Hayatı yakalamak için verdiğimiz uğraşlar sonucu bazen en temel duygumuz olan mutluluğu göz ardı ediyoruz ne yazık ki. Mutluluğun kişiden kişiye değişen bir kavram olduğu malum. Kimi mutluluğu sonsuz para ile kimi yemek ile kimi de başarı ile tanımlamakta. Ancak mutluluğu herkes için mümkün kılmanın ortak bir yolu varsa, o da kendinize vakit ayırmaktan geçmekte.

Kendinizi daha mutlu hissetmenizi ve sizlere 2020 yılı başlangıcında yeni ve sağlıklı alışkanlıklar edinmenizi sağlayacak listemize hiç vakit kaybetmeden başlayalım!

1. Düşünme, yap!

Ne kadar kolay aslında değil mi? Düşünme, yap. Belki içinizden diyorsunuz, ”Bu mu beni mutlu edecek ilk adım?”. Ama aslında en kolay gözüken adımlar, bizleri en çok zorlayanlardır öyle değil mi? Prokastinasyon dediğimiz olay, bizlerin birçok başarısının önünde büyük bir engel maalesef. Bunun nedenlerinden en önde geleni de yapacağımız işler hakkında çok fazla düşünmemiz ve belki de çok fazla plan, zaman hesaplaması yapıyor olmamız. Ama aslında gözden kaçırdığımız şey, o yapmayı çok sevdiğimiz ama iş uygulamaya gelince bir türlü başlayamadığımız planları yapmaya harcadığımız zaman içerisinde, günlük yapmamız gereken bir işi belki de halledebilecek olmamız. Bu nedenle çok düşünerek kendimizi demoralize etmek ve boş yere zaman kaybetmekten başka bir iş yapmıyoruz gerçekte.

2. Spor, spor, spor!

Haftada düzenli spor yapmanın, hayat kalitenizi ne kadar yükselteceğine inanamazsınız. Sadece formda kalmak için değil, aynı zamanda enerji toplamak, güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmak ve kalp ritminizi yavaşlatarak stres ve anksiyeteden kurtulmak için de düzenli spor yapmak şart.

Düzenli spor yapmak için internette gördüğümüz sporcular gibi yüksek tempolu kardiyo çalışmanız veya spor salonuna yazılmanız gerekmiyor. 20 dakikalık bir koşu veya evde yapacağınız kas güçlendirme hareketleri bile fark yaratacaktır. Bu hareketlerin neler olduğu ile ilgili Youtube‘da sayısız videodan destek alabilirsiniz. Böylece cebinizden para çıkmadan hem sağlıklı hem de formda kalabilir, günlük işleriniz için daha fazla motivasyona sahip olabilirsiniz.

3. Mutfak alışverişinizi gözden geçirin!

Sağlıklı bir vücut ve dinç bir zihin için yedikleriniz de spor kadar önem taşımakta. Paketlenmiş gıdaların sağlığa zararları birçok uzman tarafından kanıtlanmış durumda. Tükettiğimiz gıdalar vücudumuzda toksik etki yaratarak sağlımızı uzun vadede kötü etkilemenin yanı sıra, günlük enerjimizden de çalıyor ne yazık ki. Paketlenmiş gıdaları satın almaktan olabildiğince kaçınmalı, günlük aldığımız karbonhidrat miktarını minimuma indirmemiz gerekmektedir. Yeşil gıdaların tüketimine ağırlık verip her gün bir porsiyon meyve yemeyi unutmamalıyız. Beslenme düzenimizi oldukça dengeli tuttuğumuz sürece, vitamin tabletlerine olan ihtiyacımız da azalacaktır.

Eğer vaktiniz varsa, evde yoğurt, kefir ve ekmek yapımını da deneyebilirsiniz.

