Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Her yıl resmi bir yemek töreniyle film ve televizyon dizilerine verilen Altın Küre Ödülleri, sinemaseverler tarafından heyecanla bekleniyor. Oscar’ın habercisi olarak bilinen, 1944 senesinden itibaren verilmeye başlanmış olan ve pek çok kategoride ödüllerin dağıtıldığı Altın Küre Ödülleri’nin (Golden Globes) sahiplerini bulacağı tarih yaklaştı. 86 film eleştirmeninin oylarına göre verilen Altın Küre, Oscar ve Grammy’den sonra en çok izlenen üçüncü ödül töreni olma özelliği de taşıyor. Bu sene 76’ncısı düzenlenecek olan Altın Küre Ödülleri’nin sinema adaylarından sitemizde bahsetmiştik. Şimdi ise televizyon kategorisine detaylı bir bakış sizlerle. Öncelikle ödül kategorilerini ve adaylarını kısaca hatırlayalım.

En İyi Televizyon Dizisi Altın Küre (Drama)

Pose

Killing Eve

Bodyguard

The Americans

Homecoming

En İyi Televizyon Dizisi Altın Küre (Komedi)

Barry

The Good Place

Kidding

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

En İyi Televizyon Filmi ya da Mini Dizi

The Alienist

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Escape at Dannemora

Sharp Objects

A Very English Scandal

Televizyon Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Jason Bateman/ Ozark

Stephan James/ Homecoming

Richard Madden/ Bodyguard

Billy Porter/ Pose

Matthew Rhys/ The Americans

Televizyon Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Caitriona Balfe/ Outlander

Elisabeth Moss/ The Handmaid’s Tale

Sandra Oh/ Killing Eve

Julia Roberts/ Homecoming

Keri Russell/ The Americans

Televizyon Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal/Komedi)

Sacha Baron Cohen/ Who Is America

Jim Carrey/ Kidding

Michael Douglas/ The Kominsky Method

Donald Glover/ Atlanta

Bill Hader/ Barry

Televizyon Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi)

Kristen Bell/ The Good Place

Candice Bergen/ Murphy Brown

Alison Brie/ GLOW

Rachel Brosnahan/ The Marvelous Mrs. Maisel

Debra Messing/ Will & Grace

Televizyon Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, Mini Dizi ya da Televizyon Filmi)

Alan Arkin/ The Kominsky Method

Kieran Culkin/ Succession

Edgar Ramírez/ The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Ben Whishaw/ A Very English Scandal

Henry Winkler/ Barry

Televizyon Dizilerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi, Mini Dizi ya da Televizyon Filmi)

Alex Borstein/ The Marvelous Mrs. Maisel

Patricia Clarkson/ Sharp Objects

Penélope Cruz/ The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Thandie Newton/ Westworld

Yvonne Strahovski/ The Handmaid’s Tale

Televizyonda En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi ya da Televizyon Filmi)

Antonio Banderas/ Genius: Picasso

Daniel Brühl/ The Alienist

Darren Criss/ The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Benedict Cumberbatch/ Patrick Melrose

Hugh Grant/ A Very English Scandal

Televizyonda En İyi Aktris (Mini Dizi ya da Televizyon Filmi)

Amy Adams/ Sharp Objects

Patricia Arquette/ Escape at Dannemora

Connie Britton/ Dirty John

Laura Dern/ The Tale

Regina King/ Seven Seconds

Killing Eve

Luke Jennings’in kitabından uyarlanan ”Killing Eve” in konusu şöyle; güvenlik hizmetlerinde çalışan Eve, ajan olma hayalleri kuran bir kadındır. Villanelle ise şiddete dayanan işinin kendisine sunduğu lükse hayatı seven yetenekli bir katildir. Birbiriyle takıntılı hale gelen bu iki iki kadın arasında zorlu bir kedi fare oyunu başlar. Başrollerini Sandra Oh’un ve Jodie Comer’ın paylaştığı dizi, bu sene en beğenilenler arasında. “En İyi Dizi (Drama)” ve “En İyi Kadın Oyuncu (Drama/Sandra Oh)” dalında iki adaylığı bulunuyor.

Pose

Amerikan toplumunun yaşantısının konu edildiği dizi 1980’lerde geçiyor. New York’ta bir arada yaşayan çeşitli kültürlerden insanların hayatına odaklanılacak dizide, yeni yaratılan lüks evren, orta sınıflar ve eşcinsel kültüre değiniliyor. 2. sezon onayı alan dizinin “En İyi Dizi (Drama)” ve “En İyi Erkek Oyuncu (Drama/Billy Porter)” kategorilerinde adaylıkları bulunuyor.

