatının kült başyapıtından- uyarlanan, yönetmenliğini Dany Boyle‘ın üstlendiği ve başrol koltuğunda Ewan McGregor‘un oturduğu, hayal kırıklıkları ve uyuşturucu bağımlılarıyla dolu, modern sinemanın başyapıtlarından biridir.

Renton (Ewan McGregor), Spud (Ewen Bremner), Sick Boy (Jonny Lee Miller), Begbie (Robert Carlyle) ve Diane (Kelly Macdonald)’ın İskoçya’nın Edinburgh ve Glasgow isimli şehirleri arasında git gel yapan, dibe vurmaktan çekinmedikleri sarsıcı öykülerine, bir o kadar da çarpıcı şarkılar eşlik ediyor. 1996 yılında gösterime giren Trainspotting’in soundtrack albümünde Iggy Pop, Underworld, Blur, Sleeper, Pulp, Lou Reed, Primal Scream, Heaven 17Brian Eno ve Leftfield isimli müzisyenler yer alıyor.

#1 Iggy Pop – Lust for Life

Mark Renton ve Spud’un yaptıkları hırsızlıktan dolayı Edinburgh sokaklarında mağaza görevlileri tarafından kovalandığı meşhur sahneye “Lust for Life” isimli şarkısıyla Amerikalı müzisyen Iggy Pop eşlik ediyor. Aynı zamanda filmin açılış sahnesi olan bu kısımda filmden bazı kesitler de gösteriliyor.

#2 Brian Eno – Deep Blue Day

Renton’un klozete düşürdüğü uyuşturucu fitillerini ararken çekilmiş olan bu kurgusal sahnede Britanyalı şarkıcı Brian Eno‘nun “Deep Blue Day” isimli şarkısı kullanılmış. Ayrıca bu sahneye Amerikalı yazar Thomac Pynchon’un “Gravity’s Rainbow” isimli kitabı esin kaynağı olmuştur.

#3 Heaven 17 – Temptation

Renton ve arkadaşları -Spud, Sick Boy, Begbie ve Tommy- bir gece kulübünde eğlenmektedirler. Uyuşturucu ve alkolün de etkisinde olan Renton kendisi için bir kız arkadaş aramaktadır. Bir kaç küçük deneme yapan Renton’un bu macerasına 80’lerden kalma bir grup olan Heaven 17, “Temptation” isimli meşhur şarkısıyla eşlik eder.

#4 Sleeper – Atomic

Gece kulübündeki başarısız denemelerin ardından Renton sigarasından bir fırt çeker ve karşısında yalnız başına sigara içen Diane’ı görür ve o an kilitlenir. Diane’ı görür görmez kulüpte çalan “Temptation” şarkısı son bulur ve 90’ların İngiliz Indie grubu Sleeper‘ın “Atomic” isimli şarkısı yeni yerini alır.

#5 Iggy Pop – Nightclubbing

Iggy Pop, Trainspotting’in soundtrack kısmında gerçekten büyük yere sahip, Renton ve bağımlı arkadaşlarının -Tommy, Sick Boy, Swanney- bir apartmanda eroin kullandıkları sahnede “Nightclubbing” isimli şarkısı kullanılmış.

#6 Lou Reed – Perfect Day

Kendisini uyuşturucu bataklığından sürekli kurtarmaya çalışan ama ne yazık ki her seferinde başarısız olan Mark Renton’un aşırı dozda uyuşturucu aldığı bu sahneye Amerikalı rock and roll sanatçısı Lou Reed, “Perfect Day” isimli şarkısıyla eve gelen ambulans sirenleri arasından eşlik ediyor.

#7 Primal Scream – Trainspotting

Renton ve Sick Boy bir parkta çimlere uzanmış bir biçimde hayat üzerine konuştukları bu sahneye Primal Scream’ın film ile aynı isme sahip “Trainspotting” isimli şarkısı eşlik eder. Ayrıca Renton bu sahnede bir köpeği havalı tüfek ile uzaktan vurarak köpeğin sahibine saldırmasına da neder olur.

