Israil Tel Aviv Üniversitesi’nde, 3 boyutlu yazıcı sayesinde gerçek insan dokusu ve damarlarına sahip bir kalp üretildi. Araştırmacıların aktardığına göre, bu gelişme gelecekteki kalp nakli operasyonları için büyük bir önem taşıyor. Üretilen kalbin ise, şu an için bir tavşanın kalbinin boyutunda olduğunu söylemekte fayda var.

Projenin başındaki isim olan Tal Dvir, “İlk kez herhangi bir yerde başarılı bir şekilde kalp hücreleri, kan damarları, ventriküller ve odacıklarla dolu bir kalp oluşturulmuş ve basılmıştır.” dedi.

Daha önce binaların, makine parçalarının, objelerin hatta denizaltıların 3 boyutlu yazıcılar sayesinde üretildiğini biliyoruz. Ancak gerçek bir kalbin bütün özelliklerini taşıyan bir kalbin üretilmesinin, hem tıp hem de teknoloji açısından büyük bir atılım olduğu konusunda hemfikir olacağımızı düşünüyorum. Teknolojinin olumlu yanlarını görmeye devam etmek isteyenlerin de bu habere sevineceğini düşünüyorum. Belki de robotlar bizi ele geçirmez ve teknoloji hayatımızı kurtarır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here