Bildiğiniz üzere Marvel Sinema Evreni’ni yakından ilgilendiren bir anlaşma Disney ve Fox arasında sağlandı. Anlaşmaya göre Disney, Fox’ın medya haklarının büyük bir bölümünü 52.4 milyar dolara satın aldı. Bu anlaşmanın Marvel hayranları açısından anlamı oldukça büyük. Çünkü Marvel’ın zamanında Fox’a sattığı X-Men ve Fantastic Four ekiplerinin hakları tekrar Marvel’a geri döndü. Üstelik bu sadece sinema filmlerini değil dizileri de etkilemekte.

Biz de bu büyük anlaşmadan sonra sizler için Fox ve Disney arasındaki bu anlaşmayı Marvel açısından 5 maddede inceledik.

1 – X-Men’in Eve Dönüşü

X-Men, Marvel’ın en ünlü kahraman topluluklarının başında geliyor. Uzun yıllardır çizgi romanlarda yer alan bu mutant kahramanlar, Fox bünyesinde beyazperdede de kendine yer buldu. 2000 yılından bu yana X-Men, Wolverine ve Deadpool filmleri de dahil 10 filmle sinemalarda yer aldı. Her ne kadar X-Men hayranları tarafından farklı olarak yorumlansa da Marvel’ın bu ünlü kahraman topluluğunu sinemalarda görmek oldukça büyük bir etki yarattı.

Her ne kadar sinemalarda X-Men’i görmüş olsak da Marvel Sinema Evreni’nde X-Men’in ismi dahi geçmiyordu. Daha önce yapılan anlaşmaya göre X-Men ekibinin hakları Fox’ta yer alıyordu ve Marvel, 2008 yılında başlattığı sinema evreninde X-Men’den söz edemiyordu. Marvel severler için bu oldukça büyük bir eksiklikti. Çünkü çizgi romanlarda X-Men ve Avengers bünyesinde yer almış karakterler mevcut. Öyle ki Marvel filmlerinde X-Men’in sadece adı bile geçse bu oldukça büyük bir heyecan yaratabilirdi. Şimdiden Marvel en önemli filmleri arasında gösterilen Avengers: Infinity War’da pek çok Marvel kahramanı yer alacakken X-Men’in olmayacak olması büyük bir eksiklik olarak görülüyor.

Yapılan bu yeni anlaşmayla X-Men, artık Marvel Sinema Evreni’nde yer alabilir. Bu şimdiden büyük bir heyecan yaratmış durumda ancak X-Men’in MCU’ya dahil olabilmesi için yapılması gereken şeyler var. Marvel, her ne kadar Inhumans ile X-Men’in eksikliğini kapatmaya çalışsa da pek başarılı olamadı. Bu sebeple X-Men’i MCU’ya dahil ederken oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Zira aceleye getirilen veya kötü kurgulanan bir X-Men filmi, yüksek seviyedeki heyecanları bir anda yerle bir edebilir.

Çizgi roman serilerinde X-Men ve Avengers’ı bir araya getiren pek çok hikaye var. Bu hikayeler X-Men’i MCU’ya dahil etmek için açık bir kapı niteliği taşıyabilir. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Çünkü çizgi romanlarda Avengers ve X-Men ekiplerinin tarihlerinde ortak karakterler bulunuyor. Bu da bu karakterlerin yeniden inşa edilmelerini gerektiriyor.

MCU’nun planlaması bu zamana kadar fena gitmiyor. Zira DC gibi filmleri aceleye getirmekten kaçınan Marvel, şimdiden evrenin geleceğini planlamış durumda. Şüphesiz ki X-Men ekibine de bu evrende bir yer bulacaklardır. Bekleyip göreceğiz.

2 – Fantastic Four Sonunda Hak Ettiği Değeri Görebilir

X-Men gibi Fantastic Four da Marvel’ın en önemli kahraman topluluklarından biri. X-Men’e kıyasla Fantastic Four, daha az sayıdaki filmleriyle beyazperdeye uyarlandı. Ne yazık ki yapılan filmler pek iyi değildi. Özellikle 2015 yapımı olan son film hiç beğenilmedi. Bu da Fantastic Four açısından oldukça kötü sonuçlandı.