#8 Pulp – Mile End

Uyuşturucu kullanmayan fakat şiddete eğilimi oldukça yüksek olan Begbie (Franco), silahlı bir soygun sonrası Renton’un apartmanına gelir ve büyük bir kargaşaya sebep olur. Bu sahneye de İngiliz rock grubu Pulp, “Mile End” isimli şarkısıyla eşlik eder.

#9 Blur – Sing

Renton ve arkadaşlarının uyuşturucuya kendilerini fazla kaptırıp, evdeki bebeği ihmal etmeleri sonucunda bebeğin ölümüyle karşılaşmalarıyla başlayan, İngiliz rock grubu Blur‘un “Sing” isimli şarkısı Mark Renton ve Spud’un yaptıkları hırsızlıktan dolayı mağaza görevlilerinden koşarak kaçtığı meşhur sahneyle devam eder. Ayrıca Renton, “Hayatı Seç. Bir meslek seç… (Choose life. Choose a job…)” sözleriyle başlayıp devam eden ünlü repliğini de bu şarkı ile beraber bu sahnede söylüyor.

#10 Letfield – A Final Hit

Renton, Begbie, Sick Boy, Spud ve Mikey Forrester Ruslarla uyuşturucu ticareti gerçekleştireceklerdir. Fakat bunun öncesinde Renton uyuşturucunun kalitesini kontol etmek amacıyla bir miktar kullanır. Renton’un arkadaşları onu seyrederken siz de Letfield‘ten “A Final Hit” isimli şarkıya şahit olacaksınız.

#11 Underworld – Born Slippy (Nuxx)

İngiliz elektronik müzik grubu Underworld‘ün Trainspotting’in soundtrack kısmındaki yeri en az Iggy Pop kadar etkili. Filmin final sahnesi olan bu bölüme “Born Slippy (Nuxx)” isimli şarkı eşlik ediyor. Uyuşturucu batağından tek kurtulma şansı olan kişi Renton’dur. Renton, arkadaşlarıyla beraber yaptıkları uyuşturucu ticaretinden elde ettikleri parayı bir sabah herkes uyurken, hayatını değiştirebilmek amacıyla alıp kaçmayı planlamıştır. Fakat o anlarda Spud, Renton’u görür. Ardından Renton’un parayı alıp gitmesine göz yumar ve hiç kimseye bir şey söylemez. Renton’un kendisi için bıraktığı 4.000 £ parayla karşılaşınca çok şaşırır ve sevinir.

“Gerçek şu ki ben kötü bir insanım. Ama bu değişecek, ben değişeceğim.”

BONUS

Mark Renton’un akıllara kazınmış olan meşhur “Choose life (Hayatı seç)” sahnesi, keyifli seyirler!

“Hayatı seç. Bir meslek seç. Bir kariyer seç. Bir aile seç. Kocaman b*ktan bir televizyon seç. Otomatik çamaşır makinelerini, arabaları, cd çalarları ve elektrikli konserve açacaklarını seç. Sağlıklı olmayı, düşük kolesterolü ve diş sigortanı seç. Geri ödemesi en az olan banka faizini seç. Ufacık bir ev seç. Arkadaşlarını seç. İyi bir tatili ve bavulu akıllıca doldurmayı seç. Üç odalı evini en güzel kumaşlarla donatmayı seç. Kendi işini kendin görmeyi ve pazar sabahı ne b*k olduğunu düşünmeyi seç. Beyni uyuşturan, ruhunu ezen şov programlarını seyrederken, b*ktan yiyeceklerle tıkınacağın televizyon karşısındaki koltuğunu seç. Sonunda da, sefil bir evde yalnız başına geberip giderken, yerini, senin yerine geçmek için, seni kandıran bencil i*nelere bırakmayı seç. Çürüyüp gitmeyi ve yetiştirdiğin gerzek veletlere rezil olacak biçimde kendi altına etmeyi seç. Geleceği seç. Hayatı seç…
Ama ben neden böyle bir şey yapmayı isteyeyim ki? Ben hayatı seçmemeyi seçiyorum. Ben başka bir şeyi seçiyorum. Sebep ne mi? Sebep falan yok. Eroini aldıktan sonra sebeplere neden ihtiyaç duyarsın ki?”
CHOOSE LIFE.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here