1895 yılında kurulan Venedik Bienali, 500.000’in üzerinde ziyaretçisiyle, günümüzde dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. 1930’larda müzik, sinema ve tiyatro gibi yeni festivallerin de eklenmesiyle yavaş yavaş bugünkü halini alan bienal, 1932’de düzenlenen Venedik Film Festivali ile de tarihin ilk film festivaline ev sahipliği yapıyor. İlk mimarlık sergisi 1980 yılında düzenlenen Venedik Bienali’ne son olarak da 1999 yılında Dans Festivali ekleniyor.

Ralph Rugoff küratörlüğünde gerçekleşen Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi, bu yıl 11 Mayıs tarihinde açıldı ve 24 Kasım tarihine kadar da ziyaretçilerini bekliyor. 2019 yılının teması May You Live In Interesting Times (Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın) olarak belirlenmiş. Pek çok ülkenin ve bağımsız sanatçının katılımıyla gerçekleşen bienal; Giardini ve Arsenale isimli iki ana yerleşke ile birlikte Venedik’in çeşitli yerlerinde de konumlanan sergileriyle antik çağlardan günümüze hatta tahmin edemeyeceğimiz bir geleceğe bizleri taşırken eleştirel bir bakış açısıyla bazen de zaman kavramını yok sayıyor.

Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta 2019 yılı temasını kendi sözleriyle şöyle anlatıyor: “Başlığın (Tuhaf zamanlarda yaşayasın) lanetli veya zaman zaman tehdit edici olduğu hissine kapılmak mümkün. Ama aynı zamanda bu, insanların etkinlikleri kendi gözleriyle olduğu gibi ve tüm karmaşasıyla görmesi için bir davet. Büyük değişimlerin yaşandığı zamanlarda, fark ettik ki evrime dikkat kesilmeliyiz. Zamanların ruhuna karşı hassas bir tutum sergilemeye çalıştık. Öncelikle burası pek çok sergiyi içinde barındıran uluslararası bir etkinlik ve katılımcı ülkelerin de kendi içlerinde bir diyaloğu var; bu yüzden bu sergi tüm sınırlardan bağımsız ve onların dışında.”

Bu yılki serginin küratörlüğünü üstlenen Ralph Rugoff ise bienalin resmi sayfasında şu açıklamayı yapıyor: “Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın teması, var olan alışkanlıklara meydan okuyan sanatçılara odaklanıyor. Bu şekilde düşünen sanatçıları, bizleri provoke ederek olası sözde gerçekleri yeniden sorgulamamızı sağlıyor. Aynı zamanda sanatın genel anlamda sosyal işlevini de kucaklayan başlık, zevki ve eleştirel düşünceyi de kapsıyor. Son olarak tema, ilgi çekici sanatın yarattığı formları çeşitli sorular yönelterek kültürel sınırlara ve çerçevelere dikkat çekiyor. Bu düşünceye ışık tutarken farklı sanat dallarını da temsil ediyor. Leonardo da Vinci’den tutun da Vladimir İlyich Lenin’e, her şeyin her şeyle bağlantılı olduğuna dair söylenmiş düşünceleri…”

Dijital anlatımlar, üç boyutlu ve/ya sesli enstalasyonlar, resimler, tablolar, baskılar, heykeller ve videolar ile ziyaretçilerini mümkün olan her yönden Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın temasını sorgulamaya ve onları derin düşüncelere sürüklemeye odaklanan bienalin, en dikkat çekici birkaç anlatımını sanatçı ve ülke pavyonları bazında inceledik.

