Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Tam adıyla Robin McLaurin Williams, aktör ve komedyen. 21 Temmuz 1951’de ABD’de doğdu. Yüksek enerjiye sahip bu sevimli adam, doğaçlama performansları, Ölü Ozanlar Derneği ve şöhretini borçlu olduğu Good Morning Vietnam gibi filmlerdeki rolleriyle kalbimizde yer edindi. Hayatı boyunca 80’in üzerinde filmde oynadı. Aynı zamanda yönetti, seslendirdi ve senaryosunu yazdı. 11 Ağustos 2014’de, 63 yaşındayken, kemeriyle kendini asarak intihar etti, kahkahalara boğduğu milyonlarca insanı bu sefer ise yasa boğdu.

İşte Williams hakkında birkaç farklı bilgi;

1. Williams, anneannesinin söylediğine göre çok sessiz bir çocukmuş. Lisede tiyatro bölümüne girene kadar utangaçlığının üstesinden gelememiş.

2. Üniversitede siyaset bilimi okumuş olmasına rağmen para için gece kulüplerinde komedyenliğe başlayan Williams, gelen beğeni ve başarılardan kısa süre sonra da beyaz perdeye geçiş yaptı.

3. Amerika’nın en iyi müzik ve sanat okulu olan Juilliard‘da eğitim görürken John Houseman tarafından tabiri caizse tam olarak keşfedildi. Houseman ona oyunculuk dersleriyle vakit harcamak yerine komedi rutinleri üzerine daha fazla odaklanmasını söyledi. Williams ise “Monty Python’s Flying Circus” ı izlerken komedi ve zamanlama hakkında çok şey öğrendiğini söyledi.

4. ”Superman” olarak bildiğimiz Christopher Reeve ve Williams, Julliard Okulu’na birlikte katıldılar ve çok iyi arkadaş oldular. Reeve bir kaza sonucu felç olduktan sonra da Williams onun her anında yanında oldu ve onu ilk güldüren kişi oldu.

5. Para kazanmak için New York Metropolitan Sanat Müzesi‘nin dışında bir süre pantomim yaptı.

6. Uzaylı Mork’un gemisiyle dünyaya gidip oradaki yaşam hakkında uzaylı büyüklerine bilgi vermesini konu alan 1978 yapımı “Mork ve Mindy” dizisinin Mork’u olarak şöhreti yakaladı.

7. Williams’ın en sevdiği ünlü Jack Nicholson‘dır. Onu taklit etmekten çok zevk aldığını birçok kez dile getirmiştir.

8. Robin büyük bir bisiklet tutkunuydu ve çoğu zaman 30-40 mil bisikletle dolaşıyordu. Bazen ünlü bisiklet yarışçısı olan Lance Armstrong’la birlikte bisiklet sürüp eğleniyordu. Aynı zamanda büyük bir rugby hayranıydı ve Yeni Zelanda rugby oyuncusu Jonah Lomu ile iyi arkadaştı.

9. 1996’da Robin Williams, inanılmaz bir kilometre taşına ulaştı. Aynı hafta ABD’de hasılatı 100 milyon dolara ulaşan iki film vardı. Filmler Jumanji ve The Birdcage’di.

10. Kariyerine devam ederken, Williams birçok kişisel zorluklarla da karşı karşıya kaldı. Mork and Mindy üzerinde çalışırken uyuşturucu ve alkol sorunu gelişti, uzun süre bağımlılıkları ile mücadele etti.

11. Haziran 1978’de Robin Williams, ilk karısı Valerie Velardi ile evlendi. Oğulları Zachary Pym 11 Nisan 1983’te doğdu. Fakat 1984’te bir garsonla evlilik dışı yaşadığı cinsel ilişkinin davalık hale gelmesinden sonra 1988’de boşandılar.

12. 30 Nisan 1989’da Filipinli bir Amerikalı olan Zachary’nin dadısı Marsha Garces ile evlendi ve  Garces hamile kaldı. Bu evlilikten Zelda Rae Williams (31 Temmuz 1989’da doğdu) ve Cody Alan Williams (25 Kasım 1991’de doğdu). Mart 2008’de Garces, uzlaşmaz farklılıklardan ötürü Williams’a boşanma davası açtı.

13. Bilgisayar oyunlarına aşırı düşkün olan Williams, hamile eşiyle birlikte oynadığı The Legend of Zelda oyununa ithafen kızının adını Zelda koymuştur.

14. 1992 yapımı Aladdin’de Cin karakterini seslendiren Williams, sonrasında bu karakterin sesini çeşitli bilgisayar oyunlarında da üstlendi. Seslendirme sırasında ” Bir şeyler denesem sorun olur mu? ” diyerek sık sık doğaçlamaya girdi ve bu iş için 40 farklı ses gerektiğini belirtti.

15. Williams, grafik tasarımcı olan üçüncü eşi Susan Schneider ile 23 Ekim 2011’de, St. Helena California’da evlendi.

16. Uzun yıllar boyunca depresyondan muzdaripti. Williams, 2014 yılının ortasında, alkolizmiyle ilgili devam eden tedavisi için Minnesota’daki Hazelden Vakfı Bağımlılık Tedavi Merkezi’nde tedavi gördü.

17. James Lipton Robin Williams’a, Tanrı’nın cennete girerken ona ne söylemesini istediğini sordu. IMDB’ye göre, Robin’in cevabı “Sizin için ön sırada bir koltuk var.”

18. Robin’in şimdiye kadar kazanmış olduğu en yüksek ücret, 1999’da “Bicentennial Man” adlı filmden geldi. Bu filmde ona 20 milyon dolar ödendi. Robin, Disney filmi Aladdin’deki sesi için sadece $ 75,000 aldı.

19. Bipolar bozukluk yani manik depresif hastası olduğunu sadece çalıştığı alandaki profesyoneller bazı çıkarımlar ve gözlemler sonucu biliyordu.

20. ABD Başkanı Barack Obama Williams’ın ölümünün ardından onun için; “Hayatımıza bir uzaylı olarak girdi ama insan ruhunun her yerine dokunarak aramızdan ayrıldı” ifadesini kullandı.

21. Geriye 1 Oscar, 2 Emmy, 6 Altın Küre, 6 Grammy ve 2 Sinema Oyuncuları Derneği ödülü bıraktı.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here