Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

22. İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım’da başlıyor, bize de sizler için festivalin öne çıkan yapımlarıyla ilgili bilgileri derlemek düşüyor. Bu senenin en önemli uluslararası yapımlarından olan Hamlet│Collage, klasiği modernle, Shakespeare’i teknolojiyle, muhteşem oyuncu Evgeny Mironov’u ünlü yönetmen Robert Lepage ile bir araya getiriyor. Ezber bozan oyun Hamlet│Collage, 22 ve 23 Kasım akşamları saat 20.30’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da izleyicisi ile buluşacak. Festivalin şehrimize getirdiği bu yapımı kaçırmamanız için 7 sebebi sizler için derledik! Festival biletlerinizi hâlâ alamadıysanız,  biletlerinizi Biletix satış kanalları ve İKSV ana gişeden (Pazar günü hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında, hizmet bedeli olmadan) satın alabilirsiniz. Festival hakkında daha fazla bilgi için tiyatro.iksv.org’u ziyaret edebilirsiniz.

1. 400 yıllık bir Shakespeare oyununa modern yorum

Ünlü İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare tarafından yazılan ve günümüze kadar binlerce farklı tiyatro topluluğunun, farklı şekillerde uyarlayarak sahneye koyduğu Hamlet, bu kez Moskova’nın önde gelen tiyatro topluluklarından Theatre of Nations ile ünlü yönetmen Robert Lepage iş birliğinde izleyici ile buluşuyor. Hamlet’e modern dokunuşlarda bulunarak 400 yıllık metni günümüze uyarlayan Lepage’ın oyunu kesinlikle görülmeye değer!

Hamlet Collage

2. Moskova’nın en ünlü oyuncusu: Evgeny Mironov

Rusya’nın en çok aranan oyuncularından biri olan Evgeny Mironov, Moskova’daki tiyatro izleyicileri tarafından “Tanrı” olarak biliniyor. 2006 senesinden bu yana Theatre of Nations’ın sanat yönetmenliğini üstlenmiş olan Mironov, izleyici karşısına çıkacağı Hamlet│Collage oyununda gösterdiği inanılmaz performansıyla sizleri şaşırtmaya hazırlanıyor!

Hamlet Collage

3. Kanadalı usta yönetmen: Robert Lepage

Dünyanın en öne çıkan yönetmenlerinden biri olan Robert Lepage, bu yapımda yılların Hamlet’ine getirdiği yorum ile dikkatleri çekiyor. Lepage yönetmenlik kariyeri boyunca Macbeth’ten Bir Yaz Gecesi Rüyası’na kadar çeşitli Shakespeare oyunlarının uyarlamalarını yapmış. Bu kez Hamlet’i uyarladığı yapımı izleyicilerine sunan Lepage’ın çok konuşulacak yorumunu kaçırmayın!

Hamlet Collage

4. Hamlet’in teknoloji ile buluşması: Carl Fillion’un küpü

Yönetmen Lepage’ın daha önce Miles Davis ve Jeane Cocteau’nun hayatını konu alan Needles and Opium’da denediği Carl Fillion tasarımı küp, video sanatının sınırlarını zorlayarak görüntüleri seyircilere yansıtıyor. Hamlet gibi herkes tarafından bilinen bir klasiğin teknolojiyle buluşması, seyircileri sınırların ötesinde düşünmeye davet ediyor.

Hamlet Collage

5. “Tek kişilik dev kadro”: 1 Oyuncu, 11 Hamlet

Hamlet│Collage’ı görülesi kılan en önemli özelliklerden biri ise oyundaki tüm karakterlerin tek bir oyuncuda buluşturuluyor olması. Muhteşem performansıyla Evgeny Mironov, 11 karaktere adeta nefes veriyor. Bu deneysel Hamlet uyarlaması, sizde de merak uyandırmıyor mu?

Hamlet Collage

6. “Çürüme” üzerinden ele alınan bir Hamlet uyarlaması

Hamlet’in ölümle kurduğu diyaloğun, ölümde kendi varoluşunu anlatım biçiminin ve “çürümenin” nüfuz ettiği bir bilincin yansımasını berrak bir biçimde sahneye koyuyor. Hamlet’in varoluşsal sorgulamaları, izleyiciyi de bu konuyla ilgili düşünmeye itiyor.

Hamlet Collage

7. Söyleşi: Evgeny Mironov ile Hamlet üzerine bir sohbet

Oyunla ilgili kaçırmamanız gereken etkinlikler biri ise 23 Kasım Cuma oyundan önce Yapı Kredi Kültür Sanat’ta oyuncu Evgeny Mironov ile yapılacak olan söyleşi. Oyunu seyretmeden önce tecrübeli oyuncu ile Hamlet üzerine sohbet etme fırsatı, seyredeceğiniz oyunla ilgili de ufkunuzu genişletecek!

Hamlet Collage

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here