Son zamanlarda çıkardıkları albümlerle piyasada fırtınalar estirdi diyebiliriz Coldplay için. Popüler kültüre kurban gittiğini söyleyenler olsa da her zaman dinleyebileceğimiz A Rush of Blood to the Head, Parachutes, X&Y ve Viva la Vida gibi efsanevi albümleri bize hediye ettikleri için buruk bir mutluluk yaşamalıyız. Chris Martin’in nezleymiş hissi veren sesiyle bizi yıllarca uykuya daldırdığını, yeri gelince gözümüzden bir damla yaşı akıttığını biliyoruz. Kilometrelerce uzaktan insanların duygularına dokunabilmek, bir sanatçı ve bir grup için tatmin edici bir başarı ve Coldplay bunun harika bir örneği.

Şimdi kısa bir nostalji yapalım ve yaşanmışlıklarımıza ortak olmuş efsanevi 5 şarkıya bir bakalım:

♣ Warning Sign- A Rush of Blood to the Head

Akor dizilimleriyle albümün en vurucu parçası. Belki bir ayrılık sonrası, belki de başka bir yere gidişin parçası. Yalnız kalmanın ve çaresiz dinginliğin bildirisi. “When I truth is” kısmıyla alıp götüren devamında da Chris Martin’in “I miss you” deyişiyle belki de albümün en nadide kısmı. Seni özledim demenin en buruk, en derin hali Warning Sign.

“when the truth is I miss you
yeah the truth is that I miss you so”

 


♣Yellow- Parachutes

2001’de en iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy alan Coldplay’in ilk albümünden herkesin diline doladığı, Coldplay’e az çok aşina olan her dinleyicinin bildiği, yıllar geçtikçe eskimeyen bir parça Yellow. Klipte Chris Martin’in eski halini gördükçe biraz gülseniz de Yellow, Chris Martin’den fazlaca rol çaldığı için bu gülüş yerini duygusallığa bırakıyor. Bunaltan sıcaklığın kaybolduğu, serinliğin teninizi belli belirsiz ürperttiği bir gecede göğe yükselmek için yazılmış adeta. Umutsuzluğa buruk bir gönderme yapar ve hayallerin yerini tekrar alması için sizi uyarır.

“look at the stars
look how they shine for you
and everything you do
yeah they were all yellow”


♣ Trouble- Parachutes

Grup üyeleri tarafından yazılmış, piyano eşliğindeki naif bir beste Trouble. Bu parça için Coldplay’e birçok reklam teklifi gelse de bu teklifleri reddederek gönlümüze taht kurmuştu bir zamanlar Coldplay. 2 sene sonra 2002’de MTV’nin en iyi sanat yönetimi dalındaki ödülünü de kazanmıştı bu parçayla. Şarkıyı çok fazla dinlediğinizde parçanın sonunda Chris Martin’in çaresizliğini anlatan “They spun a web for me” kısmını beyninizde bir süre misafir ediyorsunuz.

♣ The Hardest Part- X&Y

Klibinde Chris Martin’in uzun kıvırcık saçlarına tanıklık ettiğimiz parça. Chris Martin’in bu halini özleyenler klibe yönelebilirler.“I could feel it go down,bittersweet, I could taste in my mouth. Silver lining the cloud,oh and I” kısmını bu kadar kadar tiz söyleyebilen bir vokale rastlamadık henüz. Şarkının en vurucu hamlesi ise “I wish that I work it out” cümlesi. Pişmanlıkları en naif şekilde akla getirişi bu şarkıyı özel kılıyor, geçmişe en içten sesleniş The Hardest Part.


♣ Magic- Ghost Stories

Dinledikçe dile dolanan Coldplay eseri, Coldplay’in iyi işlerinden biri. Şarkı ismi gibi sihirli, ne hissettiğinizi tam olarak bilemiyorsunuz. Zamanda yolculuk, hislerinizde bir anlık kayıp yaşamak istiyorsanız tam bunun için biçilmiş kaftan.

“and if you were to ask me
after all that we’ve been through
still believe in magic?
yes I do
yes I do
yes I do
yes I do”

-of course I do.


 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here