Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

30/70, bir müzik grubundan daha fazlası, onlar kolektif bir oluşum. Yaratıcı santralin sakinleri ve yaptıkları müzik ile Melbourne şehrinin müzik sahnesine daha yakın olmamız gerektiğini öğütler gibi bir halleri var. Yeni bir caz düşüncesi, ruh dönüşümleriyle birlikte geliyor. Polifonik tınılar, soul, R&B vokal tarzı; takip etmeyi zorlaştırdığı zamanlar dışında keyif sunuyor. Yeni bir tarz oluşturduklarını düşünmeden edemiyorsunuz; eğer bir isim koymak gerekseydi, “ruhsal caz” olarak adlandırabilirdik.

Grubun vokali Allysha Joy, 30/70‘nin çalışma şeklini şöyle anlatıyor:

“Çoğunlukla beş parçalı olarak yazıyoruz ya da bİreysel olarak çalıştığımız fikirlerle geliyoruz ve müzikle birlikte çok vakit geçirdiğimiz için, çoğunlukla aynı sayfadayız. Müzik hepimiz için bir ifade . 30/70’deki herkesin birbirini sevmesi bizi gerçekten kutsadı, her birinin kendine özgü bir sesi var ve müziğe farklı unsurlar ve renkler getirdik. ”

Bu açıklamadan yola çıkarsak eğer, grubun üyeleri de yeni bir tarzın oluşumuna tanıklık ettiklerinin farkındalar ve bireysel özelliklerin baş gösterdiği kendini ifade etme biçimi içinde, bu tarzın kendiliğinden oluştuğunu da bir formülden çok spontane gelişen bir durum olarak görüp yaptıkları müziğin bu sıfatı kaybetmesini istemiyorlar. “Analog kalma” ifadesi anlatılmak istenene yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz.

Video kliplerinin yaptıkları müziğin matematiğine uyması ayrıca cezbeden unsurlardan biri. Görsellik ve müziğin tek parça haline gelmesi, 30/70’i yaratıcılıktan beslenmek isteyen ruhların uğrak grubu haline getirebilir gibi duruyor.

Boiler Room performanslarında gruba eşlik eden vokallerin sayısında bir artış görüyoruz. Bizlere sadece bir müzik grubu değil, aynı zamanda kolektif bir yaratım sürecini sunuyor olmalarını bu performans oldukça iyi açıklıyor. Ayrıca grubun birçok üyesi profesyonel ve caz müzik eğitimi almış kişiler.

Melbourne Uluslararası Caz Festivali ve Stonnington Caz Festivali kapsamında sahne alan grup, Joy (vokal) sahneden indiğinde kendileri için yapılan yorumlardan şöyle bahsediyor:

“şu anda hip hop ve nu (vokal) ruhu İle olan şey kesinlikle Caz Müziktir, ancak kullandığımız doku ve seslerden dolayı aynı zamanda armonik ve ritmik olarak birçok insanın bununla aynı fikirde olmayacağını biliyorum.”

 

2015 yılında çıkardıkları “Cold Radish Coma” adlı albümün ise kendinden sonra gelen “yükselme”yi davet eden bir hali var.

2017 yılında çıkardıkları albüm ise “Elevate“. Avustralya şehri, İngiliz müzikseverlerin kalplerinde özel bir yer tutuyor. Bu durum büyük ölçüde Rhythm Section’ın kurucusu Bradley Zero‘nun, memleketi Londra için en iyi yeni yetenekleri keşfetmek için yaptığı seyahatlerden kaynaklanıyor.

Albüm çalışmalarını sıkı tuttuğu her halinden belli olan grup, geride bırakmaya hazırlandığımız 2018 yılında “Elevations” adlı albümlerini de çıkardı.

30/70’i diğerlerinde ayıran özellikleri olsa da, tehlikeli olarak alternatif oluşumların birbirinden açıkça beslendiği de müzik severlerin malumu. Müziklerinin yaratım sürecindeki çeşitlilik ve farklı bireysel anlayışların yakaladığı uyum, onları Melbourne şehrinin dışına taşıyacak gibi duruyor. Bu yazı bir başlangıç bile olabilir, tabii siz okuyucular da onları beğenirseniz. Keşifle kalın!

Künye: Allysha Joy, Ziggy Zeitgeist, Henry Hicks, Thomas Mansfield, Jarrod Chase, Josh Kelly. 

Label: Rhythm Section Intl

Konum: Melbourne-Australia

Facebook  Twitter  Instagram  SoundCloud  BandCamp  WebSite

 

Kaynakça: 1,2,3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here