Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Bienalin sloganı “tasarım olarak öğrenme ve öğrenme”

22 Eylül’de kapılarını açacak olan İstanbul Tasarım Bienali, şehrin önemli kültür kurumlarından altı tanesini deneysel öğretim alanlarına dönüştürüyor.

Kent çapındaki serginin dördüncü baskısı için küratör Jan Boelen, farklı eğitim stratejilerini test edecek ve tasarımın geleceğini nasıl etkileyebileceklerini araştıracak bir dizi “okul” oluşturmayı planlıyor. Bu okullara ev sahipliği yapacak mekanlar: Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul.

Jan Boelen, İstanbul Tasarım Bienali’ne Okullar Okulu unvanıyla küratörlük yapıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından VitrA sponsorluğunda düzenlenen, ”Okullar Okulu” ana başlığıyla bienal, altı hafta boyunca altı mekâna yayılan ücretsiz sergilerin yanı sıra yoğun bir atölye, panel ve film programına ev sahipliği yapacak. Tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alandan, 6 kıtadan 100’ün üzerinde katılımcının projelerinin yer alacağı 4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar Okulu başlığıyla, öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği konularını tartışmaya açıyor.

Okullar Okulu Çatısı Altında Altı Ayrı Okul

Arter’de yer alan ”Dünya Okulu”, doğal felaketlerin sonuçlarını ele alıyor.

Her bir mekân, tasarımla etkileşim halindeki alanlardan birine odaklanan ayrı bir okula ev sahipliği yapacak.

Akbank Sanat’ta yer alan ”Bozum Okulu”, yeni yapılar oluşturmak için öncelikle var olanı bozarken, onun işlevini değiştirerek yeniden tasarlayan işlere ev sahipliği yapacak. Şehirle kurduğumuz ilişkileri farklı bir açıdan ele almamızı sağlayacak projelerle gündelik hayatın gizli tasarımlarını da algılamamızı sağlayacak. Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yer alan ”Akışlar Okulu”, suyun, kültürün, objelerin ve bilginin hem fiziki hem de dijital dünyada nasıl hareket ettiğini, etkileşime dayalı bir ağ oluşturmak için nasıl bir araya geldiğini inceleyecek. Pera Müzesi’nde yer alan ”Ölçekler Okulu”, değer bildiren her türlü kurumsallaşmış normu sorgulayarak yeniden tasarlayacak, standartların ve değerlerin değişkenliğini araştıracak. Arter’de yer alan ”Dünya Okulu”, hayatta kalma ve göç gibi olgulara, doğal felaketlerin ardından yaşanan ani çevresel dönüşümlere ve bu felaketlerin yeni kimlik ve topluluk oluşumlarını nasıl tetiklediğine bakacak. SALT Galata’da yer alacak ”Zaman Okulu” dijital ve analog dünyanın aynı saat döngüsüne tabi olup olmadığını sorgulayacak, hayatımızı yeniden tasarlayan teknolojinin bizi nasıl zamanın kendisinden kopardığının hikâyesini anlatacak. Studio-X Istanbul’da yer alan ”Sindirim Okulu” ise yemek kültürü ve geleneklerini, gıda tedarik zincirindeki farklı aktörler arasındaki ilişkileri ve çevresel etkileri sorgulayacak.

SALT Galata’da yer alacak ”Zaman Okulu”, teknolojinin zaman ile aramızdaki bağa etkisini sorgulatıyor.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nden Dopdolu Bir Etkinlik Programı

4. İstanbul Tasarım Bienali’nde sergiler dışında da ziyaretçileri yoğun bir program bekliyor. Bienalin ücretsiz etkinlikleriyle katılımcılar altı hafta boyunca birlikte öğrenecek, düşünecek, tartışacak, kitap okuyacak, yemek pişirecek. Bienal mekânlarında Okullar Okulu ve altı alt okul temasını farklı açılardan ele alan, tasarımcılarla sohbetlerden yürüyüşlere, özel kitap okumalarından yemek atölyelerine, yüz yogasından haritalamalara, blockchain atölyesinden performanslara pek çok etkinlik düzenlenecek. Bienal süresince sergi mekânları, bienal katılımcılarıyla tanışmak ve sohbet etmek isteyenler için Tasarım Sohbetleri’ne de ev sahipliği yapacak ve öğrenme biçimi olarak tasarım ve tasarım biçimi olarak öğrenmeyi ele alan tartışmalara sahne olacak.