4. Uyku düzeni şart.

İyi bir uyku düzeni oluşturmanız, zihninizin ve bedeninizin tam anlamıyla dinlenebilmesi için şart! Her ne kadar yoğun olursanız olun, uyku düzeninizi aksatmamaya özen gösterin. Sabahları yorgun kalkmaktan şikayetçi iseniz, önce uyuduğunuz odanın geceleri iyi karartıldığından, sonra oda sıcaklığının çok yüksek olmadığından, daha sonra ise telefon ve bilgisayara bakmayı uyumadan en az yarım saat önce bıraktığınızdan emin olun. Teknolojik aletlerin yaydığı mavi ışık, sizi aşırı uyarılmaya maruz bıraktığı için uykuya dalmakta sıkıntı çekebilir, en sonunda uyuyabildiğinizde ise de uyku kalitenizde ciddi düşüşler gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca teknolojik aletlerin aşırı uyarısı, konsantrasyon bozukluklarının günümüzdeki en önemli sebeplerinden biridir.

Eğer uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakıyorsanız, ekranınızın mavi ışık dalgasını kesen uygulamalardan kullanabilirsiniz. (Örneğin “twilight” isimli uygulamaya bir göz atabilirsiniz).

5. Arkadaşlarınıza vakit ayırın!

Eğer bu başlığı okuduktan sonra “Benim arkadaşlarıma ayıracak vaktim bile yok!” diyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Yanlış anlamayın, sorun sizde demek istemiyorum. Günümüzde herkes davetleri karşı taraftan beklemekte ne yazık ki. Haklı gerekçelerimiz var mı? Elbette var; ancak biz sosyal varlıklar olan insanların kendimizden başka insanlara da ihtiyacı var. Çok yakın arkadaş olmak veya bütün dertlerinizi bir anda paylaşmaktan bahsetmiyorum. İş, okul, spor salonu gibi ortak noktalarınızın bulunduğu insanlar ile bir saat bir kafede çay veya kahve içerek üstün körü bile olsa sohbet edebilirsiniz. Aslında ne çok ortak noktanız olduğuna inanamayacaksınız.

Arkadaş edinmenin ve bu insanlarla düzenli olarak görüşmenin bizler üzerindeki olumlu etkileri gerçekten çok fazla. Bunlardan en geçerli olanını söylemek gerekirse: başka insanlar, kendimizi aynalamamıza yardımcı olurlar. Peki nedir bu aynalama? Aynalama dediğimiz olay, kendinize ait olumlu veya olumsuz özellikleri karşınızdaki kişinin söz ve davranışları vasıtasıyla fark etmeniz yani kendinizi daha iyi tanımanızdır.

Bunun yanı sıra başkaları ile iletişimde kaldıkça toplumdaki yerinizi belirlemeniz mümkün hale gelir. Bu şekilde kendinizi olduğunuzdan daha aşağıda görüyorsanız öz güveniniz depolanır, ayrıca gelişiminiz için birçok yeni yol keşfetme fırsatı elde edersiniz.

6. Stres ile baş etmeyi öğrenin.

Günlük hayatımızda stres oldukça büyük bir yer edinmekte. Eğer stres ile baş etmeyi öğrenemezsek, sağlık sorunları bir yandan, kaygı düzeyimizin yüksekliğinden iş yapamaz hale geldiğimizden kaybettiğimiz zaman bir yandan… Günümüzde artık her türlü tekniğinin kolayca erişime açık olduğu yoga ve meditasyon, yüzyıllardır insanların ruh ve beden sağlıklarını iyileştirerek yaşam kalitelerini artırıyor. Çok değil, günde 10 dakika meditasyon ile hayatı algılayış biçiminizdeki farkı ve stres yönetiminizdeki iyileşmeyi kendiniz de fark edecek ve bir süre sonra meditasyon yapmadan güne başlayamaz olacaksınız.

7. Günlük tutun.

Bahsettiğim günlüğün illa ki “sevgili günlük” olarak başlaması gerekmiyor. Sahip olduğunuz şeyler için her gün bir veya iki adet şükür dolu olduğunuz konuları küçük bir deftere tarih tutarak yazın. Şükür dolu hissedebilmek için anı hissetmeniz şart. Bu nedenle bu teknik, sizi ana getirecek ve daha önce farkında olmadığınız ufak şeylerin aslında hayatınızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu göreceksiniz. Kimi zaman sevdikleriniz için kimi zaman sevdiğiniz şarkıcının yeni albümü çıktığı için kimi zaman da sadece aldığınız her nefes için şükranlık duyabilirsiniz. Sadece not edin. Bu, sizin uzun vadede olayları daha pozitif bir bakış açısı ile görmenize yardım edecektir.

