Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
71

Tınısını duyar duymaz hatırladığımız parçaların yetenekli mimarı Yann Tiersen, parmaklarının değdiği tüm piyanoları çalmıyor da adeta konuşturuyor gibi. Özgün sanatçı, müziğin bir macera olduğunu söylüyor, bizler de her parçasının içinde kendimizi arayan maceraperestleriz. Yeri geldiğinde hüzünlendiren, yeri geldiğinde mutluluktan ayaklarınızı yerden kesen, tarifi eşsiz duygular yaşamanızı sağlayan büyüleyici şarkılarının, sizi bir masal dünyasına götürmesine izin verin. Bizde hissettirdiği duygularla farklı bir ütopyadan göz kırpan başarılı şarkıların mimarı Yann Tiersen’den kısaca bahsedelim.

1- 23 Haziran 1970 doğumlu Fransız müzisyen ve beste yazarı, 4 yaşında piyano, 6 yaşında keman öğrenmeye başladı. Küçük yaşta müziğe olan ilgisiyle başlayan bu serüveni Rennes, Nantes ve Boulogne da dahil olmak üzere birçok müzik akademisinde klasik eğitim alarak devam ettirdi.

2-  13 yaşında kemanını kırdı ve elektro bir gitar alıp rock grubu kurdu. Birkaç yıl sonra grup dağıldı ama o müziğini yalnız başına kaydetmeye devam etti.

3- 80’lerin başında, Stooges ve Joy Division gibi grupların post-punk kültüründen etkilendi.

4- Tiersen kendi adıyla ün yapmadan önce, oyun ve kısa filmlere çok sayıda arka plan müziği yaptı. 1993 yazında ise elektro gitar, keman ve akordiyonuyla 40’ın üzerinde kayıt yaparak müzik dünyasına canlı bir giriş yaptı.

5- İlk albümü La Valse des Monstres’i 1995 yılında piyasaya sürdü. Bir yıl sonra kısa parçalardan oluşan koleksiyonu Rue des cascades’i çıkardı. Ertesi yıl The Dreamlife of Angels isimli fransız yapımı filminin müziğini hazırladı ve bununla da kalmayıp beş yıl sonra meşhur Amélie filminin başarılı soundtracklerini hazırladı.

6- 2001 yılında, bizim de çok sevdiğimiz Les Jours tristes parçası dahil olmak üzere 12 şarkıdan oluşan L’Absente, Fransız Albümler Şeması’nda 41. sırada zirveye ulaştı.

7- Başarılı sanatçı2011 yılında bir yardım projesine katıldı ve bir tişört tasarladı.

8- 2001 yılında ise Amélie filminin ilham veren müziği “Comptine d’un autre été: L’après-midi” besteledi ve yayınlandı.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
71

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here