Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Bu sene 22. düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali’nin ikinci konuğu, Hamlet | Collage olacak. Tiyatro ve güncel sanatı bir araya getiren mükemmel bir dramaturjik yorumla seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor Hamlet | Collage. Tiyatroya getirdiği yeniliklerle adından övgüyle bahsettiren, Kanadalı tiyatro ve sinema yönetmeni Robert Lepage’ın Moskova’nın yenilikçi tiyatrosu Theatre of Nations’la ilk iş birliği olan Hamlet | Collage, kendi bilincine bakan Hamlet’e odaklanmış bir performans. Oyun, Shakespeare’in ünlü trajedisinin tek kişilik bir performansı ve dönen bir beyaz kutuda; daha doğrusu bir köşede birleştirilmiş üç meydanda geçiyor.

Robert Lepage, Hamlet | Collage

Adalet duygusunun tüm bilinci etkilediği ve biçimlendirdiği bir karakter olarak Hamlet, “boşluğa” konumlandırılmış bir küpün içinde ve Shakespeare’in oyunundaki diğer karakterlerin hayaletiyle birlikte Yevgeny Mironov tarafından hayranlık uyandıracak bir ustalıkla yorumlanıyor. Mironov, özellikle Hamlet’in ölümle kurduğu diyaloğun, ölümde kendi varoluşunu anlatım biçiminin, oyunun başından sonuna kadar çürümenin nüfuz ettiği bir bilincin yansımasını oldukça berrak bir biçimde ortaya koyuyor.

Robert Lepage, Hamlet | Collage

Aynı zamanda Theatre of Nations’ın sanat direktörü olan Yevgeny Mironov, fizik kurallarını zorlayan bu küp tasarımının içinde 11 Hamlet karakterine adeta nefes veriyor ve onları Hamlet’in bilincinde yeniden yaratıyor. Rus sinemasının sevilen yüzlerinden biri olan Mironov, 1991 yapımı Todorovski filmi Love ve Rus televizyonlarının Budala uyarlamasındaki rolleriyle de tanınıyor.

Robert Lepage, Hamlet | Collage

Robert Lepage’ın daha önce Miles Davis ve Jeane Cocteau’nün hayatını konu alan oyunu Needles and Opium’da denediği Carl Fillion tasarımı, video sanatının olanaklarından yaralanarak kullandığı küpe yansıyan görüntüler, seyirciyi soluksuz takip edeceği bir yolculuğa çıkarıyor.

Oyunu;

22 Kasım Perşembe, 20:30

23 Kasım Cuma, 20:30’da Zorlu PSM Ana Sahnede izleyebilirsiniz.

Kaynakça: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here