1972-1982 yılları arasında büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan ve şarkılarıyla kültleşmiş İsveçli pop grubu, ABBA.

Grup üyeleri: Agnetha Fältskog, Anni‑Frid Lyngstad, Björn Ulvaeus ve Benny Andersson.

Klavyeci ve vokalist Björn Ulvaeus, Benny Andersson ile bir araya geldi ve Polar Music/Union Songs şirketinde prodüktörlük yaptı.

1973 yılında ikili, müzikte kendilerini kanıtlamış olan Agnetha Fältskog ile Anni‑Frid Lyngstad vokalleriyle People Need Love‘ı çıkardı.

 

“If a man’s in love and his woman wants the moon
Then he’ll take it down if he can
Somebody who loves you and somebody who cares
Isn’t that what you call a friend?
Gotta have love to carry on living
Isn’t it easy to understand”

Şarkının başarısı onlara Eurovision 1973 için bir şans sağladı. Yarışmaya Ring Ring‘i sundular. Dinleyicinin beğenisini kazansalar da yarışmanın jüri oyları ile 3. sırada yer aldılar.

İlk başta kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak tanıtan grup bir sonraki yıl Eurovision 1974’e katılmadan önce  Stig Anderson’ın (Polar Music/Union Songs şirketinin sahibi) tavsiyesi üzerine grup ismini üyelerin isimlerinin baş harfinden oluşan ABBA olarak değiştirdiler. Bu sefer yarışmaya Waterloo ile katıldılar ve 1. oldular. Bununla birlikte grup dünya çapında ün kazandı.

1975’te ise S.O.S‘i paylaştılar ve dünya çapında dinlendiler. Devamında Mamma Mia, Fernando ve Dancing Queen ile hem o dönemde fazlasıyla beğeni topladılar hem de bize günümüze kadar ulaşacak besteler bıraktılar.

ABBA’nın popülaritesi Knowing Me, Knowing You ve The Name of the Game ile 1977’de de devam ediyordu. Ayrıca grup 1978 yılında gösterime giren ABBA-The Movie‘de yer aldı. O yıl ayrıca grup üyelerinden Andersson ve Lyngstad evlendi (1971’de de Ulvaeus and Faltskog evlenmişti). Andersson-Lyngstad çitfi birkaç ay sonra ayrıldı ve bu acı-romantik olay grubun 1979 çıkardıkları LP’leri Voulez-Vous’daki çoğu şarkıya konu oldu. 1980’de çıkardıkları Super Trouper’dan kısa bir süre sonra da Ulvaeus-Faltskog çifti boşandı ve bu durum grup dinamiğini daha da zorladı. The Visitors ABBA’nın son LP’siydi ve dörtlü resmi olarak 1982’de Under Attack’in yayınlanmasından sonra dağıldı.

ABBA geri mi dönüyor?

27 Nisan 2018’de grubun sosyal medya hesabı üzerinden ABBA’nın 2 yeni şarkıyla geleceğini ve şarkılardan birinin I Still Have Faith In You olduğu duyuruldu.

“ABBA Avatar projesi bizi heyecanlandırdı. Dördümüz de 35 sene sonra stüdyoya geri dönmenin tekrar eğlenceli olacağını düşündük ve yaptık. Ve her zamanki gibi kısa bir tatile çıkmış gibi hissettik”

❤️ #abbaofficial #abba

A post shared by @ abbaofficial on

70’ler esintisiyle dünyayı kasıp kavuran grubun 35 yıl sonra değişen müzik sektörü ve tarzı içinde nasıl bir müzik yapacakları merakla bekleniyor. Bakalım günümüz müziğinin yeniliklerinden etkilenecekler mi yoksa kendi yollarında devam mı edecekler.

Sizin için seçtiğimiz ABBA şarkıları:

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here