Çizgi romanlar korkutucu olabilir. Çizgi roman sevmeyi öğrenmenin kolay çözümü oldukça açık bir şekilde “oku bir tanesini” diyip geçilir, ancak nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Bir çizgi roman dükkanına ilk girdiğimde, hiçbir şey bilmediğim bir olaya bağlanan ve sadece Aquaman ismini gördüğüm ve kahramana ait hiçbir şey söylemeyen bir çizgi romanı elime alıp okumuştum. Garip ve kafa karıştırıcıydı ve bir süre çizgi romanlarla arama mesafe girdi.

Çizgi romanlar kesinlikle bu şekilde olmak zorunda değil ve birkaç yıl sonra en sevdiğim sanatsal ve hikayesel anlatım haline dönüşen çizgi romanlar için bazı tüyo ve ipuçlarım var. Daha fazla uzatmadan bu tüyolardan bahsedeyim.

– Devam Eden Çizgi Romanlar

Herhangi bir çizgi roman dükkanına gidip elinize bir çizgi roman aldığınız zaman hikayenin başlangıcı olmadığını görebilirsiniz. Fakat bu sizi yıldırmasın. Alıp okuyun. Eğer hikayeyi beğenirseniz, çizgi roman satıcısı ile iletişim kurup önceki sayılarını ve gelecek olan sayılar için bilgilendirme isteyerek çizgi roman okumaya başlayabilirsiniz. Bir olayın ortasından girmek zordur fakat eğer bunu başarırsanız sizi inanılmaz bir yolculuk bekliyor demektir.

Devam eden çizgi romanları okumanın bir diğer yolu ise “Trade Paperbacks”. Trade Paperbacks -türkçesi ticaret ciltsiz kitap- orijinal olarak çizgi romanlarda yayınlanan, kitap biçiminde yeniden basılan, genellikle tam bir mini diziyi, tek bir başlıktan bir hikaye yayını veya bir yay veya ortak temalı bir dizi hikayeyi sunan bir hikaye koleksiyonudur. Eğer sayı sayı takip etmek zor geliyorsa, ticaret ciltsiz kitaplar ile çizgi roman okumalarınızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

– Dijital Platformlar

Dijital okuma seçeneklerinin çoğalmasıyla, çizgi romanlara ulaşmakta çok kolaylaştı. Kağıdın yerini tutmadığı tartışmaları sürse de telefonlarımıza ya da tabletlerimize indirmenin kolaylığı bizlere büyük imkanlar sunuyor. En büyük çizgi roman yayıncılarından olan Marvel’ın “Marvel Unlimited” platformu, inanılmaz bir veri tabanı sunarak istediğiniz herhangi bir Marvel çizgi romanını okuma fırsatı veriyor. Aylık 9.99 Dolar(65,83 Türk Lirası) vererek çizgi romanları okuyabilirsiniz. 

Bir diğer uygulama ise “Comixology”. Yine çizgi romanları orijinal dilinde tüketebileceğiniz bir platform. Burada sadece Marvel değil, birçok çizgi roman yayınının çizgi romanlarını okuma fırsatı bulabilirsiniz. Burada aylık ödeme yerine çizgi roman bazlı bir ödeme yaparak erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu platformlar biraz tuzlu gibi gözükebilir fakat imkanı olanlar için çok büyük bir nimet olduğunu söylebilirim.

– Yeni Başlayacaklar İçin Çizgi Roman Önerileri

Hawkeye, Matt Fraction, David Aja

Matt Fraction ve David Aja’nın Marvel Comics başyapıtı, Hawkeye’nin gerçekten yeni okuyucular için en iyi çizgi romanlardan birine sahip olup olamayacağını merak etmenin kısa bir anına değer.

2012 Hawkeye serisi parlak, eğlenceli ve çoğu Marvel çizgi romanında bulunan karmaşık süreklilik sorularını büyük ölçüde önlüyor. Tüm bunlar, Marvel’i en iyi şekilde görmek isteyen yeni hayranlar için harika bir başlangıç çizgi romanı sunuyor.

Rat Queens Volume 1

Rat Queens, standart Tolkein fantezi alanını alarak ve hikayeyi ilk önce yumruk atıp daha sonra konuşan bir kız çetesiyle canlandıran, kılıç ve büyücülük üzerine kurulu harika bir çizgi romandır. Yetişkin okuyanlar için de birebir bir çizgi roman olduğunu söyleyebilirim.

Gotham Academy

Dc çizgi romanları arasında yeni başlayanlar için mükemmel bir seçenek. Sizleri hiç sıkmadan Gotham şehrinde gerçekleşen gizemli olayları çözmeye çalışan bir grup süper kahramanın hikayesini anlatıyor.

Ms. Marvel

2014’ten bu yana Marvel’ın Ms. Marvel’ı olan Kamala Khan, 1960’ların En İyi Örümcek Adam çizgi romanlarının lise dramasını, romantizmini ve kahramanlığını tekrardan bizlere sunuyor. Herhangi bir ciddi Marvel çizgi roman okuyucusunu, 60’ın yaratıcıları Steve Ditko ve Stan Lee’nin Amazing Spider-Man çalışmalarını keşfetmesini tavsiye ederken, bu çizgi roman 60 yıl geri gitmemeniz sağlayacak tek şey.

Ms. Marvel çok daha modern ve büyük 2 (Marvel ve DC) süper kahraman yayıncısının en çeşitli çizgi romanlarından birini temsil ediyor. Hepsinden iyisi, yaratıcılar G. Willow Wilson ve Adrian Alphona, Ms.Marvel’ı kuruluşundan bu yana en iyi Marvel çizgi romanlarından biri ve yeni çizgi roman hayranları için harika bir başlangıç yeri olmasını sağlıyor.

Bir çizgi roman geeki olarak her bulunduğum yerde insanları çizgi roman okumaya, bu ilginç ve fantastik dünyaları keşfetmeye davet ediyorum. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra aranızda çizgi roman okumaya başlayanlar olur!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here