Evet, gelecek bir adım daha yaklaştı yanımıza. Sahip olduğumuz teknolojinin ya da sağladığı imkanların pek azına hakim olduğumuz aşikar ancak bazı konuları yakından takip etmemek işten bile değil.

Öyle ya NASA‘nın yaklaşık 7 ay öncesinde yola çıkardığı InSight‘ı bir Elon Musk projesi sananlar dahi mevcut… Elon Musk’ın Mars projelerini de ayrı bir yerde tutmak lazım tabi hatta Mars’a gitme ihtimalinin gün geçtikçe arttığına dair güncel açıklamaları da mevcut.

Peki nedir bu InSight? Neden gitti Mars’a ya da neden büyük bir kutlama havasına girildi?

Kafaya takılan bazı temel soruları yayımlanan resmi bilgiler ile yanıt vermeye çalıştık.
Sorulara geçmeden evvel bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerekirse Mars’a ilk kez bir araç gönderilmiyor hatta InSight ilk üçte dahi değil.

Not:
Büyük önem taşıyan bir başka uzay aracı Curiosity 2012’den bu yana aktif olarak görevine devam ediyor.

InSight Projesi Ne Yapacak?

InSight aracımızın donanımını incelediğimizde Mars’ın özellikle iç katmanlarını incelemek için hassas mekanizmalardan oluştuğunu görüyoruz. Bu sayede gezegenin hem çekirdeğini hem manto ve kabuğun büyüklüğünü hem de bu katmanların kalınlığını, yoğunluğunu ve genel yapısını analiz etme fırsatı buluyor. Yapılması planlanan bir aktivite de gezegenin iç kısmındaki ısı kaçışının hızını incelemek. Bu verilerin güneş sistemimizdeki tüm kayalık gezegenlerin evrimsel süreçlerine bakış açıları sağlaması umuluyor.

InSight’ı Önceki Projelerden Farklı Kılan Ne?

Mars’a gönderilen tüm uzay araçları yüzey araştırmaları ve kayaç toplama ile görevliydi. Bu veriler de mutlaka çok önemliydi ancak açıkça söylemek gerekirse InSight Mars’ın derinine inme görevi ile bir ilk niteliği taşıyor. Diğer projelerin aksine yerine sabit olarak görevine devam edecek olan proje sondaj yaparak Mars’ın iç kısımları hakkında bize bilgi aktaracak. Yeniden vurgulamak gerekirse; Bu bilgilerin yalnız Mars özelinde değil Güneş Sisteminin karasal yapısı hakkında birçok soru işaretini gidermesi bilhassa önemli bir konu.

Proje Ne Kadar Sürecek?

InSight’ın esas görevinin yaklaşık iki yıl ya da tam rakam vermek gerekirse 728 gün sürmesi bekleniyor.

Curiosity ile Yakınlığı Nasıl Olacak?

Curiosity Gale Krateri’nin yakınlarında görevine devam ediyor. InSight ise bu bölgenin yaklaşık 600 kilometre uzağında görevini gerçekleştireceğiniz söyleyebiliriz. Elysium Planitia olarak adlandırılan bu bölge rastgele seçilmiş değil. InSight’ın verimli olarak çalışabilmesi için aday belirlenen 22 bölgenin tamamı Elysium Planitia’da yer alıyordu. Bunun sebebi hem gezegenin ekvatoruna yakın olarak ihtiyacı olan güneş enerjisini optimum seviyede alabilmesi hem de sıcaklığın daha istikrarlı olması.

Peki Güzel de Adı Nereden Geliyor Bu Projenin?

Aslında sözlük anlamına bakarsak ismin gayet alakalı seçildiğini düşüne biliriz. Zira dilimizde içgörü ya da iç yüzünü anlama niteliği taşıyan InSight sözlükte de tam bu karşılığıyla yer alıyor. Fakat ince olan nokta bu kelimenin harflerinin bir açılımı olması. Yani InSight aslında “Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport(Sismik araştırmalar, jeodezi ve ısı taşımasını kullanarak iç keşif) projesinin bir kısaltması.

Son soru belki de yazdıklarımızın özeti oldu. InSight’ın sağladığı verilerle gündemimize yeniden geleceği kesin. Biz de projeden edindiğimiz tüm bilgileri sıcağı sıcağına size aktarmaya çalışıyor olacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here