Bugün 62. yaşını kutlayan Deep Purple, 1968 yılında İngiltere’nin Hertford kentinde kuruldu. Aslen bir progresif rock grubu olarak kurulan Deep Purple, 1970’ten itibaren daha ağır bir sound’a geçiş yapmıştır. Deep Purple, Led Zeppelin ve Black Sabbath ile birlikte, 1970’lerin başlarında ve ortalarında İngiliz hard rock ve heavy metaline yön veren üç büyük gruptan biridir. Deep Purple, ilk aşamada tuşlu çalgılarda Jon Lord, bas gitarda Nick Simper ve gitarist Richard Hugh (Ritchie) Blackmore‘dan kuruluydu.

İlk olarak Roundabout ismiyle tanındılar. Dave Curtis ve Bobby Woodman isteneni veremeyince onların boşaltıkları yerler Rod Evans ve Ian Paice tarafından dolduruldu. Grup Deep Purple adını aldı ve kısa bir İskandinavya turundan sonra, topluluk ilk albümünü kaydetmeye koyuldu. “Shades Of Deep Purple“, “Hey Joe” ve 45’likler listesinde zirveye oynayan “Hush” gibi meşhur parçaların yeniden sunumlarını barındırıyordu. Yabancı topraklarda ünleri daha hızlı yayılan grubun uzun turneleri sona erdiğinde kendi ülkelerinde tanıtıma devam ettiler. Tina Turner, Neil Diamond gibi isimlerle birlikte çalışmalar da yapan Deep Purple kendi belirlediği çizgiyi korumaya da özen gösterdi.

1969 temmuzunda, Evans ve Simper, Episode Six’ten gelen Ian Gillan ve Roger Glover ile yer değiştirdi. Böylece klasik Deep Purple olarak hatırlanacak kadro oluşmuş oldu. “Speed King” ve “Child In Time” gibi parçaları içeren “Deep Purple in Rock” albümü ile birlikte grubun adı Heavy Metal türü ile anılmaya başlandı.  Gillan’ın güçlü sesi müziklerine yeni bir boyut kazandırıyordu. Bu yeni kazanılmış şöhret Avrupa kıtasında “Black Night” ile katlanarak arttı. “Strange Kind Of Woman” listelerde iyi bir noktaya gelen bir başka çalışma oldu. “Fireball” ve “Machine Head” ise zirveye adını yazdıran iki albüm oldu. “Machine Head” albümü içindeki parçalardan biri olan “Smoke On The Water” sert rock müziğin tarihine geçmiş bir çalışma olma başarısını gösterdi. Albüm aynı zamanda topluluğun kendi kurduğu Purple Plakçılıktan çıkan ilk albüm oldu. Üyelerin kendi aralarında ise ipler son derece gergindi. “Who Do We Think We Are!”dan sonra bu başarılı kadro yollarını ayırdı. Gillan ve Glover’ın ayrılışı, David Coverdale ve Glenn Hughes‘in gelişiyle yeni özellikler kazanan topluluğa yine de epey pahalıya mal oldu. “Burn” ve “Stormbringer” İlk 10 listesinde başarılı oldular. Blackmore’un istediği bu değildi. Gidişattan memnun olmayan Blackmore 1975 mayısında Rainbow‘u kurmak amacıyla Deep Purple’dan ayrıldı. Blackmore’un ayrılışı hayranların gözünden oldukça üzücü olmuştu. Bir süre grup üyeleri kendi çalışmalarıyla müzik yaşamlarına devam ettiler. “En İyileri” albümleri, toplama çalışmalar, Deep Purple’a doyamayanları bir süre daha oyaladı.

1984 yılında Gillan, Lord, Blackmore, Glover ve Paice “Perfect Strangers” çalışmasını tamamladıklarında yeniden birleşme sinyalleri veriyorlardı.  İkinci bir deneme “The House Of Blue Light” ise Gillan ile Blackmore arasındaki bir tartışmadan dolayı başlar başlamaz bitiverdi. Rainbow eski üyesi Joe Lynn Turner, Gillan’ın boşalttığı yeri 1990 yılının Deep Purple’ı yeniden canlandıracak “Slaves And Masters” albümü sırasında doldurdu. Gillan, 1993’te topluluğa yeniden katılmasının hemen ardından ayrılıverdi. Blackmore grubu yine bıraktığında işler iyice karmaşık bir hal alan Deep Purple’da, bu sefer yerini bir başka yetenekli isim Joe Satriani aldı. Grupta çok kalmayan Satriani’nin ardından gitara Steve Morse getirildi. 1996’daki “Purpendicular”ı kaydeden kadro Steve Morse, Lord, Gillan, Glover ve Paice’den oluşuyordu. Şimdi ise grup, yapımcılarının peşi sıra çıkardıkları toplama albümlerle; “altın diskler”, “bin yılın seçmeleri”, “özel bölümler” ile müzik severlerin karşısına çıkıyor…

Deep Purple, Led Zeppelin ve Black Sabbath gibi öncü topluluklardan önce heavy metal basit, kaba bir müzik türüydü. Bu topluluklarla birlikte heavy metal yeni, daha soylu bir kimlik kazandı. Grup, bu sene başlayacakları son turnelerinin ardından emekli olacaklarını açıkladı. İlk konseri 3 Haziranda İstanbul’da gerçekleşecek turnenin ardından bizlere veda edecek.

Kaynak: https://www.last.fm/tr/music/Deep+Purple/+wiki

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here