Hig, higa, huga, hıga… İlk karşımıza çıkışında okumaya bile zorlandığımız bu yaşam tarzı nedir? Nerede, nasıl ortaya çıkmıştır? Hayatımıza ne zaman girdi? Bütün bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız, fakat öncesinde şunu atlamak istemeyiz; nerede, ne şekilde mutlu olacağınızı kimsenin size öğretemeyeceğini unutmadık. Burada sadece İskandinav dostlarımızdan aldığımız bazı mutluluk sırlarını sizinle paylaşacağız. Lafı uzatmadan hemen başlayalım!

1- Okunuşu nasıl?

Danca olan bu kelimenin, “hıggah” ile “huggah” arası bir telaffuzu var.

Wintertime is Hygge Time

2- Hygge nedir?

Türkçe tam karşılığı olmamakla birlikte “hygge”, bir yaşam tarzından çok bir hissi anlatır. Hayatın sunduğu küçük şeylerden mutlu olmak, sıradanın güzel ve özelleşmesi olarak açıklanabilir. Mum ışığında güzel bir müzik dinlerken fırından kek kokusunun gelmesi gibi, huzurlu ve sıcak bir atmosfer yaratmak gibi de anlatılabilir. Zaten bu yaşam tarzı ya da his olarak açıkladığımız kelimeyi; “samimiyet”, “sıcaklık”, “konfor” ve “rahatlık” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Dolayısıyla Danimarkalıların bu mutluluk sırrında atmosfer hayli önem taşır.

2- Hayatımıza nasıl girdi?

Tabii ki atmosferin önem taşımasından ötürü, Instagram’a yansımaması mümkün olmadı. 2016’nın sonlarına doğru yavaş yavaş yayılmaya başlasa da asıl olarak 2017 senesinde hayatımıza girdi demek yanlış olmaz. Kötü mü oldu? Kesinlikle hayır. Ama kökenini samimiyetten alan bir kavram, sosyal medyada ne kadar olduğu gibi yansıtılabilir, onu bilemeyiz. Peki Instagram’a nasıl ulaştı? Bunda, Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün CEO’su Meik Wiking’in, 2016’nın sonlarına doğru çıkan “The Little Book of Hygge” kitabının payı büyük diyebiliriz. Kitap, “uluslararası en çok satanlar” listesinde yerini aldı ve bir hayli konuşuldu. Almak isteyenler için dilimize çevrilmiş hali ülkemizde de mevcut. Peki ne anlatılıyor bu kitapta? Hygge’nın ne olduğu anlatılıyor ve uygulanması için bir “manifesto” ortaya koyuyor ve diyor ki “Hayatımızın en anlamlı günü bugündür”.

4- Hygge Manifestosu

 • Atmosfer : Işıkları kısın ya da kapatın! Özellikle dijital ışıklardan uzak durun ve mum ya da şömine kaynaklı doğal ışıktan yararlanın.
 • Anda kalmak : Anı yaşayın, telefonu kapatın! Sanal dünyadan uzaklaşmanın hepimize iyi geleceğine şüphe yok. Günün yorgunluklarını, işi bir kenara bırakın ve rahatlayın.
 • Keyif : Kahve, çikolata, kurabiyeler, kekler, pastalar… Kokuları, hatta düşünmesi bile insanı mutlu etmeye yetiyor değil mi?
 • Eşitlik : “Ben”den önce “biz”! Görevleri de keyfi de paylaşın. Biraz bizim misafir ağırlama tarzımızla çatışsa da İskandinav dostlarımıza göre samimi ve içten zaman geçirebilmek için, “ev sahibi” ve “misafir” kavramları doğru değil. Herkes bir işin ucundan tutmalı.
 • Minnettarlık : Olduğu kadar! Elindekiyle yetinmek ya da elindekine şükretmek denebilir. Sahip olduklarınızla, örneğin içtiğiniz kahveyle ya da çayla mutlu olmak diyebiliriz.
 • Uyum : Hayat bir yarış değil. Başarınızla övünmenize gerek yok, hepimiz insanız. Kısaca “kimse kimseden üstün değil, uyumlu ol” diyor Meik Wiking.
 • Rahatlık : Rahatla. Bir ara ver! En sevdiğiniz pijamaları, yumuşak çoraplarınızı ya da kazaklarınızı giyin. Sevdiğiniz bir müziği dinleyin ya da kitap okuyun. Günlük hayatın stresinden uzaklaşarak rahatlayın.
 • Ateşkes : Dramı bırakın. Politikayı başka bir gün tartışırız. Gerginlik yaratabilecek konulardan uzak durun, olan gerginliklerinizi de kenara bırakın.
 • Birliktelik : Dostluklar kurun ve hikayeler yaratın. “… yaptığımız zamanı hatırlıyor musun?” Güzel dostluklar güzel hikayeler getirir. Dostunuz yanınızda olmasa da anılar sizi mutlu etmeye yeter.
 • Sığınak : Burası senin kabilenin bulunduğu, huzurlu ve güvende olduğun yer! Ortaya çıktığı coğrafya itibariyle soğuk, fırtınalı günlerin hygge atmosferine etkisi büyük. Kişi, dışarıda fırtına ya da sağanak yağmur gibi bir tehdit olduğunu bildiğinde, evinde kendini güvende ve mutlu hissediyor.

Estar cerca a una chimenea, momentaso Hygge.

 

5- Önerilerimiz neler?

 1. Mumlar ya da şömine ışığı demiştik zaten. Bunun yanında “fairy lights” olarak adlandırılan küçük süsleme ışıklarından da yararlanabilirsiniz.
 2. Doğa yürüyüşleri, hatta kamp yapmak! Kamp ateşi etrafında toplanmış dostların doğayla iç içe geçireceği güzel akşamların aradığımız atmosfer olduğu aşikâr.
 3. Mısırlarınızı patlatın, battaniyenin altına girin ve film maratonları yapın!
 4. Kek, kurabiye, börek gibi pişerken güzel kokan hamur işi yiyecekler pişirin.
 5. Sıcak çikolata, kahve, çay ve sıcak şarap gibi içecekler sizi rahatlatacaktır.
 6. İmkanınız varsa müziğinizi güzel bir hoparlörden hatta bir plak çalardan dinleyin.
 7. Arkadaşlarınızı akşam yemeğine çağırın.
 8. Güzel bir kitaba kendinizi kaptırın.
 9. Sıcak bir banyonun önemini unutmayın.
 10. Ailenizle vakit geçirin. Yemek yapın, reçel yapın, sohbet edin, dizi izleyin…

Cozy warm cottage window at Christmas.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here