For, in your tongue, I cannot fit – Shilpa Gupta (2017-2018):

Shilpa Gupta’nın “For, in your tongue, I cannot fit” isimli sesli enstalasyonu, 7. yüzyıldan günümüze uzanan 100 farklı şair tarafından seslendirilmiş bir çalışmadan oluşuyor ve sansürün getirmiş olduğu şiddete dikkat çekiyor. Çalışmanın başlığı, 14. Yüzyılda yaşamış olan Azerbaycanlı şair İmaeddin Nesimi’den ilham alıyor. Loş bir oda içinde gridal düzene oturtulmuş anlatım, tavandan sarkan ve hoparlör görevi üstlendirilmiş 100 mikrofondan oluşuyor. Her mikrofonun altında kendisine cevap niteliği taşıyan bir baskısı, metal çubuklara saplanmış kâğıtlar üzerinde yer alıyor. Her biri ziyaretçiler tarafından tek tek okunmayı beklerken bedeni olmayan bir koro tarafından seslendirilerek boşlukta yankılanıyor. Dinleyicinin hangi dili algıladığına göre dikkatini o yöne vermesi için farklı zamanlarda, farklı hoparlörlerden gelen pek çok dilde şiir dinletisi: Azerice, İngilizce, Arapça, Rusça ve dahası…

Suudi Arabistan – After Illusion:

Sergide sanatçı Zahrah Al Ghamdi ile ona evini hatırlatan malzeme arasındaki diyalog dikkat çekiyor. Tanıdıklık hissini yeniden anlamak, hatırlamak ve yeniden bu hissi ziyaret etmek adına rahatlığı ve kişisel farkındalığı arayan hayali bir yolculuk yaratılıyor.

Can’t Help Myself – Sun Yuan + Peng Yu:

Camdan “kafesinin” içinde huzursuz bir şekilde sağa sola dönüp duran endüstriyel bir robot, neredeyse sergilenmek için yakalanmış bir yaratık! Bu robot, koyu kıvamlı kırmızı sıvıyı önceden belirlenmiş olan alanda tutmak için programlanmış. Bu kana benzeyen sıvı sürekli olarak etrafa yayılmaya devam ediyor, bu da robotu tetikleyerek onun sıvıyı sınırlamaya çalışmasına neden oluyor.

Giardino della Marineressa Yerleşkesi

Personal Structures-Identities

 

Rusya Pavyonu

Giardini yerleşkesinde bulunan ve ana temasını ünlü ressam Rembrandt’ın eserinden alan pavyon, yönetmen Alexander Sokurov’un enstalasyonu ile de karanlık ve tüyler ürpertici bir atmosfer yakalıyor.

 

İskandinav Ülkeleri Pavyonu (Finlandiya, Norveç, İsveç)

İnsan ve insan dışı varlıklar arası ilişkiye odaklanan sergi, iklim değişikliği ve kitlesel yok oluşun Dünya üzerindeki yaşamı nasıl tehdit ettiğine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Türkiye Pavyonu

Arsenale yerleşkesinde bulunan sergi, Zeynep Öz küratörlüğünde sanatçı İnci Eviner tarafından tasarlandı. “İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve 21 destekçinin katkılarıyla gerçekleşen sergi, Eviner’in çizimden yola çıkarak hazırladığı videoların, performatif ve ortaklığa dayanan uygulamaların iç içe girdiği çok katmanlı, geniş bir çalışma alanına sahip. İşleri çoğunlukla arzunun ve felaketin politikası, öznellik ve öznelliğin potansiyeli gibi kavramları ele alarak iktidarın özellikle kadın bedeni üzerindeki işleyişini zengin hayal gücüyle yeniden şekillendiriyor. Sanatçının video teknolojileri ve resim geleneği arasında kurduğu karmaşık ilişkiler farklı bir algılama biçimi öneriyor.” Biz, Başka Yerde başlıklı Türkiye Pavyonu görsel, dijital ve üç boyutlu sergileriyle ziyaretçileri sanatsal bir doygunluğa ulaştırıyor.

Lui Wei

Geometrik ögelerle sür-reel bir eser oluşturan sanatçı, bu üç boyutlu enstalasyonu camın arkasında sergileyerek ona resmi bir izlenim vermeyi amaçlıyor.

 

kaynak: https://www.labiennale.org

https://www.iksv.org

https://vogue.com.tr

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here