Bong Joon-ho imzalı Parasite, bu yıl gerçekleşecek 92. Akademi Ödülleri‘nde 6 adaylık elde etti. En İyi Film, En İyi Uluslarası Film, En İyi Kurgu, En İyi Yönetmen, En Özgün Senaryo ve En İyi Yapım Tasarımı da dahil olmak üzere 6 farklı dalda adaylığa layık görülmesi ile 2019’un sonunda çıkan filmlerin arasından sıyrılmış oldu. Gündemden düşmeyen film, başarısını adeta Akademi Ödülleri adaylığı ile taçlandırdı.

Her filmin kendine has bir arka planı vardır. Değiştirilmiş sahneler, vazgeçilmiş karakterler veya sette yaşanan olağanüstü olaylar… İşte 2019 yılının gündemine oturmuş bu yapımla ilgili 10 gerçek!

1- Filmin orijinal adı “The Decalcomanie” olarak belirlenmiş. 

2- Kim ailesinin ve mahalledeki komşuların evleri su deposu olarak ikiye katlanan bir set üzerine inşa edilmiş.

Filmin dekor ve sanat ekibi, malzeme toplamak amacıyla yıkılacak olan terk edilmiş evleri de ziyaret etmiş.

3- Bong, senaryoyu oluştururken kendi hayatından ilham almış. Üniversite yıllarında varlıklı bir ailenin eğitmeni olarak çalışan ve aileyi her an gözlemleme imkanı bulan Bong, casusluk yapıyormuş gibi hissettiğini dile getirmiş.

Hatta özel ders verdiği ailenin üyesi Bong’a evin özel saunasını bile göstermiş. Ailenin bu kadar içine girebilme imkanı bulmuş Bong!

4- Hem Choi Woo-shik hem de Song Kang-ho, Parasite için yapılan rol teklifini kabul etmeden önce rollerinin ne olacağı hakkında hiçbir fikre sahip değilmiş. Her iki oyuncu da daha önce yönetmenle başka projelerde çalıştığı için ona tamamen güvenmiş.

Choi, Bong ile Ojka adlı filmde, Song ise Memories of Murder, The Host ve Snowpiercer’da çalışmıştı.

5- Bong, filmin çekimlerinden önce Song’un Parasite’da oynamak isteyip istemeyeceği konusunda çok endişeli olduğunu söylemiş. Hatta filmin yönetmeni olarak Song’un rolu kabul etmediği takdirde filmi çekmeyeceğini belirtmiş. 

Bong, “Bu rolü ondan başkasının oynaması mümkün değildi.” diyerek son noktayı koymuş.

6- Bu iki oyuncuyla beraber Park So-dam da filmde yer almayı kabul etmeden önce filmin ne hakkında olduğunu bilmiyordu. Bong, ilk toplantılarında ona Song’un kızını oynayabileceğini ve isterse reddedebileceğini söyledi. Belli ki reddetmedi.

Song, Bong’un bu teklifini ilk duyduğunda şaka yaptığı zannetmiş.

7- Yapımın bestecisi Jaeil Jung ile oyuncularından biri olan Choi Woo-shik, film için “Soju One Glass” adlı bir şarkı yaptı.

8- Filmin sonunda rüya görmesine rağmen Kim Ki-woo’nun babasının tuzağa düştüğü evi satın alması ortalama maaşına dayanarak 540 yılını alacaktı.

Bu hesabı bizzat filmin yönetmeni Bong Joon-ho yapmıştır!

9- Bong Joon-ho, 2013 yılında Parasite’ın senaryosunu bir tiyatro oyunu olarak hayal etmişti. 

Hatta oyunda sahne, iki evin sınırı ile ikiye ayrılacaktı.

10- “Ram-don” kelimesi, bir çevirmen tarafından film için oluşturuldu. Ram-don adındaki yemek, siyah fasulye ve baharatlı deniz ürünlerini içeriyor.

Aslında yemeğin adı “jjapaguri” fakat iki farklı marka isminin kombine edilmesinden oluştuğu için çok zor telafuz ediliyormuş. Yemeğin isminin bir çevirmen yardımıyla değiştirilmesinin asıl sebebi bu.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here