Seth MacFarlane ve Emmy Rossum’ın da sunumuyla 69. Emmy Ödülleri, dün akşam Los Angeles’taki Microsoft Theater’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

En önemli kategorilerden Drama, Komedi, TV filmi ve Sınırlı Dizi’de birçok ödül toplayan yapımların bazısının yapımı tamamen kadınlara aitken (Big Little Lies), birçoğu genel olarak kadınlar ve onların hikayelerini konu almıştı.

Margaret Atwood’un romanından televizyona uyarlanan The Handmaid’s Tale dizisi, En İyi Drama Ödülü dahil toplam sekiz ödül aldı. Feminist yazar Margaret Atwood, törende sahneye çıktı. Kadın oyuncular, yaptıkları konuşmalarda Atwood’a teşekkür etti.

Kadın oyuncu ödülü kategorilerinde ödül alan altı kadının dördü 50 yaşın üzerindeydi.

En İyi Televizyon Filmi Ödülü’ne ise Black Mirror serisinde iki kadının aşkını konu alan San Junipero (3. Sezon 4. Bölüm) layık görüldü.

Gecede Sopranos ve Oz gibi, 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında çıtayı oldukça yükseltmiş yapımlara önemli katkılarda bulunan başarılı aktris Edie Falco da sahnedeydi.

Eviçi şiddet ve kadın dayanışmasını konu alan Big Little Lies, Sınırlı Dizi Ödülü dahil toplam sekiz ödül kazandı.

Dizideki rolüyle Sınırlı Dizi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan Nicole Kidman,
“Eviçi şiddet konusuna ışık tuttuk. Bu komplike ve sinsi bir hastalık. Bilmek istediğimizden çok daha derine uzanıyor. Utanç ve gizlilikle dolu, ve bu ödülün bana verilmesi, bu konuya daha fazla ışık tutacaktır” diye konuştu.

Bir politik hiciv dizisi olan Veep, En İyi Komedi Ödülü’ne layık görüldü. Seinfeld dizisinde Elaine rolüyle hafızalara kazınan, dizinin başrol oyuncusu Julia Louis-Dreyfus da Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

The Handmaid’s Tale dizisinin yönetmeni Reed Morano, Drama Dalında En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

Bu başarıyla Reed Morano, Emmy tarihinde drama dalında En İyi Yönetmen ödülü alan üçüncü kadın oldu. En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülen ilk kadın yönetmen ise 1985’te Cagney & Lacey dizisi, 1995’te ise Mimi Leader dizisiyle Karen Arthur olmuştu.

Kaynak: 1 , 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here