Pantone, 2020 yılı için yılın rengini Pantone 19-4052 Classic Blue (Klasik Mavi) olarak açıkladı. 4 Aralık’ta duyurulan Klasik Mavi, Pantone tarafından “sakin, güven veren ve güçlü bağlantılar kurmayı sağlayan, güven verici bir renk” olarak tanımlanıyor.

         

Moda, iç tasarım, tekstil ve grafik tasarımda uzun süredir kullanılan, zamansız bir renk olmasıyla beraber mavi bu sene insanlara, akşam vakitleri gökyüzünün huzur verici duygusunu anımsatıp daha güvenli bir ortam hissi uyandıracağı düşünülüyor.

2019’un rengi seçilen Living Coral (Canlı Mercan), canlandırıcı, enerjik ve yaşamı güzelleştiren bir renk olarak sunulurken, 2020’nin rengi, insan ruhuna huzur ve sükunet duygusu getireceği öngörülüyor.

Ayrıca kobalt mavisi tonunun iletişim, iç gözlem, analiz ve netlik ile ilişkili olduğu söylenir. Mavi tonunun insan psikolojisi üzerinde diğer etkileri arasında, konsantrasyonun artırılması ve özellikle teknolojik gelişmelerin ardından düşüncelerin yeniden merkezlenmesi, yeni düşüncelere ve farklı bakış açılarına açıklık yer alıyor.

Mavi renk iç mekan tasarımında çoğunlukla yatıştırıcı ve temiz bir görünüm elde etmek için kullanılır. Kullanım alanları genellikle ofisler, meditasyon merkezleri ve günlük hayat koşuşturmacasından sonra dinginlik arayabileceğimiz evlerimizdir.

Sakinleştirici etkisinden en iyi şekilde faydalanan iç mekanlara göz atacak olursak; yoğun çalışma tempolarına sahip ofislerin dinlenme alanlarında mavi kullanımı çalışanları rahatlatıp sakinleştirirken, önemli kararların alınabileceği toplantı odalarında mavi kullanımı güven ortamı yaratıp aynı zamanda daha kolay iletişim kurmayı sağlayabilir.

Örneğin; Design Plus Architects tarafından tasarlanan William Grant & Sons ofisi, birkaç küçük toplantı odası, yarı resmi tartışma alanları, iyi aydınlatılmış iç mekanlar, 70’den fazla insanın toplanması için kullanılan bir açık ofistir. İletişimi kuvvetlendiren mutlu bir çalışma ortamı oluşturmak hedeflenmiştir.

 

Fikir Alanı olarak kullanılan bu toplantı alanında yuvarlak masaların etrafına dizilmiş oturma elemanlarında mavi renk kullanılmış ve dingin, güvenli bir ortam hissi yaratılmıştır.

Bir diğer örnek olan, Pedra Silva Architects tarafından tasarlanan OLX Group ofis tasarımında ise alanlar mekanların işlevlerine göre turuncu, yeşil ve mavi olmak üzere üç renge ayrılmıştır. Dinlenme alanında kullanılan mavinin tonları hem dinamik hem de sakinleştirici bir etki yaratmaktadır.

Evlerimizde ise dinginlik ve huzur veren etkisinin dışında mavinin iştah azaltan özelliğiyle kilo kontrolü sağlaması gereken kullanıcıların mutfaklarında, mutfak mobilyalarında, duvar boyalarında, yemek takımlarında kullanıldığını görüyoruz.

Mimarlar Kate McMahon ve Rob Nerlich tarafından tasarlanan Blue Ivy House (Mavi Sarmaşık Evi), doğal malzemelerin kullanıldığı ve doğadaki renklerin içeriye dahil edilmesinin amaçlandığı bir ev. Özellikle mutfağı bir sosyal alan olarak düşünen mimarlar burayı bir dinlenme, keyifli vakit geçirme alanına dönüştürmek istemişler.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here