Bu yıl 23 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ve bir kez daha dikkat çekici bağımsız yapımları sinemaseverler ile buluşturan
Sundance Film Festivali‘nde ödüller dün gece düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Amerikan sineması bölümünde ön plana çıkan yapım
Lee Isaac Chung imzalı
Minari oldu. 80’li yıllarda çiftçilik yapmak için Los Angeles’tan Arkansas’a taşınan Koreli bir ailenin hikâyesini anlatan film, hem Jüri Büyük Ödülü’nü hem de Seyirci Ödülü’nü kazandı. Dünya sineması bölümünde ise Jüri Büyük Ödülü’ne İran yapımı
Yalda layık görüldü. Meksika yapımı
Sin Señas Particulares de hem Seyirci Ödülü’nü hem Jüri Özel Ödülü (Senaryo)’nü kazanarak bu kategoride dikkat çeken bir diğer yapım oldu.
2020 Sundance Film Festivali Ödülleri
ABD - Drama
Jüri Büyük Ödülü:
Minari
Seyirci Ödülü:
Minari
Yönetmen Ödülü:
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Waldo Salt Senaryo Ödülü:
Edson Oda – Nine Days
Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Topluluğu):
Charm City Kings
Jüri Özel Ödülü (Auteur):
Josephine Decker – Shirley
Jüri Özel Ödülü (Neorealizm):
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
ABD - Belgesel
Jüri Büyük Ödülü:
Boys State
Seyirci Ödülü:
Crip Camp
Yönetmen Ödülü:
Garrett Bradley – Time
Jüri Özel Ödülü (Çıkış Yapan Sinemacı):
Arthur Jones – Feels Good Man
Jüri Özel Ödülü (Sosyal Etki):
Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres – The Fight
Jüri Özel Ödülü (Kurgu):
Tyler H. Walk – Welcome to Chechnya
Jüri Özel Ödülü (Kurmaca Olmayan Hikâye Anlatımında İnovasyon):
Kirsten Johnson – Dick Johnson Is Dead
Dünya Sineması - Drama
Jüri Büyük Ödülü:
Yalda
Seyirci Ödülü:
Sin Señas Particulares
Yönetmen Ödülü:
Maïmouna Doucouré – Mignonnes
Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Performansı):
Ben Whishaw – Surge
Jüri Özel Ödülü (Vizyoner Sinemacı):
Lemohang Jeremiah Mosese – This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
Jüri Özel Ödülü (Senaryo):
Fernanda Valadez & Astrid Rondero – Sin Señas Particulares
Dünya Sineması - Belgesel
Jüri Büyük Ödülü:
Epicentro
Seyirci Ödülü:
The Reason I Jump
Yönetmen Ödülü:
Iryna Tsilyk – The Earth is Blue as an Orange
Jüri Özel Ödülü (Kreatif Hikâye Anlatıcılığı):
Benjamin Ree – The Painter and the Thief
Jüri Özel Ödülü (Görüntü Yönetimi):
Micrea Topoleanu, Radu Ciorniciuc – Acasa, My Home
Jüri Özel Ödülü (Kurgu):
Mila Aung Thwin, Sam Soko, Ryan Mullins – Softie
Kısa Film
Jüri Büyük Ödülü:
So What If The Goats Die
Yönetmen Ödülü:
Michael Arcos – Valerio’s Day Out
Jüri Ödülü (Uluslararası-Kurmaca):
The Devil’s Harmony
Jüri Ödülü (ABD-Kurmaca):
Ship: A Visual Poem
Jüri Ödülü (Kurmaca Olmayan):
John Was Trying to Contact Aliens
Jüri Ödülü (Animasyon):
Dcera
Oyuncu Ödülü:
Sadaf Asgari – Exam
Diğer Ödüller
NEXT Seyirci Ödülü: I Carry You With Me
NEXT Yenilikçi Ödülü: I Carry You With Me
Alfred P. Sloan Uzun Metraj Kurmaca Film Ödülü: Tesla
Sundance Enstitüsü NHK Ödülü: Kirsten Tan – Higher
Kaynak
Yorum Bırakın