Bugün 23 Nisan 2019. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasının 99. yıl dönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Devlet erbaplarının meclis koltuklarını çocuklara emanet etmesi misali, siz de kontrolcünüzü çocuğunuza, yeğeninize veya kuzeninize bırakmaya ne dersiniz? Biz de sizlerin rahatlıkla oynayabileceğiniz beş adet aile dostu; yani kan, dövüş, vahşet içermeyen fakat bir o kadar da eğlenceli oyunları derledik.

  • Little Big Planet

İlk oyunu 2008’de Playstation 3 için raflarda yer eden, el konsollarına da çıkış yaptıktan sonra son olarak 2014’te Playstation 4’e üçüncü oyunla çıkış yapan Little Big Planet, aile dostu sıfatını tam hakkıyla veren oyunlardan biri. Temelinde platform türündeki oyunun topluluğu tarafından tasarlanmış olan haritalarda basketbol bile oynayabildiğiniz bu oyunla hem keyifli hem de uzun süreler geçireceğinizin garantisini verebiliriz.

  • Mario Kart

Aile dostu oyunları listesinde Nintendo oyunu olmazsa olmazdı. Hangisini eklesek diye düşündük ve en uygun oyunun Mario Kart olduğuna karar verdik. Çünkü renkli ve cıvıl cıvıl atmosferi, eğlenceli sürüş hissi ve yanında ufak tatlı rekabetçi yapısıyla çocukların ilgisini daha çok çekebildiğini düşündük. Siz Mario olun, o da Luigi ve pistlerin bir numaralı yarışçıları olun!

  • ibb & obb

Listeyi baştan aşağıya AAA (yüksek bütçeli) oyunlarla doldurmak istemedik ve araya bir tane de bağımsız yapımcı sıkıştıralım dedik. Tipik bir bağımsız yapımcı işi olduğunu kendini her halinden belli eden ibb & obb co-op bulmaca türünün en güzel örneklerinden. Yukarıda obb, aşağıda ibb; bütün engellerin üstesinden takım çalışmasıyla birlikte gelen iki karakter. Yer çekimi, başka hiç bir oyuna böyle güzel yedirilip mekanik edilmemişti.

  • Farm Together

Alın kazmayı küreği, besleyin havyanlarınızı ve devasa bir çiftlik kurun. Basit ama keyifli bir oynanışa sahip Farm Together ile birlikte uzun ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Erken erişimden çıktığı gün itibariyle sık gelen güncellemelerle de oyun her daim desteklenecek şekilde geliştirilmiş. Ayrıca 25 liralık fiyat etiketiyle de yüzünüzü güldürecek.

  • Goat Simulator

Sanctum ile tanıdığımız Coffee Stain’in 2014’te “cart simulator, curt simulator” gibi hiç bir vasfı olmayan, kötü ve hatta belki vasat olan akımı eleştirmek için bir video olarak hazırladığı Goat Simulator, bug’ları ve eğlenceli mekanikleriyle o kadar çok sevildi ki şu an DLC’lere sahip olan bir oyun olarak çıkış yaptı. İnternet bu oyunun piyasaya sürülmesi için çok baskı yaptı ve işe yaradı. E şaka gibi bir oyun ne zaman çıkışını yapacaktı? Tabii ki de 1 Nisan’da. Keçinizi alın ve bir sağa bir sola koşturun, insanların partisini bozun ya da ruhunuzu şeytana satarak süper güçler elde edin. Bunların hepsini bir keçi gerçekçiliğinde yaşayın.

Peki ya geleceğimizin yetişkinleri çocuklarımızla oynamayı tavsiye edeceğiniz başka bir oyun var mı? Ya da dünya genelinde kutlanan başka bir çocuk bayramı ve bunu tüm dünya evlatlarına armağan eden bir lider? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here