İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen 47. İstanbul Müzik Festivali, 8 Temmuz’da sona erdi.

11 Haziran‘da başlayan festival, İstanbul’un 15 farklı mekânında 21 günde gerçekleştirilen ve toplamda 150 eserin seslendirildiği 22 konserde, 600 yerli ve yabancı sanatçıyı ağırladı.

Festival konserlerini 18.000‘i aşkın kişi izledi.

Festivalin Teması: Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı

Festival 47. yılında Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı ikiliği üzerinden hayata dair zıtlıkları, bu zıtlıklardan doğan müziği çeşitli performans ve konserlerle sahneye taşırken, bunların yaratım sürecindeki etkisine odaklandı. İkiliklerden hareketle her dönem var oluşun hem karanlık hem aydınlık hikâyelerini anlatan, insanın kendisini ifade etme sürecindeki en etkili sanat türü olan müzik aracılığı ile aydınlanmanın önemini vurguladı.

Festivalin ödülleri

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi, orkestra şefi Devlet Sanatçısı Prof. Rengim Gökmen‘e takdim edildi. Yaşam Boyu Başarı Ödülü The Times‘ın “dünyanın yaşayan en büyük müzisyenlerinden biri” olarak tanımladığı Yuri Bashmet‘e sunuldu.

Festivalde yıldız yağmuru

Festival, müzikal sezgisinin derinliği ve sahne karizmasıyla tanınan Çinli piyanist Yuja Wang ile şef Gustavo Gimeno yönetimindeki Lüksemburg Filarmoni Orkestrası‘nı, 2008 yılından bu yana daimi şefi olan Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde Şanghay Filarmoni Orkestrası‘nı ve Jochen Sandig‘in Berlin Radyo Korosu‘yla, Brahms’ın Alman Requiemi‘ni alışılmadık bir deneyime dönüştürerek sahneye koyduğu “Human Requiem – Yaşama Övgü”yü müzikseverlerle buluşturdu.

İki eser siparişi, iki dünya prömiyeri

İstanbul Müzik Festivali 2011 yılından bu yana yerli ve yabancı bestecilere verdiği eser siparişleriyle sanatsal üretime ve çağdaş müzik repertuvarının genişlemesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Festivalin Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü‘nün geçen yılki sahibi Zeynep Gedizlioğlu‘na iki piyano için sipariş ettiği eser ile Sochi Festivali ile ortak olarak, günümüzün en üretken bestecilerinden Alexander Tchaikovsky‘e sipariş ettiği eser, dünyada ilk kez İstanbul Müzik Festivali kapsamında dinleyicilerle buluştu.

Festival İstanbul’un farklı mekânlarında seyirciyle buluştu

İstanbul Müzik Festivali bu yıl Aya İrini Müzesi‘nden Rahmi M. Koç Müzesi‘ne, Tophane’i Amire‘den Galata Kulesi‘ne farklı mekânları kullanarak İstanbul’un kültür mirasına dikkat çekmeye devam etti. İstanbul’un tarihi semtlerinden Samatya‘da gerçekleşen Müzik Rotası’nın bu yılki durakları Altımermer Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Anarad Hığutyun (Günahsız Meryem Ana) Ermeni Katolik Kilisesi, Karamanlılar Kilisesi olarak da bilinen Aya Konstantinos ve Eleni Rum Ortodoks Kilisesi ve Surp Hovhannes Ermeni Kilisesi oldu. Hem Müzik Rotası‘nda hem de Neve Şalom Sinaogu‘nda düzenlenen konserlerde, mekânın ruhuna özel hazırlanmış içerik ve repertuvarlar sunuldu. Festival konserlerine ayrıca Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Aya İrini Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Süreyya Operası ve Zorlu PSM Turkcell Sahnesi ev sahipliği yaptı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here