Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

80’ler kimilerinin moda konusunda hatırlamak istemediği kabus gibi bir dönem, kimilerinin ise gençlik yıllarının en güzel zamanları…

O dönemi nasıl görürseniz görün, nasıl hatırlarsanız hatırlayın şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki; 80’ler doya doya yaşanılan bir dönemdi. Müzikte değişim ve gelişimi beraberinde getiren dönem, her dönemde olduğu gibi, bir aykırılığı da içerisinde barındırıyordu.

The Smiths, Depeche Mode, Michael Jackson ve Madonna gibi ikonlar ise bu dönemde ortaya çıktı ve parladı. Etkilerini hala yitirmeyen bu müthiş sanatçıların eserlerinin yanında; dönemin “gençlik ateşi”ni yansıtan birçok film de yapıldı. Müziğin, dansın ve aşkın buluştuğu bu filmlerin, 80’lerin atmosferini yansıttığı için seyir zevkinin bir kat daha yüksek yapımlar olduğunu söyleyebiliriz.

Gelin hem o döneme hem de dönemin unutulmaz filmlerine birlikte göz atalım.

1. Flashdance (1987)

Bu filmi izlememiş olanlar Jennifer Lopez‘in I’m Glad şarkısının klibine denk gelmiştir. Klip, filmin adeta kısa film versiyonudur. Filmin başrol oyuncusu ile JLo’nun isim benzerliği ise hoş bir tesadüf.

Film, Alex adlı genç kızın bale okuluna gitme hayalini ve yaşadıklarını konu ediniyor. Geceleri dans eden, gündüz kaynak işi ile uğraşan Alex’in hikayesi, filmin ilk dakikasından itibaren sizinle bütünleşiyor.

2. Dirty Dancing (1987)

2009 yılında hayata veda eden Patrick Swayze ve Jennifer Grey‘in başrollerini paylaştığı film 80’lerin kült filmleri arasında yer almakta. Genç ve güzel Baby‘nin ailesiyle gittiği tatil beldesinde, dans hocası Johnny ile yakınlaşmasını konu alan bu romantik filmi çok seveceğinizden eminiz.

Film ayrıca (I’ve Had) The Time of My Life parçası ile En İyi Özgün Şarkı Oscar Ödülü‘nü kazanmıştır.

3. Footloose (1984)

80’lerin en güzel yansıtıldığı filmlerden biri de bu filmdir kuşkusuz. Müzik ve dansa doyacağınız filmin başrollerinde ise Kevin Bacon ve Lori Singer yer alıyor. Ayrıca Sarah Jessica Parker da filmde yer alan bir başka isim.

Film, 2011 yılında yeni versiyonu ile vizyona girmişti. Bizim tavsiyemiz ise önce orijinal yapımı seyretmeniz.

4. The Lost Boys (1987)

Başarılı aktör Kiefer Sutherland‘in yer aldığı filmin kadrosunda Corey Haim, Corey Feldman gibi isimler bulunuyor. 80’lerin kült filmlerinden olan bu yapım gençlik filmi olmakla birlikte bir vampir filmi. Filmde küçük bir kasabaya yeni taşınan anne ve iki çocuğuna musallat olan vampirlerin hikayesi anlatılıyor.

Eğlenceli ve göz dolduran bu yapımı hala izlemediyseniz daha fazla vakit kaybetmemenizi öneririz.

5. The Outsiders (1983)

Filmin kadrosu adeta yıldızlar geçidi: Tom Cruise, Patrick Swayze, Matt Dillon, Rob Lowe, C. Thomas Howell ve Emilio Estevez. Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola‘nın yönettiği film, aynı adlı bir kitaptan uyarlama.

Amerika’daki küçük bir kasabada zengin ve yoksul aile çocuklarından oluşan iki çete arasındaki olayların anlatıldığı bu filmi, en azından ünlülerin gençlik halleri için bile izleyebilirsiniz.

6. Pretty in Pink (1986)

Two and a Half Men‘den tanıdığımız Jon Cryer‘a Molly Ringwald ve Andrew McCarthy‘nin eşlik ettiği Pretty in Pink, bir aşk üçgeninde geçiyor. Soundtrackleri de çok başarılı olan bu romantik filmi es geçmeyin.

7. The Breakfast Club (1985)

Pretty in Pink filminin de senaristi olan John Hughes tarafından yazılıp yönetilen bu film ise oldukça eğlenceli. Filmin kadrosunda Molly Ringwald, Emilio Estevez, Judd Nelson yer alıyor.

5 lise öğrencisinin bir cumartesi gününü okulda geçirmeleri sonucu gelişen olayları konu edinen yapım, hala en sevilen kült filmlerden biri olarak anılmakta.

8. Fame (1980)

Bir dönem gençliğini konservatuar okumaya iten bu şahane yapımın daha sonra dizisi ve Broadway müzikali de yapılmıştır. Dans, müzik, ihtiras ve tutkuyu bir arada toplayan filme dair bizce daha fazla referansa gerek yok. Gençlik filmi arayanlar için Fame muhteşem bir tercih.

9.  Fast Times at Ridgemont High (1982)

Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Nicolas Cage, Forest Whitaker gibi ünlü isimlerin yer aldığı bu gençlik filmi, dönemin en başarılı işlerinden biridir.

Bir grup lise öğrencisinin gündelik hayatta karşılaştıkları olaylar üzerinden gelişen film, American Pie tarzı yapımların çıkış noktası olarak gösterilmekte.

10. St. Elmo’s Fire (1985)

Demi Moore‘un fırtına gibi estiği dönemdeki bir filmi ile listemizi noktalıyoruz. Filmin başrollerinde listedeki diğer filmlerden de aşina olduğumuz isimler yer alıyor: Demi Moore, Rob Lowe, Judd Nelson, Emilio Estevez.

Üniversiteden mezun olan bir grup gencin hayata adapte olmalarını anlatan film, 80’lerin en güzel gençlik filmleri denildiğinde akla ilk gelenlerden.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here