Üç yüzyıldan fazla süredir kayıp olan “Lady Pope” portresi Londra’da çıktığı açık artırmada 3 milyon doların biraz üzerinde bir fiyata satıldı.

Velázquez’in bir eseri olan bu tablo, Olimpia Maidalchini Pamphilj’nin (1591 – 1657), namıdiğer “Vatikan’ın Hanımı”nın portresi. Pamphilj, kayınbiraderi (ve gizli sevgilisi) Pope Innocent X üzerindeki büyük etkisiyle tanınarak “Papessa” yani “kadın papa” ünvanını edinmiştir. Hatta kimileri tarafından ilk feminist olarak kabul edilir.

Don Gaspar Mendez de Haro ya Guzmán koleksiyonunda yer alan portre, yaklaşık 300 yıl önce ortadan kaybolur. İzi ancak 1980li yıllarda bir müzayedede ortaya çıkar ve ressamının kim olduğu bilinmez. Hatta Sothenby’nin Amsterdam ofisine getirilen portre, “anonim Hollanda okulu” olarak tanımlanır. Portre üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda arka taraftaki gizemli işaretler, sanatçının kimliğinin ortaya çıkmasını sağlar.

Aynı açık arttırmada Thomas Gainsborough’un bir çalışması için yeni bir rekora tanıklık edildi. İngiliz sanatçının 18.Yüzyıl eseri “Peasants going to Market: Early Morning” 10 milyon dolara satıldı.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here