The Americans

Hikayemiz dünyanın kutuplaşmayla doğu ve batı bloğu olarak ikiye ayrıldığı bir dönemde geçiyor. A.B.D. başkanlık koltuğuna Ronald Reagan’ın oturmasıyla ikili ilişkilerde gergin bir döneme girilir. Biz ise hikayenin bu tarafında, olaylara iki Sovyet KGB ajanın hayatları üzerinden dahil oluyoruz. “En İyi Dizi (Drama)”, “En İyi Kadın Oyuncu (Drama/Keri Russell)” ve “En İyi Erkek Oyuncu (Drama/Matthew Rhys)” olmak üzere üç önemli kategoride adaylıkları bulunuyor.

Bodyguard

David Budd, Londra Metropolitan Polisi’nde Özel Koruma Memuru olarak çalışan bir adamdır. Dengesiz ama cesur bir polis memuru olan David, kendisini bir anda içinde bulduğu bir terör saldırısının engellenmesine yardımcı olur. Saldırı sırasında gösterdiği üstün başarı, David’in terfi etmesini sağlar. Onun yeni görevi Hırslı İçişleri Bakanı Julia Montague‘yü korumaktır. Fakat bu görev David’in düşündüğünden zor olacaktır. “En İyi Dizi (Drama)” ve “En İyi Erkek Oyuncu (Drama/Richard Madden)” kategorisinde adaylıkları bulunan dizinin ”En İyi Dizi” ödülünü alması muhtemel gözüküyor.

Homecoming

Gizli bir devlet tesisinde çalışan insanların hayatının ve tesiste yaşananların anlatıldığı Homecoming dizisinde, Julia Roberts sosyal hizmet görevlisi Heidi’yi, Bobby Cannavale hırslı patron Colin Belfast’i, Stephan James ise sivil hayata dönmeye çalışan bir asker olan Walter Cruz karakterini canlandırıyor. “En İyi Dizi (Drama)”, “En İyi Kadın Oyuncu (Drama)” ve “En İyi Erkek Oyuncu (Drama/Stephan James)” olmak üzere üç kategoride adaylığı bulunan dizinin en güçlü olduğu kategori ise Julia Roberts’ın performansı sayesinde ”En İyi Kadın Oyuncu” ödülü.

Barry

Eski bir asker olan Barry‘nin kendini Los Angeles’ta tiyatro sahnesinde bulmasını komik bir dille anlatan dizinin, “En İyi Dizi (Komedi)”, “En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/ Bill Hader)” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, Mini Dizi ya da Televizyon Filmi/ Henry Winkler)” olmak üzere üç adaylığı bulunuyor.

The Good Place

Kendisiyle aynı gün hayata veda eden yüzlerce insan ile birlikte kendini İyi Yer’de (Good Place) bulan Elenaor Shellstrop’un hikayesini anlatan dizinin, “En İyi Dizi (Komedi)” ve “En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Kristen Bell)” kategorilerinde adaylığı bulunmakta.

The Marvelous Mrs. Maisel

New York’un Yukarı Batı Yakası’nda yaşayan, harika bir aileye sahip sıradan bir ev hanımı olan Miriam “Midge” Maisel’ın hayatının birdenbire nasıl değiştiğini anlatan diziyi daha detaylı incelemek isterseniz sitemizdeki yazımıza bakabilirsiniz. Dizinin “En İyi Dizi (Komedi)”, “En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Rachel Brosnahan)” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi, Mini Dizi ya da Televizyon Filmi/ Alex Borstein)” olmak üzere üç adaylığı bulunuyor.

Kidding

Jeff, namı diğer Mr. Pickles, çocukların en sevdiği televizyon yüzlerinden biridir. Bir neslin birlikte büyüdüğü bir ekran karakteri olan Jeff, aynı zamanda milyarlarla oynayan bir şirketin sahibidir. Jeff’in eşi, iki oğlu, kız kardeşi ve babasından oluşan ailesiyle mutlu bir yaşantısı vardır. Fakat ailesinde patlak veren kriz, herkesin hayatını alt üst eder. Bu zorlu süreci atlatmaya çalışan Jeff, hiç tanımadığı bir dünya ile karşı karşıya kalır. Başrolünü usta oyuncu Jim Carrey’nin üstlendiği dizinin, “En İyi Dizi (Komedi)” ve ”En İyi Erkek Oyuncu(Komedi/Jim Carrey)” olmak üzere iki dalda adaylığı bulunuyor.

