İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali, bu yıl 38. kez sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. 5-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak 38. İstanbul Film Festivali’nde, Türkiye ve dünya sinemasından 175 uzun ve 11 kısa metraj film yer alıyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İKSV genel müdürü Görgün Taner‘in ardından, İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan festival programı ve etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri aktardı.

Bu yıl İstanbul Film Festivali, sinemanın en ikonik karakterlerinden birini afişine taşıyor. Unutulmaz yönetmen Stanley Kubrick‘i ölümünün 20. yıl dönümünde özel bir bölümle anacak olan festival, afişinde de Kubrick’in en kült filmlerinden Otomatik Portakal’daki Alex karakterine gönderme yapıyor. Festivalin afiş görselleri ve iletişim tasarımı TBWA/İstanbul ile Berlin çıkışlı sanatçı, fotoğrafçı, yönetmen ve yazar Sebastian Bienek iş birliğiyle karşımıza çıkıyor.

Festivalde filmler bu yıl da Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s, Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda gösteriliyor.

Festival biletleri 23 Mart Cumartesi 10.30’dan itibaren Biletix satış kanalları ile Beyoğlu’nda Atlas, Kadıköy’de Rexx sinemalarında genel satışa çıkıyor.

38. İstanbul Film Festivali programına ve diğer ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: İstanbul Film Festivali Basın Bülteni