Geçtiğimiz yüzyıl, Metropolis(1927), 2001: A Space Odyssey(1968), Star Wars serisi gibi yapımlar günümüz bilim kurgu sinemasına ilham kaynağı olmuştu. Öyle ki bu filmler ilgiyle izlenmeye devam edip güncelliğini hala korumakta. Biz de üzerinden yıllar geçse bile güncelliğini kaybetmeyeceğini düşündüğümüz 21. yüzyılda yapılmış en dikkat çekici 30 filmi listelemek istedik.

Şimdi sizleri listemizin 1. bölümüylr baş başa bırakıyoruz.

Sevgili okuyucu birazdan göreceğiniz içerik en iyi filmler listesi değildir, öznel fikirlere dayalı olarak oluşturulmuştur.

1. Children of Men(2006) – Imdb: 7.9

Dünyanın en genç insanı on sekiz yaşındayken henüz ölmüştür ve insanlık, neslinin tükenme olasılığı ile karşı karşıyadır. 2027 yılı itibari ile hiçbir şekilde anlam verilemeyen olaylara sahne olmaktadır dünya. Artık üremek diye bir şey gerçekleşmemektedir. Bu durum siyasi açıdan da tüm dengeleri sarsarken bir grup insan, var oluşlarını akışa teslim etmiş, bir diğer grup ise olanları değiştirmenin baş kaldırışında mücadeleye soyunmuşlardır.

2. Donnie Darko(2001) – Imdb: 8.1

Yıl 1988. Donnie Darko isimli genç, bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

3. Moon(2009) – Imdb: 7.9

Dünyadaki enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması sonucu uluslararası şirketlerden Lunar Industries, enerji kaynağı olarak ayda bulunan Helyum-3 maddesini hasat etmek için buraya bir istasyon kurar. Sam Bell, bu istasyonda üç yıllık kontratla çalışan bir elemandır. Bu süreç boyunca ona eşlik eden tek kişi Gerty adında bir yapay zeka robotudur.

4. Rise of the Planet of the Apes(2011) – Imdb: 7.6

Bilim adamı Will Rodman, alzheimer hastalığını iyileştirmek için bir tedavi üzerinde çalışmaktadır. Ürettiği ilacı bir maymun üzerinde test eder ve işe yaradığını görür. Ancak aniden vahşileşen maymun, ilacın yan etkisi altında olduğu düşünülerek öldürülür. Will, olayın hemen ardından maymunun doğurduğunu ve yavrusunu korumak içgüdüsü ile saldırganlaştığını anlar. Adını Sezar koyduğu yavru maymunu evine götürerek ona bakmaya başlar. Fakat ileride Sezar’ın maymunlar arasında büyük bir ayaklanma başlatarak dünyayı sonsuza dek değiştireceği aklıdan bile geçmemektedir.

5. Source Code(2011) – Imdb: 8.0

Colter Stevens uyandığında kendini bir banliyö treninde, başkasının bedeninde bulur ve 8 dakika sonra tren infilak eder. Gözlerini açtığında yeniden kendi bedenindedir. Bunu sağlayan, hükümetin geliştirdiği  “yaşam şifresi” isimli bir programdır. Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilmeyi sağlamaktadır. Stevens’ın görevi bombacıyı bulmak ve onun yapacağı ikinci eylemi engellemektir. Bunun için son 8 dakikayı defalarca yaşar ve her seferinde elde ettiği ipuçları ile olayı çözmeye çalışır.

6. Splice(2009) – Imdb: 5.7

Clive ve Elsa, genetik mühendisliği dünyasının yıldızları olan iki bilim insanıdır. İkili, özellikle hayvan DNA’larını birleştirerek oluşturdukları yeni ve garip melez yaratıklarla yaptıkları çalışmalarıyla tanınmaktadır. Bu karizmatik çift, işin içine insan DNA’sını da karıştırarak yeni melezler oluşturmayı planlamaktadır. Çalışmalarını finanse eden ecza firması ise bu deneylerin kısa vadeli kârıyla ilgilenmektedir. Clive ve Elsa deneylerini gizlice yürütür. Sonuç fiziksel ve ruhsal anlamda beklenmedik bir gelişme gösteren hayret verici bir yaratık olan DREN’dir…

7. Sunshine(2007) – Imdb: 7.3

Yıl 2057. Güneş ölüyor ve buna bağlı olarak Dünya da yok olmakta. Bir grup astronot, Güneş’i yeniden hayata döndürmek üzere göreve gönderilirler ancak başarısız olurlar. Yedi yıl sonra bir başka ekip aynı misyonla gönderilir. Bu, Dünya için son umuttur. Icarus II adlı uzay gemisi, ekibin başında Kaptan Kaneda ile yola çıkarak taşıdıkları nükleer başlıkla Güneş’in yeniden hareketini sağlamayı hedef almışlardır. Herkes nefeslerini tutmuş bu ekibi beklerken aniden bağlantı kesilir. Ekip, Güneş ile baş başadır artık.

8. The Martian(2015) – Imdb: 8.0

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu Marslının eve dönmesi için uğraşırken ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir…

9. Timecrimes(2007) – Imdb: 7.2

Hector karısıyla yeni bir eve taşınmakta olan, kendi halinde bir adamdır. Bir gün dürbünüyle etrafı incelerken ormanda çıplak yatan bir genç kız görür. Oraya gittiğinde suratında pembe bandaj olan bir adam ona arkadan saldırır. Ardından bir kovalamaca başlar. Bu kovalamacanın sonunda Hector onu bir saat geçmişe götürecek bir zaman makinesinin yanına gelir. Zaman makinesinden sorumlu adam Hector’a (Hector 2) asla kendisiyle (Hector 1) karşılaşmaması gerektiğini onun da zaman makinesine girmesi gerektiğini söyler ve işler sarpa sarar…

10. WALL-E(2008) – Imdb: 8.4

Wall-E, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Wall-E‘ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Wall-E‘nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nin gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.

*Sıralama alfabetik sıraya göre yapılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here