Pera Müzesi’nde yer alan ”Ölçekler Okulu” standartların ve değerlerin değişkenliğini araştırmaya açıyor.

Pera Film tarafından hazırlanan film programı kapsamında da bienal süresince eğitim ve öğrenme kavramlarını irdeleyen 20’den fazla kurmaca ve belgesel film izleyicilerle buluşacak.

Üniversiteler Bienalin Bir Parçası Oluyor: Akademi Günleri

Bir diyalog ve üretim mekânı olarak tasarlanan 4. İstanbul Tasarım Bienali, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin farklı kentlerinden ve yurtdışından birçok üniversiteyi bir araya getiren özel bir etkinlik serisi düzenliyor. Bienal süresince devam edecek Okullar Okulu’nda Akademi Günleri etkinlikleri aracılığıyla Türkiye çapında 20’den fazla üniversite, bienal teması etrafında gerçekleştirilen projelerini katılımcılarla paylaşacak.

Studio-X İstanbul’da gerçekleşecek olan ”Sindirim Okulu” yemek kültürünün çevresel etkilerini ele alıyor.

Bienalden Bir Kitap, Bir Ajanda ve Bir Çocuk Kitabı

4. İstanbul Tasarım Bienali’ne bu sene üç ayrı kitap eşlik ediyor. Bienal kapsamında, Okullar Okulu ana başlığına temas eden makaleler, bienal katılımcılarıyla yapılan röportajlar ve Naho Kubota’nın Türkiye’deki beş farklı mimarlık fakültesinde çektiği fotoğrafların yer aldığı Öğrenme Biçimi Olarak Tasarım. Okullar Okulu Okumaları, Okullar Okulu katılımcıları ve projeleriyle ilgili bilgilere yer veren, bienal etkinliklerini gerçek bir ajanda formatında listeleyen Okullar Okulu Ajandası yayımlanıyor. Bienale eşlik edecek bir başka yayın da Bernard Van Leer Vakfı’nın desteğiyle, Yekta Kopan’ın yazıp Burcu Ural Kopan’la birlikte tasarladığı ve illüstrasyonları Ada Tuncer tarafından hazırlanan “UZUN, KOCAMAN, ÇOK!” adlı çocuk kitabı olacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yer alan ”Akışlar Okulu” bilginin hem fiziki hem de dijital dünyada nasıl hareket ettiğini göstermeyi amaçlıyor.

Dünyanın Dört Bir Tarafından Katılımcılar İstanbul’da Öğrenmeyi Tartışacak

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin ön izleme günleri, 20–21 Eylül tarihlerinde Okullar Okulu: Oryantasyon adıyla gerçekleştiriliyor. İki gün boyunca Türkiye ve yurtdışından uygulamacılar, eğitimciler ve düşünürler, İstanbul’da bir araya geliyor.

21 Eylül Cuma günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta düzenlenecek “İstisna Mekânları” adlı konferans programında, Türkiye’den ve yurtdışından pek çok katılımcı bir araya gelerek kurumların, okulların, eğitimcilerin ve yayıncıların, eğitim ile kesişim noktalarını kendi pratikleri üzerinden izleyicilerle paylaşacak.

Akbank Sanat’ta yer alan ”Bozum Okulu”, yeni yapılar oluşturmak için öncelikle var olanı bozarken, onun işlevini değiştirerek yeniden tasarlayan işlere ev sahipliği yapıyor.

İki yıl aralıklarla düzenlenen Tasarım Bienalleri, bu yıl 22 Eylül – 4 Kasım 2018 tarihlerinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Vera Sacchetti yardımcı küratör, Nadine Botha asistan küratör olarak görev alırken Beyoğlu’nda bulunan, sanat için değerli bu altı mekan sizi bekliyor…

Kaynaklar: 1 , 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here