90’lı yıllar müziğin sürekli hareket halinde olduğu, lezzetli albümlerin ve grupların peşi sıra piyasaya çıktığı bir dönem. Yenilikler, arayışlar, heyecanlar bu dönemin peşini bırakmıyor. Hala dilimizde bu yılların tadını arıyoruz.

Türkiye’de Caz tarihi çok da eskiye dayanmıyor. Amerika’da kayıtlı ilk albümün 1917 yılında çıktığını düşünürsek, biz biraz beklemiş sayabiliriz kendimizi. 1990’lara geri dönersek, çok başarılı olmuş, piyasaya yeni bir heyecan getirmiş 5 albümle ufak bir başlangıç yapalım.

1- Lodos

Lodos, Lodos albümü,1997

1997 yılında Ada Müzik tarafından çıkartılan enstrümantal caz albümüdür. Aynı yıl Jazz dergisinde “Yılın En İyi Albümü” ödülünü de almış. Gitarda Sarp Maden, kontrbasta Mahmut Yalay, vurmalılarda Ateş Tezer, klarinet ve bas klarinette Oğuz Büyükberber var.

2- İstanbul Blues Kumpanyası – Kökler

İstanbul Blues Kumpanyası, Kökler Albümü

1996 yılında Ada Müzik tarafından çıkan albüm, grubun ilk albümü. Grup, Sarp Keskiner ve Salih Nazım Peker tarafından kurulmuş. İçinize tatlı tatlı işleyen, keyifli bir çalışma. Müzik anlayışlarındaki farklılıklar nedeniyle ayrılmışlar.

3- Önder Focan – Beneath the Stars

Önder Focan, Beneath the Stars

Bir caz ustası, Focan’ın 1996 yılına tarihlenen, ünlü davulcu Bill Stewart ve Sam Yahel’in bulunduğu albümüdür.

4-İlhan Erşahin – Home 

İlhan Erşahin, Home

Onun için, “Anlatmakla bitmeyen adam” ifadesi doğru olabilir. 2002’de Nublu’yu açıyor. Birçok grup bu mekanda doğuyor aslında. Kendisi, Time Out New York dergisi tarafından New York Underground müzik sahnesini ayakta tutan 5 girişimciden biri olarak sayılıyor.

5- Kerem Görsev / For Murat

Kerem Görsev, For Murat

İçimizde bir dinginlik yaratıyor. Kerem Görsev’in 3. albümü olarak raflarda yerini alıyor. Dolu dolu, biraz hüzünbaz caz piyanistimize eşlik edenler de Türkiye’de hatırı sayılır müzisyenler; saksofoncu İlhan Erşahin, gitarcı Kamil Özler ve Önder Focan, tromboncu Levent Çoker, Emre Kayhan ve Hakan Çimenot, kornocu Hüseyin Coşkun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here