90’lar modası, güzellik akımları, aksesuarları derken 2010’lu yılları pek çok kez etkisi altına almayı başarmıştır. Ancak o günlerde bugünün çok fazla çaba gerektiren güzellik ve moda anlayışından biraz daha farklı bir tutum hakimdi. Vogue ünlülerin rahat, çabasız ve neredeyse günlük diyebileceğimiz stillerini bizler için derlemiş.

Bugünün kırmızı halı kıyafetleri yüksek şıklık standartları, drama ve büyük harflerle MODA’yı çağrıştırıyor. Tasarımcılar, markalar, stilistler, saç-makyaj artistleri, tırnaklar ve günler süren bir hazırlık süreciyle bir ekip işi haline geliyor. Ama durum her zaman böyle değildi. Instagram’dan çok önceki günlere, televizyondaki Fashion Police moda programlarından öncesine, yani 90’lı yıllara dönecek olursak, kırmızı halıya çok daha rahat bir atmosfer hakimdi.

Kırmızı halı konsepti her ne kadar 90’lardan çok daha önce başlamış olsa da hala 30 yıl önceki halinin etkisi sürüyordu. Öncelikle, moda evleri ve yıldızlar arasında güç oyunları ve iş birlikleri yoktu. Giorgio Armani oyuncuları davet etmeye başlamış olsa da henüz kurulu bir düzen yoktu. Joan Rivers’ın ünlü lafı “Kimi giyiyorsun?” 1995 yılına kadar yaygın hale gelmemişti.

Daha genel konuşmak gerekirse 90’lar, kırmızı halı modası adına çok daha kolay bir dönemdi. Ünlüler çoğunlukla kendi kıyafet seçimlerini yapıyor ve kişisel tarzlarını yansıtabiliyorlardı. Drew Barrymore’un Guilty By Suspicion galasında krem rengi yün ceketiyle kombinlediği denim pantolonu; Leonardo DiCaprio’nun Benny&Joon filminin ilk gösteriminde giydiği yağmurdan ıslanmış takımı; Lisa Bonet’nin 1996 yılında kızı Zoë Kravitz ile katıldığı ve bohem anne stilini tam anlamıyla karşıladığı gala gecesi ve River Phoenix’in yün bir kazak tercih ettiği Oscar yemeği… Her biri onların kendi zevkinin bir yansıması, kişiliklerinin konforlu ve kolay bir biçimde ortaya konduğu serbest yaklaşımlardı.

Bu noktada bazı gerçek kol çantalarını da görmek mümkündü- minimalist el çantaları, dekoratif gece çantaları ya da mikro çantalar değil- Kate Moss, Christy Turlington ve J Lo’nun kırmızı halıda yanında taşıdığı ve tüm gerekli eşyalarını içine alan fonksiyonel kol çantaları. Tabii yanlarında kaban ve ceket de taşıyorlardı. Ayakkabılar da benzer şekilde tasarım spor ayakkabılar yerine pratik ve fonksiyoneldi. Keanu Reeves’in giymekten eskittiği spor ayakkabıları ve bir motosiklet ile giriş yaptığı bir gala ve Winona Ryder ile Gwyneth Paltrow’un Chuck Taylor’ları ile arz-ı endam ettiği bir etkinlik.

1.

Julia Roberts-1990

Roberts, güneş öpmüş gibi ten rengi ve kavalyesi Kiefer Sutherland ile.

2.

Drew Barrymore-1991

Kot pantolonu ve günlük krem rengi hırkasıyla Guilty By Suspicion prömiyerinde.

3.

Christy Turlington ve Kate Moss-1993

Küçük siyah elbiselerinin içindeki iki model, CFDA Moda Ödülleri kırmızı halısında.

4.

Halle Berry-1993

2019 yılında da kırmızı halıda çok kez teni açıkta bırakan görünümlere rastladık ama hiçbiri Berry’nin MTV Film Ödülleri’ndeki gibi günlük ve rahat değildi.

5.

Christina Ricci ve Jared Leto-1994

Ricci’nin günlük bluz ve uzun etek kombiniyle katıldığı Forrest Gump prömiyerinde, Jared Leto bugünlerde onu görmeye alışkın olduğumuz baştan aşağı Gucci görünümünden oldukça uzak.

6.

Brad Pitt

Ne, smokin yok mu? True Romance galasında baskılı gömleği ile objektife takılan Pitt.

7.

Reese Witherspoon-1996

Kırmızı deri blazer ceket, siyah pantolon ve bluzdan oluşan kombiniyle Witherspoon kırmızı halıda.

8.

Leonardo DiCaprio-1993

Deri ceketi ve üzerindeki yağmur damlalarıyla DiCaprio.

9.

Lisa Bonet ve Zoë Kravitz

Bugünlerde Kravitz’i etkinliklerde yüksek kalite markalarla görmeye alışkınız. Ama 1996 yılında annesine kırmızı halıda eşlik ederken, dantel çorabı ve spor ayakkabılarıyla karşımıza çıkıyor.

10.

Naomi Campbell ve Christy Turlington-1994

Süpermodeller rahat görünümlü silüetleri ile New York’ta bir galada.

11.

River Phoenix-1991

Kot pantolon ve yün kazağı ile bir Oscar yemeğine katılan Phoenix.

12.

Keanu Reeves-1991

Reeves smokin ve limuzin tercihlerini biraz değiştirerek Another You galasına spor ayakkabıları ve motosikleti ile katılıyor.

13.

Gwyneth Paltrow

Paltrow’u bugünlerde kırmızı halıda spor ayakkabılarıyla hayal etmek oldukça zor.

14.

Ewan McGregor ve Cameron Diaz-1997

MTV Film Ödülleri gecesinde spor ve şık bir görünüm sağlayan yıldızlar.

15.

Courtney Love, Kurt Cobain ve Frances Bean Cobain-1993

Grunge stilinin öncülerinden olan çift, bebekleri ile birlikte MTV Film Ödülleri’nde.

16.

Jennifer Lopez-1998

Armaggedon prömiyerinden.

17.

Kate Moss-1999

Bir başka küçük siyah elbise görünümünde Kate Moss’u, Vogue Moda Ödülleri’nde koyu kumral saçlarıyla görüyoruz.

18.

David Schwimmer ve Jennifer Aniston

Friends yıldızları Central Perk‘ten çıkıp doğrudan Çığlık 2 galasına gelmiş gibi.

19.

Winona Ryder-1998

Herkesin favori 90’lar poster kızı, günlük kıyafetleriyle kırmızı halıda.

20.

Angelina Jolie

20 yıl önceki Girl Interrupted prömiyerinde, oversize paltosu ve deri pantolonuyla Jolie.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here