”Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur. Bugün ölecekmişsin gibi yaşa” diyor 24 yaşında hayata gözlerini yuman 50’li yılların ünlü aktörü James Dean. Aktarılan ve bu zamana varan tüm sözleri aynı minvalde. Sanki hissedermişçesine 24 yıla fakirlik, ailevi sorunlar, ayrılıklar, bir anda gelen ün ve ses getiren aşklar sığdırmış. Sanatçıyı konuk ettiğimiz bu yazımız biyografiden çok, hayatına ve kendine dair farklı yönleri ele aldığımız bir içerik olacak. O halde buyrun James Dean’in pek az bilinen gerçeklerine.

1. 9 yaşında ailesinden ayrılmak zorunda bırakılan Dean, amcası Marcus ve teyzesi Ortense tarafından büyütülmüştür.

2. 11 yaşında emanet edildiği papaz tarafından tacize uğradı.

3. Zor bir çocukluk dönemi geçiren Dean’in bu dönemde geçirdiği bir kaza sebebiyle ön dişleri takmadır.

4. Kaliforniya Üniversitesi’nde drama dersleri almaya başladığı dönem James Whitmore’un drama atölyelerine katılması ile dizi ve filmlerin ufak rollerinde kendisine yer bulmaya başladı.

5. Daha büyük rollerde yer almak için New York’a yerleşti ve 1 yıl sonra Marlon Brando, Julie Harris, Mildred Dunnock gibi büyük isimlerle tanıştı.

6. 1952 yılında dahil olduğu Actor Studio ile televizyon dünyasının kapısını aralamış oldu. Birkaç tv programında yer aldı.

7. Actor Studio zamanlarında dahil olduğu ”The Immoralist” oyunu ile Hollywood’a giriş biletini almış oldu. Buradaki rolü ile ”En İyi Yeni Oyuncu” Bloom ödülünü kazandı.

8. Ödülün ardından Warner Bros tarafından keşfedildi ve ilk başrolünü 1955 yılında Cennetin Doğuşu (East Of Eden) ile aldı. Filmde tanıştığı İtalyan oyuncu Pier Angel ile fırtınalı fakat hüzünlü bir aşk yaşadı.

9. Bu aşkın hazin sonunu Pier Angel’ın annesi getirdi. Ona göre James Dean Katolik değildi ve böyle biriyle evlenilemezdi. Ayrılığın ardından ne Dean, ne Angel aradığı mutluluğu bulamadı ve Angel 39 yaşında aşık olduğu tek erkeğin James Dean olduğunu ifade eden bir not ile intihar etti.

10. Empire dergisi tarafından 1955 yılında sinema tarihinin en çekici 100 yıldızı arasına giren yakışıklı sanatçı, aynı zamanda ilk başrolü ile Oscar’a aday gösterilen altı erkek oyuncu arasında yer aldı.

11. Yine 1955 yılında kariyerinin en önemli yapımlarından biri olan Asi Gençlik (Rebel Without a Cause)  filminde rol aldı. Filmde Natalie Wood ile başrolü paylaşırken, aynı zamanda o dönemde gençler üzerinde asi delikanlı imajını başlatan isim oldu.

12. 1955 yılı hayatını her anlamda değiştiren yıl oldu. Devlerin Aşkı (Giant) filminde Elizabeth Taylor ile rol aldı. Ancak aynı yıl gerçekleşen trafik kazasında hayatını kaybetti. Ölümü derin bir üzüntü yaratırken, söylenti ve hurafeleri de beraberinde getirdi.

13. Çünkü Dean aynı yıl rol aldığı otoyolda güvenlik temalı reklam filminin çekildiği yolda trafik kazası geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. Şaşırtıcı yanı bununla sınırlı değildi kazanın. Kaza yaptığı Little Bastard (Küçük Sersem) isimli Porsche 550 Spyder’ın lanetli olduğu söylentileri yayılmaya başladı.

14. Kaza sonrası söylentileri doğrular nitelikte olaylar meydana geldi. Little Bastard’ın parçalarını alan her araç kısa süre sonra kaza yapıyordu. Böylece Dean’in aracı lanetli olarak anılmaya başladı.

15. Aktör 24 yaşında 3 film, birkaç dizi, program ve tiyatro rolü ile hayata gözlerini yumdu. Onu bu denli efsaneleştiren; kısa sürede imaj yaratmış bir ikon ve ölümünden sonra Oscar’a aday gösterilen ilk oyuncu olmasıyla birlikte Liittle Bastard’ın lanetli araba söylentileri, ölümünün ardından ”aşk yaşadık” itiraflarının çıkması, aktörün kadınlar haricinde erkeklerle de aşk yaşadığına dair dedikodular yayılması oldu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here