Kadınların ve kadın örgütlerinin birikimlerine olan inancıyla yola çıkan Uçan Süpürge 13 Kasım 1996’da kâr amacı gütmeyen bir şirket olarak hayatına başladı, 2009 yılında dernek statüsü kazandı; 2017 yılında ise Uçan Süpürge Vakfı kuruldu.

Türkiye’de bir ilk olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; kadın yönetmenlerin çektikleri filmleri gösteren bir festival olarak her yıl dünya çapında kadın yönetmenleri, oyuncuları davet ederek Türkiye’de Kadın Yönetmen ve Yapımcılar Buluşmalarını gerçekleştirmiştir ve bu sayede bu sektörde kadınlar arasında bir iletişim ağı kurmaya, iletişimde iş birliklerini güçlendirmeye ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitimler vermeye devam etmektedir.

Bu yıl yirmi ikincisi düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 23-30 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. Bu seneki teması “Hikayem 22.0” olan festival kapsamında Ayla Algan ve Sumru Yavrucuk‘a Onur Ödülü, Meltem Cumbul ve Pelin Esmer‘e Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı‘na ise Tema Ödülü verilecek.

Daha fazla bilgi için http://ucansupurge.org.tr  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here