Bunun yanı sıra düşünce günlüğü de tutabilirsiniz. Her zaman yanınızda bulundurduğunuz küçük bir defterin içerisine, aklınıza gelen güzel fikirleri, sizi etkileyen rüyalarınızı, okuduğunuz kitapta hoşunuza giden cümleleri veya bir arkadaşınızın söylediği güzel, komik bir sözü not edebilirsiniz.

Bu bahsettiğim defterleri ara sıra açıp okuyun, yüzünüze istemsizce bir gülümseme yayılacak. Gülmek için neden bulamadığınız dönemleri atlatmak için birebir.

8. Davetlere daha çok evet deyin.

Davetlere hayır cevabını vermek bir süre sonra alışkanlık haline geliyor. Evin konforu, yatağınızın sıcaklığı, cebinizden beş kuruş para çıkmayacak olması düşüncesi… Hepsi birbirinden geçerli sebepler. Ancak kendinizi dış dünyaya daha çok açtıkça, kendi düşünceleriniz içinde daha az boğulursunuz. Kendinizi suçlamaya daha az vakit bulur, zihninizi başkaları ile geçirdiğiniz saatler ile meşgul edersiniz. Bu da sizi depresif bir moda sürüklenmekten alıkoyar.

9. Daha az dedikodu yapın.

Dedikodu kadar eğlenceli ama bir o kadar da negatif etki bırakan bir meşgale yok. Dedikodu yapmak da aynı davetlere hayır demek gibi alışkanlık yapıyor. Belki yaparken hoşumuza gidiyor ama farkında olmadan çevremize inanılmaz derecede negatif enerji yaymış oluyoruz. Aynı zamanda sık sık dedikodu yapan biriyseniz, insanların güvenini kazanmanız da hayli zor. Eğer güvenebilecekleri bir dosta ihtiyaç duyuyorlarsa, sizi aramaları bu durumda pek de olası olmayacaktır. Bu nedenle kendi iyiliğiniz için dedikoduyu bırakın. İnsanların hayatındaki sizinle ilgisi olmayan olaylar, sizin zihinsel sağlığınız ve sosyal konumunuz kadar önemli değil.

10. Kitap okuyun.

Düzenli kitap okuyan insanlar bilir, kitap okumanın zihinsel dinginlik için katkısı büyüktür. İşlerinize daha rahat konsantre olur, sadece bir konuya odaklanmakta sıkıntı çekmezsiniz. Yatmadan önce okuduğunuz birkaç sayfa, sizlerin daha derin ve kaliteli uyumasını da sağlayacaktır üstelik. Bilgi birikiminizi arttırmanız da cabası…

 

Gördüğünüz gibi sizlere on madde saydım, ancak eminim ki bu on maddenin onunu da adınız gibi biliyorsunuz. ”Keşke her şey bu kadar kolay olsaydı beni mutlu etmeye yetmek için.” diyorsunuz. Ama işin aslı, hiç kimse bir diğerine mutluluğun asıl formulünü bir kutu içerisinde veremez. Ancak bu işin de bir sırrı var: Rutin oluşturmak.

Ünlü Amerikalı psikolog Jordan Peterson, rutin oluşturmanın hayatımızdaki yerini anlatan çok güzel bir konuşma yapmış öğrencilerine. İlgilenenler olursa, dili İngilizce olan videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda sayılan maddelerin asıl amacı, sizlerin günlük düzeyde bir rutin oluşturmanıza dayanıyor. Basit gibi görünse de aslında oluşturması zor olan rutinleri hayatınıza entegre ettikten sonra işlerin yoluna girdiğini ve kendinizden eskiye nazaran daha hoşnut olduğunuzu fark edeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here