Fikret Mualla Saygı, yaşarken değeri anlaşılmayan, kendi sergilerine bile davet edilmeyen aykırı bir ressamdır. Yoksulluk içinde resim yapmış, çoğu zaman içki ve yiyecek karşılığında yaptıklarını satmıştır.

İlgili resimÇocukluğunda sporla sanattan daha çok ilgilenmiştir. Futbolu çok seven Fikret Mualla, babasının onu futboldan uzak tutmak için verdiği tüm uğraşlara rağmen futbolu bırakmamıştır. Yine bir gün top oynarken düşüp bacağını kırmış, bir dönem yürüyememiş sonrasında bir bacağı diğerinden kısa kalmış ve yürüyüşünde aksaklık oluşmuştur. Yürüyüşünün aksak olması onda özgüven eksikliği yaratmıştır. Ancak onu futbol hayatının böyle bitmesinden daha çok etkileyen şey, annesine İspanyol gribi bulaştırarak ölümüne sebep olmasıdır. Fikret Mualla bu iki örnek gibi pek çok talihsiz olay yaşamıştır ama her zaman dik duruşunu korumuştur. Akıl hastanelerinde yaptığı eserler de dahil olmak üzere eserlerinde genellikle yaşadığı hayatın aksine mutluluk ve yaşama sevinci gözlemleriz.

1) CAZCILAR

Fikret Mualla’nın Paris’te yaşadığı dönemde caz müziği oldukça popülerdi. Bu sebeple Mualla caz sanatçılarına eserlerinde büyük yer vermiştir. Hemen hemen tüm resimlerinde gördüğümüz neşeyi ve coşkuyu cazcıları konu aldığı tablolarda da görüyoruz.

fikret mualla - cazcilar

                                                                                   Cazcılar

2) BARLAR 

Barlar, alkole düşkünlüğü ile bilinen Fikret Mualla’nın çokça zaman geçirdiği yerlerdi. Bu nedenle barların hem hayatında hem de eserlerinde önemli bir yeri vardır.

fikret mualla - mavi bar                                                                                  Mavi Bar

3) KART OYNAYANLAR

Fikret Mualla, bohem yaşantısı olan bir ressamdı ve kendini her zaman yüksek sınıfın dışında tutmuştur. Üsera Karargahı isimli hikâyesinde ruhen fakir cemiyetin ve tufeyli (asalak) zenginliğin düşmanı olduğunu söyleyen Mualla, masanın etrafına toplanan küçük toplulukların kağıt oynayışını resmederken aslında Paris’in burjuvalarını eleştirmiştir.

4) SOKAKLAR

Anne ve çocuk figürleri Mualla’nın eserlerinde oldukça yer kaplamaktadır. Sık sık resmettiği balonun Türkiye’ye özlem imgesi taşıdığı düşünülmektedir. Sokaktaki insanların olduğu resimlerinde yoksul kesimi değil iyi görünüşlü, varlıklı insanları göstermeyi seçmiştir. Bu seçiminden dolayı çok eleştirilmiştir.

5) BERBERLER

Fikret Mualla, model ihtiyacını berbere gelen çeşitli müşterilerden karşılamıştır. İnsanlar geliyor, hareketsizce bekliyor ve gidiyorlardı. Üstelik kimse para istemiyordu, tabii bu temel ihtiyaçlarını zor karşılayan biri için çok önemli bir detaydı. Modele para vermek istemeyen Mualla berberi eserlerinde sık kullanmıştır.

6) ÇIPLAKLAR

Fikret Mualla’nın kadınlara karşı hissettiği çekingenlik gibi duygularını nü çalışmalarında yansıttığı düşünülmektedir.

7) PORTRELER

Fikret Mualla’nın portrelerinin kime ait olduğu bilinememektedir. Canlı renklerle yaptığı bu portreler sanki heyecanlı ve aceleci yapılmış izlenimi oluşturmaktadır. Yüzlerinde çeşitli duygularla resmettiği bu insanların genellikle gözlerini vurgulamıştır.

fikret mualla - portre

8) NATÜRMORT ÇALIŞMALARI

Natürmortlarında çiçek resimlerine kıyasla sebze meyveyi daha çok kullanmıştır.

fikret mualla - naturmortfikretmuallaresim

Fikret Mualla Saygı’nın eserleri ve hayatı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklara göz atabilirsiniz.

Kaynaklar:  1,2,3,4,5,Orhan Koloğlu-Bir Garip Kişi Fikret Mualla

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here