Fantastic Four ekibinden özellikle Reed Richards, Marvel’ın en önemli karakterleri arasında yer alıyor. Çizgi roman evreninde Civil War, Secret Wars gibi hikayelerde ön planda olan Richards, ne yazık ki sinemalarda bu kadar önemli bir yere sahip olamadı. Üstelik Secret Wars, hikayesi Reed Richards üzerinden 2015’te yayınlanan film için bir reklam niteliği de taşıyordu ancak planlar iyi gitmedi. Filmlerin başarısızlığı çizgi romanları da etkiledi ve Fantastic Four’un çizgi romanlardaki varlığı da azalmaya başladı.

Yapılan bu yeni anlaşma Fantastic Four adına belki de X-Men’den daha fazla öneme sahip. Bu sayede Marvel ileride yayınlayacağı çizgi roman serilerinde de Fantastic Four’a yer verebilir. Böylece Fantastic Four tekrar okuyucuları ile buluşabilir. Daha da önemlisi geçmiş filmleri unutturucak yeni Fantastic Four filmleri de Marvel bünyesinde ekranlara gelebilir.

Yeni bir Fantastic Four filminin ihtimali oldukça heyecan verici fakat filmin gerçekleştirilmesi o kadar da kolay değil. Bunun sebebi geçmiş filmlerdeki başarısızlıklar. Çizgi roman okuyucuları için Fantastic Four değerli bir ekip ancak film izleyicileri için çıkan filmler sebebiyle Fantastic Four oldukça değersiz. Marvel’ın, Fantastic Four’un sinemadaki bu kötü kaderini değiştirmesi için oldukça titiz olması gerekiyor. Aynı X-Men gibi Fantastic Four ekibini de kendi sinema evrenine adapte etmek kuşkusuz zor olacak. Belki de X-Men’den daha da zor… Belki de ekibi sinemalardan önce televizyonlarda görmek daha iyi bir seçenektir. En azından önceki filmler sonucu oluşabilecek önyargıları kırmak adına.

3 – Anlaşmanın Televizyon Dizileri Açısından Önemi

Fantastic Four, Marvel için o kadar önemli bir ekip ki ekibin destekleyici karakterleri de Marvel için birer gelir kaynağı. 2007 yılında ekrana gelen Fantastic Four: Rise of the Sulver Surfer filmiyle tanıştığımız Silver Surfer, bu karakterlerin başında geliyor. Ne yazık ki filmin başarısızlığı Silver Surfer’ın da kaderini kötü etkilemiş ve tıpkı Fantastic Four gibi onu da sinemalarda değersiz bir karakter olarak görülmesine sonuçlanmıştı.

Yapılan yeni anlaşma sayesinde Silver Surfer da hak ettiği değere kavuşabilir. Her ne kadar sinemalarda en az Fantastic Four kadar değersiz olsa da çizgi romanlar Silver Surfer adına bir umut ışığı niteliği taşıyor. Yakın zamanda sonlanan Dan Slott ve Michael Allred’in Silver Surfer serisi, çizgi roman sektöründe Silver Surfer isminin yer almasını devam ettiriyor.

Silver Surfer’ın çizgi romanlardaki devamlılığı ve yapılan bu anlaşma beraber düşünüldüğünde, karakterin etrafında yaratılacak bir televizyon dizisi ortaya çıkarabilir. Böylece yapılan bu anlaşma sinema evreni haricinde televizyon dünyası için de faydalı olabilir. Silver Surfer etrafında şekillenen bir televizyon dizisi, hem karakterinin kötü kaderini değiştirebilir hem de Marvel’ın dizi evrenine yeni bir karakter kazandırabilir.

Fox’ın Marvel karakterlerini içeren diğer Legion ve The Gifted dizileri için de anlaşmanın önemi büyük. X-Men, bu iki dizi için bir ortak nokta teşkil ediyor. Her ne kadar yakın zamanda X-Men’i, Marvel dahilinde bu iki dizide top yekün göremeyecek olsak da Legion için Charles Xavier, The Gifted için de Magneto oldukça büyük önem arz ediyor. Çünkü Legion’ın ana karakteri David Haller, Charles’ın oğlu ve The Gifted dizisindeki Polaris de Magneto’nun biyolojik kızı.  Bu iki dizide de X-Men’in en önemli iki karakterini görmek oldukça heyecan verici.