The Kominsky Method

Yıllar önce aktör olarak kısa süreli bir başarı yakalamış, şimdi ise saygı gören bir Hollywood aktör koçu olan Sandy Kominsky etrafında geçen dizi, törenin komedi kategorisinde en güçlü adaylarından biri. “En İyi Dizi (Komedi)”, “En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Michael Douglas)” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, Mini Dizi ya da Televizyon Filmi/ Alan Arkin)” olmak üzere üç adaylığı bulunuyor

The Alienist

Caleb Carr’ın aynı adlı çok satan romanından uyarlanacak olan ve Türkçe’ye Ruh Avcısı ismiyle çevirilen The Alienist, 1896 New York’unda geçiyor. Times muhabiri John Schuyler Moore, okul arkadaşı psikolog “ruh avcısı” Dr. Laszlo Kreizier ve henüz yeni atanmış olan polis müdürü Theodore Roosevelt‘in bir cinayet soruşturması için birlikte çalışmalarının hikayesini anlatan dizi, “En İyi Mini Dizi” ve “En İyi Aktör/Daniel Brühl” olmak üzere iki kategoride adaylıkları bulunuyor.

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

1997’de, seri katil Andrew Cunanan tarafından evinin önünde öldürülen dünyaca ünlü modacı Gianni Versace’nin hayatını konu alan, aynı zamanda American Crime Story’nin ikinci sezonu (İlk sezonunda O.J. Simpson davası anlatılmıştı) olan dizinin mini dizi kategorisinde çok iddialı olduğunu söylemek lazım. “En İyi Mini Dizi”, “En İyi Erkek Oyuncu/Darren Criss”, ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu/Edgar Ramírez” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu/Penélope Cruz” olmak üzere dört adaylığıyla en fazla adaylık sayısını elinde tutuyor. Bakalım kaç tanesini evine götürmeyi başarabilecek?

Escape at Dannemora

Richard Matt ve David Sweat aynı hapishanede kalan ve cinayetten hüküm giymiş iki mahkumdur. Richard, hapishaneden kaçmak için büyük bir plan hazırlar. Ancak bu planı tek başına gerçekleştirmesi mümkün değildir. Kendisiyle birlikte firar edecek olan David ile planı hayata geçirmek için en ince ayrıntısını kadar çalışırlar. “En İyi Mini Dizi” ve “En İyi Kadın Oyuncu/Patricia Arquette” kategorisinde iki adaylığı bulunuyor.

Sharp Objects

Sharp Objects, yaşadığı kasabada öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli bir muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’nin bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasıyla işlerin iyice karışmasını anlatan dizinin, “En İyi Mini Dizi”, “En İyi Kadın Oyuncu/Amy Adams” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu/Patricia Clarkson” olmak üzere üç adaylığı bulunuyor.

A Very English Scandal

İngiltere’de eşcinselliğin suç olduğu yıllarda, politikacı Jeremy Thorpe’un büyük bir sırrı vardır. Eski sevgili Norman Scott’ın ortaya çıkması, onun için büyük bir tehlike oluşturur. Norman ile geçmişteki birlikteliğinin duyulmasından korkan Jeremy, başını belaya sokan durumlarla karşı karşıya kalır. Eski sevgilisini ortadan kaldırmak için komplo kurmak ve adam öldürmeye azmettirmekle suçlanan Jeremy, hakim karşısına çıkmak zorunda kalır. Parlamento üyesi Jeremy Thorpe skandalını konu edinen dizinin, “En İyi Mini Dizi”, “En İyi Erkek Oyuncu/Hugh Grant” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu/Ben Whishaw” olmak üzere üç adaylığı bulunuyor.

Ayrıca diğer adaylıklar;

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

-Caitriona Balfe/ Outlander

-Elisabeth Moss/ The Handmaid’s Tale

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

-Jason Bateman/ Ozark

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)

-Candice Bergen/ Murphy Brown

-Alison Brie/ GLOW

-Debra Messing/ Will & Grace

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)

-Sacha Baron Cohen/ Who Is America

-Donald Glover/ Atlanta

En İyi Kadın Oyuncu (Mini)

-Connie Britton/ Dirty John

-Laura Dern/ The Tale

-Regina King/ Seven Seconds

En İyi Erkek Oyuncu (Mini)

-Antonio Banderas/ Genius: Picasso

-Benedict Cumberbatch/ Patrick Melrose

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

-Kieran Culkin/ Succession

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

-Thandie Newton/ Westworld

-Yvonne Strahovski/ The Handmaid’s Tale

76. Altın Küre Ödülleri, 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağlayan gece düzenlenecek olan törenle sahiplerini bulacak. Şimdiden tüm adaylara başarılar diliyoruz.

 

Kaynak: 2 3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here