Steve Jobs, 24 Şubat 1955’de doğdu. Hepimiz onu hep kafasının dikine giden bir hippi, Pixar ve Apple’ın kurucusu olarak tanıyoruz.

Jobs’un Stanford Üniversitesi’nin mezuniyet dönemine başladığı 2005 dönemi konuşmasını bilmeyen yoktur.

Kanser tedavisi gördükten sonra Jobs, yaşam ve ölüm hakkında karakteristik olmayan bir şekilde düşüncesel olarak çok açıktır.

Jobs’un hayatında önemli olan üç basit hikaye anlatıyor ve hepsi de bazı büyük tavsiyeler içeriyor. İçinizdeki sese güvenmenizi, kalbinizi izlemenizi ve sevdiğiniz şeyi yapmanızı öneriyor.

Eğer izlemediyseniz, videoyu altyazılı biçimde aşağıdan izleyebilirsiniz;

Steve Jobs, ‘Sevdiğiniz şeyi bulmanız gerekiyor’ diyor.

Jobs gerçekten de inovatif ve fütüristik bir insan olmakla beraber, hiçbir yazılım bilgisi olmamasına rağmen liderlik ve “gerçekliği çarpıtma sahası” özelliklerini kullanarak, içinde bulunduğumuz dönemi yıllar önce öngörmüş hatta belki de şimdiki zamanı o zamanlardan şekillendiren bir insan olmuştur.

Şimdi gelin, Steven Paul Jobs’u doğum gününde bir kez daha tanıyalım.

Hayata şanssız bir başlangıç, dünya için harika bir değişim

Steve Jobs, Suriyeli müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldiğinde biyolojik anne-babası çocuklarını Kaliforniya’lı Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verdi. İkinci adı olan Paul, evlatlık verildiği aile olarak verilmiştir.

Üniversite mi? O da ne?!

Paul ve Clara’nın varını yoğunu ortaya koyup üniversiteye yazdırdığı Jobs, bir süre sonra ailesinin eğitim için ayırdığı parayı sıkıcı dersler için harcamasını mantıklı bulmadığı için üniversiteden ayrıldı.

Şekerli su mu? Dünyayı değiştirmek mi?

Üniversitedeki sıkıcı derslerden sonra tek düşüncesi dünyayı değiştirmek, insanlara yeni alışkanlıklar kazandırmaktı. Bunun için mahalle arkadaşı ve ileride Apple’ın elindeki en önemli cevherlerden biri olacak olan Steve Wozniak ile evlerinin garajında çalışmaya başladı. Steve Jobs, Apple’ı bu garajda kurduğunda 21 yaşındaydı.

Dünya değişmeye başlıyor: Apple Computer

O zamanlar, ne bankalar ne de bilgisayar devleri (IBM vb), insanların bilgisayar almaya gerek duymayacaklarını düşünüyordu. Tüm kapılar yüzüne kapandığı sırada Jobs ve Wozniak minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kişisel bilgisayar tasarlamaya başladılar.

Apple I-II

1976’da Apple I satışa sunuldu. Daha sonra ise renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü.

Giderek büyüyen bir oluşum ve karakteristik adımlar

Tarih 1980 Aralık ayını gösterdiğinde Apple Computer halka açıldı ve çok iyi değerlerle piyasaya girdi. Aynı yıl Apple III piyasaya sürüldü, fakat bu model başarılı olamadı.

İşte oldu! Mac’in sürklase ederek gelişi!

1984 yılında piyasaya ticari bir başarı yaşamış ilk grafik işlemcili bilgisayar Macintosh sunuldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etti ve bugüne kadar da devam etmektedir.

Zorunlu kararlar, herşeyi değiştirir: NeXt Computer ve Pixar

1989’da ilk NeXT bilgisayarı piyasaya sürüldü. Dünyanın ilk internet tarayıcısı bunlardan birinde yaratıldı. Yazılımı, bugünkü Mac bilgisayarların ve iPhone’ların temelini oluşturdu.

1993’te Apple 188 milyon dolar zarar açıkladı. Çözümü, Jobs’un şirketi NeXT’i satıp alıp onların yazılımlarını kullanmakta buldular. Ve Jobs, Apple’a danışman olarak geri döndü.

Aynı dönemde kurduğu Pixar ile animasyon stüdyosunda ilk bilgisayar animasyon filmi olan Oyuncak Hikayesi’ni yaptılar. Kayıp Balık Nemo, Arabalar, İnanılmaz Aile gibi yapımların da sahibi olan Pixar, Oscar başarısını elde etti.

Teknolojinin değişimi son hıza yükseliyor: Steve Jobs geri döndü!

1997’de Jobs “geçici” CEO olarak Apple’ın yönetimini ele aldığında şirketin kişisel bilgisayar pazarındaki payı her geçen gün düşüyordu. Bir sene sonra lanse edilen renkli iMac masaüstü bilgisayarlar Apple’a kaybettiği gücü geri kazandırmaya başladı.2000’de ünvanının başındaki “geçici” kelimesi kaldırıldı ve Jobs yine Apple’ın CEO’su oldu. Ağustos 2011’deki ani istifasına kadar öyle kaldı.

Oluşturulan en büyük dijital medya mağazası

2003’te iTunes Music Store dijital müziğe ulaşmamızı kolaylaştırdı, ilk hafta 1 milyon şarkı satın alındı.

Zarftan çıkan bilgisayar mı? 

2008’de lanse edilen MacBook Air sunumunda bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkarmış olması ise Jobs’u sunum eğitimlerinin vazgeçilmez kahramanı yaptı.

Tablet bilgisayarların tarihini değiştirecek bir buluş

2010’da tanıştığımız iPad ise şıklığı ve kullanışlılığı ile tablet bilgisayarların makus talihini değiştirdi.

İflasın eşiğinden dönen Apple’ı Ağustos 2011’de “dünyanın en değerli şirketi” ünvanına kavuşturan Steve Jobs, pankreas kanseriyle mücadele ediyordu.

Steve Jobs’un hastalığı ve son zamanlarında yaşadıkları

Rahatsızlığı sebebiyle Apple Computer’daki CEO’luk görevinden ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti. Jobs, iPhone 4S lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı.

Her ne olursa olsun, bizim kuşağımız veya gelecek kuşak en temelde Steve Jobs’un dünyaya ve teknolojiye dokunuşlarından başlayan bir akımı geliştirdiklerinin farkında olmalılar.

Yazımıza Steve Jobs’un iki sözü ile sonlandırıyoruz;

“Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”


“Aç kal, budala kal.”

 

Steve Jobs hakkında hazırladığımız teste ulaşmak için buraya tıklayınız 🙂

 

Mutlu Yıllar Steve Jobs,

senin başlattığın düşüncelerle

dünyayı değiştirmeye devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here