PC için 1 Ağustos 2018’de 4K desteğiyle Steam’de çıkışını yapmış Yakuza 0, 1980’ler Japonya’sındaki yaşamı ve serinin en sevilen iki karakteri Kazuma Kiryu ve Goro Majima‘nın doğuşunu anlatıyor. Ana hikayesinin yanında birbirinden eğlenceli 100 adet yan hikayeye sahip Yakuza 0 uzun saatler süren bir oynanış sunuyor.

İki karakterin ana hikayesi hakkında biraz bahsetmek gerekirse, Kiryu ile Kamurocho’da yaptığımız bir işin hiç beklemediğimiz bir sonuç doğurmasıyla cinayet suçlamasına maruz kalırken, Majima’yla ise onun gözlerinden Osaka’daki hayatı görüyor, daha önce işlediğimiz bir suçun cezasını Grand Cabaret’in menajerliğini yaparak çekerken, Yakuza hayatına dönüş yapmaya çalışıyoruz.

Ana hikayesi çok ciddi olmasına rağmen oyuncuyu sürüklemeyi başarıyor. Her bölümün sonunda, bir sonraki hikayede neler olacağını merak ediyorsunuz. Her 2 bölümün sonunda bir Boss savaşı ya da büyük bir dövüş sekansı oluyor. Senaryo bu sekanslara kadar sürekli yükselerek gittiğinden, bu sekanslarda kendinizi attığınız her yumrukta, yediğiniz her darbede daha da gaza gelmiş bir şekilde bulabilirsiniz. Dövüş demişken, oyunun dövüş mekaniklerini de övmeden edemeyeceğim. İki karakterin de kendine has 3 farklı dövüş tarzı var. Her dövüş tarzının artıları ve eksileri bulunuyor. Mesela Kiryu’nun hızlı ve kaçış manevralarına odaklanan dövüş tarzında savunma yapamıyor ancak darbe almaktan kaçınabiliyorsunuz. Bunun yanında bitirici hareketler de bulunuyor ve bu hareketleri yapabilmeniz için uzun kombolarla “Heat” barlarını doldurmanız gerekiyor. Bu dövüş tarzlarına para yatırarak karakterinizi güçlendirebiliyorsunuz, ama merak etmeyin yatırdığınız parayı haydutları döverek geri kazanabiliyorsunuz. Ayrıca yan görevlerde ya da marketlerde elde edebileceğiniz eşyalarla karakterinize yeni özellikler kazandırabilirsiniz.

Yan hikayelerde ise birbirinden geyik görevler bulunuyor. Sadece bir tanesinden bahsetmek bile, ne kadar geyik olduğunu göstereceketir. Kiryu’nun bir arkadaşı, Amerika’lı bir sanatçının klip çekimi olduğunu ve bizim yardımımıza ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bizi Stephen Spining adındaki yönetmene götürüyor, Stephen bizi Miracle Johnson ile tanıştırıyor. Görevimiz, Miracle Tenkaichi Sokak boyunca Moon Walk yaparken, üzerine gelen zombileri döverek Miracle’ı bu Thriller‘dan korumak. Büyük ihtimalle bu bahsettiğim isimlerin, Spielberg ve Michael Jackson’dan başkası olmadığını anlamışsınızdır. Görev bittikten sonra Miracle bize “Black or White?” diye soruyor, siyah ve beyaz kutulardan birini seçmemizi istiyor.

İki şehirde de yapacağınız bir çok aktivite ve toplanacak eşya bulunuyor. Şehirde dolaşırken yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım edebilir, arcade salonunda oyun oynayabilir, kartlar toplayabilir, bazı yerlerde video izleyerek barlarınızı doldurabilirsiniz. Bunun dışında Kiryu’nun da Majima’nın da iş hayatını yönetebiliyoruz. Kiryu emlak dünyasının 5 Milyarderi ile rekabet içine giriyor ve belli başlı dükkanları satın alarak Kamurocho’nun emlak kralı olma yolunda ilerliyor. Majima ise, yeni yeni popülerleşen pavyonlardan birini yöneterek, Grand Cabaret’in geleceğini tehdit eden 5 Yıldız grubunu yenmeye ve “Sotenbori Gecelerinin Kralı” lakabını korumaya çalışıyor.

Kelimelerce anlattığım 40 saatin anca oyunun neredeyse başı olduğunu hatırlatmak istiyorum. Oyunda keşfedilmeyi bekleyen bir çok şey bulunuyor ve bu sayede 40 saat daha kısaymış gibi geliyor. Yakuza 0’ı uzun saatler boyunca bir oyunun Dünya’sını keşfetmek isteyenlere, Yakuza serisine ve Japon kültürüne merak duyanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here