4 – Marvel Kötülerinin Yükselişi

Thanos, Ultron veya Loki şu zamana kadar MCU’nun en önemli kötü karakterleri arasında yer almakta. Bunda herhangi bir şikayet ya da sorun yok ancak MCU dahilinde Dr. Doom, Magneto ve Galactus ne yazık ki şu zamana görünemedi. Magneto bu üç karakter içerisinde biraz daha şanslı çünkü Ian McKellen ve Michael Fassbender’ı Fox’ın filmlerinde Magneto olarak gördük. Filmler genel olarak pek beğenilmese de Magneto karakterinin sinemalardaki yeri pek fazla sırıtmadı. Yalnız Doom için aynı şeyi söylemek biraz zor. En belalı ve tehlikeli Marvel kötülerinden olan Doom, sinemalarda ne yazık ki hak ettiği değeri göremedi. Çizgi romanlarda sadece Fantastic Four açısından değil Marvel’ın tüm kahramanları için büyük bir sorun olan Doom, daha önceki Fantastic Four filmleri dahilinde oldukça kötü yansıtıldı.

Fox’ın elinde bulunan bir başka önemli kötü karakter ise Galactus. Her ne kadar Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer filminde Galactus’u belli belirsiz görsek de yine de Galactus gibi bir karakter için bu yeterli değil. Gezegenlerin enerjilerini emip bu sayede hayatta kalan devasa Galactus, Marvel için daha büyük bir değere sahip. Üstelik Silver Surfer’ın yaratılışı açısından da oldukça önemli bir karakter.

Disney ve Fox arasındaki bu anlaşmanın bu karakterler için de anlamı oldukça büyük. MCU’nun daha ilk Avengers filminden itibaren Thanos’un alt yapısını hazırladığını düşünürsek Marvel, ileride yapılacak olan filmlerde de bu kötü karakterleri işleyebilir. Özellikle Doom ve Galactus’un ana kötü olarak yer alacağı filmler, hayranlar açısından oldukça heyecan verici nitelikte olabilir. Düşündüğünüzde Avengers ekibinin hatta tüm Marvel karakterlerinin karşısında kahvaltıda gezegen yiyen bir karakter ile çizgi romanlarda tüm Marvel ekibi hatta Superman ile bile karşı karşıya gelmiş bir kötü adam yer alıyor. Oldukça heyecan verici olmaz mı?

5 – Farklı Karakterler Farklı Hikayelerde Yan Yana

Disney ve Fox arasındaki bu anlaşmanın belki de en çok heyecan verici sonucu, farklı karakterlerin bir arada görülecek olması. Yapılan bu anlaşmaya kadar herhangi bir Avengers filminde bir Wolverine ya da bir Magneto görülmedi. En basit örneği çizgi romandaki Civil War hikayesinde Reed Richards büyük bir öneme sahipken filmde Reed Richards ismi bile geçmedi, geçemedi.

Yapılan bu anlaşma sayesinde artık bir Avengers filminde X-Men üyesi görmek mümkün olacak. Her ne kadar Age of Ultron’da Scarlet Witch ve Quicksilver görsek de bu iki karakterin babaları Magneto’yu görememiştik. İleride yapılacak olan Avengers filmlerinde hikayeye bağlı bir şeklde Magneto’yu görsek oldukça hoş olmaz mı? Çizgi romanlardaki efsane Marvel hikayelerinden biri olan House of M’in sinema uyarlamasını bir düşünün. Şimdiden heyecan verici.

Peki ya Hulk ve Wolverine arasındaki çekişme? Farklı çizgi roman hikayelerinde bu iki karakterin sürekli karşı karşıya gelmesi oldukça rastlanan bir şey. Hoş, Wolverine: Old Man Logan çizgi romanındaki hikayeyi beklemek biraz ütopik ancak bir şekilde bu iki karakteri karşı karşıya getirmek izleyiciler için bir heyecan kaynağı.

Deadpool’un Marvel karakterleri ile birlikte yer aldığı filmleri düşünün. Deadpool’un çizgi romanlarda beraber yer aldığı Spider-Man ile olan çekişmelerini… Öyle ki bu iki karakterin kendine özgü bir çizgi roman serisi de mevcut. Ya da Wolverine’in Deadpool tarafından kışkırtılmalarını hayal edin. Gözlerinden lazer atan ağzı olmayan Deadpool’dan bahsetmiyoruz elbette.

Karakterler ve çizgi roman hikayeleri düşünüldükçe farklı farklı film veya dizi senaryoları yazılabilir. Şu anki durumda anlaşmanın sağladığı en büyük heyecan verici şeylerden biri de bu. Gerçekleşir mi bilinmez ancak bu tarz crossover hikayelerin konu alındığı filmler veya diziler görme ihtimali eminiz ki Marvel severlerin kalp atışlarının hızlanmasına yol açıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here