İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında tiyatro severlerle buluşacak!

Her Yol Kuzeye Çıkar

İstanbul Tiyatro Festivali’nin programında bu sene hikâyelerinde dans ve müzik bulunan yurtiçi ve yurtdışından etkileyici yapımlar bulunuyor. Tiyatro sanatının her alanındaki yapımlarına verilen prestijli bir tiyatro ödülü olmanın yanı sıra, her yıl ilkbahar aylarında Rusya’nın dört bir yanından gelen en önemli gösterilere ev sahipliği yapan Golden Mask İstanbul’da programı kapsamında; çağdaş dans ve baleyi özgün sanatsal vizyonuyla harmanlayan yenilikçi dans topluluğu Moskova Balesi’nin yedi yetenekli dansçısının yorumuyla sahnelenen Her Yol Kuzeye Çıkar, Rusya’nın köklü tiyatrosu Theatre of Nations’ın sahne tasarımıyla dikkat çeken, adından çok söz edilen yeni nesil yönetmeni Maxim Didenko’nun Ingeborga Dapkunaite’nin başrol oyunculuğu ile baş döndürücü müzikali Sirk ve çağdaş Rus edebiyatının “kurucusu” kabul edilen Puşkin’in yedi yılda tamamladığı eşsiz eseri Yevgeni Onegin, Rusya’nın adı tarihe geçen köklü tiyatrosu Vaktangov Tiyatrosu’nun usta oyuncuları ve Litvanyalı yıldız yönetmen Rimas Tuminas’ın yorumuyla Golden Mask Rusya Sahne Sanatları Festivali işbirliğiyle festivalde yer alacak.

TrapTown

Dünyanın en önemli dans topluluklarından Ultima Vez’den Wim Vandekeybus’un koreografisi ile TrapTown; film, tiyatro ve dans gibi disiplinleri bir araya getiren Kayıp Kimlik, hitabet sanatının kitleler üzerindeki etkisini konu edinen Lisbeth Gruwez’in tasarlayıp, sahne aldığı Daha da Beter ve Beter ve Beter Olacak Arkadaşım festivalin iddialı uluslararası yapımları arasında. Performatif anlatımlarıyla Yiğit Sertdemir’in sahnelemesi, Yiğit Özatalay’ın müzikal düzenlemeleri ve başarılı oyuncu Tülay Günal’ın yorumuyla Gülriz Sururi’ye bir saygı duruşu niteliğindeki Kaldırım Serçesi, “bir şey” & kedi kedi; dans, ses ve görsel sanatların doğaçlaması Bak Sen! yerli yapımlar kapsamında festival programında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here