Dünya’da bir aydınlanma ve devrim niteliği taşıyan 68 isyanı yarattığı değişim ortamıyla birlikte yaptıkları işlerde yaratıcılığın sınırı olmayan, özgünlüğü ve üretmeyi tutku haline getiren bir kuşak yaratmıştır. Tarihin mihenk taşlarından biri diyebileceğimiz 68 isyanının beraberinde getirdiği bu özgün kuşak sinemayı, müziği, edebiyatı ve sanatı büyük ölçüde etkileyerek hafızalara kazınmıştır. Bizlerde hem 68 isyanını hem de keşfedilmeyi bekleyen 68 kuşağını en iyi anlatan birbirinden başarılı filmleri sizler için derledik.

Keyifli Okumalar!

1. The Dreamers

İlk film olarak seçtiğimiz The Dreamers, Bernardo Bertolucci’nin 2003 yılında yayınladığı 1968 dönemine yakından bakabileceğimiz başarılı filmlerden biri. Film, üç sinema tutkunu gencin bir araya gelerek kimlik arayışı, aile, devlet otoritesi ve şiddet kavramlarını nasıl değerlendirdiklerini ve kendilerine farklı bir dünyaya kapı aralama fırsatı sunan sinemaya karşı duydukları tutkuyu başarılı bir şekilde yansıtmakta. Filmdeki karakterlerin tutkularını ve keşfetmeye karşı gösterdikleri açlığı güçlü bir şekilde göstermeleri, bizlere 68 kuşağının diğer kuşaklardan ayrımını net bir şekilde göstermektedir. Tüm bunlarla birlikte film Beat kuşağının önemli temsilcilerinden Jimi Hendrix, The Doors ve Bob Dylan gibi isimlerin müziklerine de yer vererek dönem havasını en iyi şekilde yansıtmaktadır.

2. Zabriskie Point

Listenin ikinci sırasında, 68 kuşağını tanıtmada büyük rol oynayan ve İtalyan sinemasının başarılı yönetmenlerinden olarak tanıdığımız Michelangelo Antonioni’nin, 1970 yılında yayınlanan Zabriskie Point adlı başarılı filmi yer alıyor. Film özgürlük kavramını, kapitalist sistem eleştirisini ve gerekli olan tek şeyin sevgi olduğunu başarılı bir şekilde yansıtmakta. Filmin bir diğer başarılı yanı ise müziklerinin ünlü Rock grubu Pink Floyd tarafından yapılmış olması. 1968 dönemini başarılı bir şekilde yansıtan ünlü yönetmen Antonioni, o dönemin çiçek çocuklarına da yakından bakma şansını filmde tanımakta.

3. Across The Universe

Yönetmenliğini Julie Taymor’un yaptığı 2007 yılında yayınlanan ve içinde 33 Beatles şarkısının yer aldığı, başarılı müzikal film örneklerinden biri olan Across the Universe listemizin üçüncü sırasında. Film sizlere eşlik edecek dinlemesi birbirinden keyifli Beatles şarkılarının yanında yine 68 kuşağının belirgin özellikleri olarak söyleyebileceğimiz ve temel ihtiyaçlarımız olan özgürlük, sevgi, barış gibi önemli kavramların arayışında olan asi bir kuşağa yakından bakma fırsatını sunmakta.

4. If…

Listede sizler için seçtiğimiz son film olan Lindsay Anderson tarafından 1968 yılında yayınlanan, 68 kuşağının isyanını ve asiliğini en iyi anlatan filmlerden biri olarak nitelendirebileceğimiz If… . Başarılı oyuncu Malcolm McDowell’ın başrolünde yer aldığı film, o dönemin eğitimdin, yönetim kavramlarına yaptığı eleştirilerle birlikte özgürlük ve devrim arayışı içerisinde olan kuşağın düşüncülerini ve dönemin ruhunu en iyi şekilde yansıtan başarılı filmlerden biri.

Kaynakça:1,2,3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here