Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

1990’larda İngiltere’de Brit-pop akımı altın çağını yaşıyordu. 80’lerin ortalarında The Smiths ve The Stone Roses‘ın başlattığı İngiliz gitar müziği temeline dönüş, 90’lı yıllarda İngiliz gruplarında patlama yaparak tüm İngiltere’ye yayılmıştı. Aralarında iki grup tüm dikkatleri üstüne çekiyordu: Londralı Blur ve Manchesterlı Oasis. 90’lara damgasını vuran iki İngiliz grubunun hem listelerdeki çekişmeleri hem de birbiriyle girdikleri münakaşalar İngiltere’nin o dönemdeki müzik sahnesine damgasını vurdu. Kariyerleri boyunca birbiriyle tatlı-sert kavgalara gireceklerdi. İngiltere müzik basını İngiltere’nin yükselen iki grubunu birbirleriyle kıyaslamaya ilk albümlerden itibaren başlamıştı. Brit-pop savaşlarının ateşleri verilmişti.

BLUR’UN LEISURE ALBÜMÜ VE OASIS

Blur, müzik sahnesine Oasis’ten önce çıkan gruptu. 1991 tarihli Leisure albümü indie müzik piyasında da dikkatleri üstüne çeken bir albüm oldu. “There’s No Other Way”, “Sing” ve “She’s So High” Blur’un ileride ne kadar başarılı işler yapacağının göstergesiydi. Manchester’da Gallagher kardeşler henüz birbirlerinin müzik yaptığının farkında değillerken, Oasis henüz doğmamışken Blur, ikinci albümü Modern Life Is Rubbish ile İngiliz underground rock sahnesine adını yazdırdı. Blur’un en önemli albümlerinden biri olarak gösterilen Modern Life Is Rubbish, İngiltere kökenli bir albüm olarak İngiliz yaşamının eksiklerini ironik bir dilde anlatan tam bir İngiliz albümüydü.

Blur, 1994 yılı geldiğinde İngiltere’de patlama yapan en önemli İngiliz Rock albümlerinden biri olarak gösterilen Parklife‘ı çıkardı. Brit-pop akımının en önemli grubu olduğunu kanıtlamıştı bu albümle. Parklife, To the End, Badhead, This Is a Low albümden öne çıkan teklilerdi ve hepsi İngiltere listelerinin en üst sırlarına yerleşmişti.

Noel ve Liam Gallagher kardeşler, Oasis kurulmadan önce birbirlerinin müzikle ilgilendiklerinin farkında değillerdi. 1993 yılında Liam’ın şarkı söylediğini şaşkınlıkla öğrenen Noel o zamanlar bir başka grup için gitar teknisyenliği yapıyordu. Noel Gallagher, grubu kurdu ve 1994 yılının Ağustos ayı geldiğinde Oasis, müzik sahnesine o zamanların en çok satan indie albümü olan “Definitely Maybe” ile çıktı. Albüm, kısa süre içinde klasikler arasına girdi ve Definitely Maybe albümüyle beraber Oasis, The Beatles’dan sonra İngiltere’de müziği yönlendiren en büyük gruplardan biri olarak görülmeye başlandı.

Blur ve Oasis rekabeti 4 ay arayla çıkan bu iki albümden sonra başladı. Kimileri Oasis’in yaptığı müziğin saf Rock n Roll olduğunu ve Brit-pop akımı çerçevesine alınamayacağını düşünürken İngiliz müzik basını, iki grubu da birbirleriyle kıyaslamaya, çekiştirmeye çalışıyordu. Kısa sürede bu çekişme isteği Blur ve Oasis üyelerine de geldi. Birbirleriyle ve başkalarıyla da kavga etmeyi seven Gallagher kardeşler, Damon Albarn ve Blur grubuyla atışmaya başladı. Oasis’in Some Might Say‘i İngiltere listelerinde bir numaraya yükseldikten sonra bunu kutlamak için bir parti verildi. Bu partiye katılan Blur solisti Damon Albarn, Oasis’i tebrik ederken Liam Gallagher, Albarn’a hakaret ederek kendilerinin 1 numara olduğunu hatırlattı. Böylece aradaki rekabet kendini ilk defa gösterdi.

TEKLİ SAVAŞLARI

1995 yılına gelindiğinde iki grup da yeni albümleri için stüdyoya girmişti. Oasis, efsane haline gelecek albümü “What’s the Story? Morning Glory”nin ilk teklisi olarak “Roll with It”i çıkarırken Blur ise aynı gün içerisinde “Country House”u piyasaya sürdü. Brit-pop savaşı müzik piyasasından ziyade kültürel bir olay olarak algılanmaya başlandı: Orta seviye Londralı Blur’a karşı Manchester’ın işçi sınıfını temsil eden Oasis’in savaşıydı.

Country House, 274 bine karşı 216 bin adet satarak single savaşını kazandı. İki şarkı da sırasıyla listelerde bir ve iki numara oldular. Bu tekli yarışından sonra Noel Gallagher, Blur’a olan nefretini şöyle dile getirdi:

“Umarım AIDS kapıp ölürler.”

6 ay sonra Blur ve Oasis, İngiltere Müzik Ödülleri’ne damga vururken Oasis, en iyi grup ödülünü alacağı sırada Blur’un Parklife şarkısını parodi hale getirip söyledi.

Oasis’in 1995 senesinde piyasaya sürülen, en belirleyici albümü “What’s the Story? Morning Glory” ise o sene çıkan Blur albümü The Great Escape‘den çok daha başarılı olur.

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here