Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Rammstein, Richard Kruspe ve arkadaşı Christoph Schneider öncülüğünde kurulmaya başlanmış daha sonra gruba Oliver Riedel ile Till Lindemann dahil olmuştur. Grup ilk başarısını Berlin’de Metro Beat Müzik Ödülleri’nde kazanmıştır. Yarışmadan sonra gruba Feeling B gitaristi Paul Landers katılır. Sert olmayan stilini değiştirmek isteyen grup Christian Flake Lorenz’i gruba dahil etmek isterler ve teklif götürürler. Christian kendi tarzını yansıtmadığı için teklife ilk başta sıcak bakmaz fakat daha sonra Paul’un ısrarları ile teklifi kabul eder ve artık Rammstein günümüze kadar değişmeyen kadrosu ile hayallerine doğru yelken açar. Grup ismini Almanya’da çıkan Ramstein hava kazasından alır.(Bir ‘m’ fazla eklerler.) Rammstein’ın stilini Neue Deutsche Härte(Yeni Alman Sertliği) olarak tanımlayabiliriz.

 

  • Vokal: Till Lindemann
  • Bas Gitar: Oliver Riedel
  • Ritim Gitar: Paul Landers
  • Solo Gitar: Richard Kruspe
  • Klavye: Christian Lorenz
  • Davul: Christoph “Doom” Schneider

Rammstein 1994 yılında 5 parçalık demo yayınlar ve yapımcıların kulaklarını çınlatmayı sağlar. Nihayetinde grup 1994 yılında İsveçli yapımcılar ile Herzeleid albümünü kaydeder. 1995’te single olan Du Riechst so Gut sonrasında ise kaydettikleri albüm yayınlar. Grup albüm kapağında bulunan resimler nedeniyle Nazi suçlamalarıyla karşı karşıya kalır fakat bunu kabul etmezler. Rammstein 1995 ve 1996 senelerinde turnelere çıkar ve büyük ilgi görür. Dünya sahnesinde adlarını duyurmaları 1996 yılında katıldıkları MTV Hanging Out(Londra) programı ve Polygram Dünya Kurultayı(Hong Kong) ile olur.

 

Herzeleid Albüm Kapağı

Grup 1996 yılında yeni albümleri için hazırlanmaya başlar ve kaydı aynı sene bitirir. 1997 yılının bahar ayında albüm single’ı Engel yayınlanır. Daha sonra ikinci single Du Hast 1997 yazında yayınlanır. İkinci albümleri Sehnsucht ise 22 Ağustos 1997 de yayınlanır. Albüm hızlı bir şekilde listelerde 1 numaraya yerleşir. Bu başarıdan sonra aynı sene Ekim ayında Avrupa turnesine çıkan grup 8 ülke gezer ve 10 konser verir. Konserlerde sergiledikleri performanslarıyla çok dikkat çeken Rammstein 1998’de en iyi canlı performans dalında Comet ödülünü kazanır. Rammstein 22 Ağustos 1998 tarihinde Almanya’da muhteşem bir konser gerçekleştirir. Bu konser profesyonel kayda alınır daha sonra albüm olarak yayınlanır.

 

Shensucht Albüm Kapağı

Rammstein‘ın Amerika’da fan kitlesi kazanması 1998’de katıldıkları Family Values turnesi ile olur. Grup 1998’te MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde Rock kategorisinde1999’da ise 42. Grammy Ödüllerinde Metal dalında aday gösterilir. Nisan 1999’da Echo ödülünü En Başarılı Alman Grup ünvanı ile kazanır.

2001’e kadar sessiz kalan Rammstein sessizliğini üçüncü albümü olan Mutter’ı yayınlayarak bozar. Albüm muhteşem bir patlama yapar ancak sonrasında grup içi anlaşmazlıklar baş gösterir ve dağılma kararı alınır. Bir yıl sonra tekrar aralarını düzeltirler.

 

Mutter Albümü

Hayranları sabırsızlıkla beklerken Rammstein dördüncü albümü Reise’yı 27 Eylül 2004’te yayınlar. Albümün teklisi Mein Teil yamyamlık hikayesiyle tepki görür. İkinci tekli Amerika ise yazdıkları ilk politik şarkı olur.

Reise albümü hala listelerde üst sıralara oynarken Rammstein yeni albüm sinyallerini verir. Ekim 2005’te beşinci albüm Rosenrot’u çıkartır. 3 Kasım 2005 MTV Müzik Ödüllerinde En İyi Alman Grup ödülünü alır.

Rammstein yeni albümü için 2007 yılında hazırlıklara başlar ve 2009 yılında altıncı albüm  Liebe Ist Für Alle Da yayınlanır. Albüm teklisi Pussy erotik görüntüler nedeni ile sadece internette yayınlanır. Albümün şarkılarından Ich Tu Dir Weh kadına şiddeti teşvik ettiğinden sansürlenmiştir.

Rammstein müziğinin yanı sıra sahne performanslarıyla da çok konuşulur. 1999 yılında sahnede sıvı çıkaran dildoyla gösteri yapan grup Amerika’da tutuklanmıştır. Neonazi suçlamalarına karşı ise Links 2 3 4 şarkısı ile cevap vermiştir. Ayrıca 4 tane canlı performans albümleri bulunur.

 

 

Rammstein – Berlin Waldbühne canlı performansı

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here