2019 yılını geride bırakıp yepyeni bir on yıla merhaba dememize sayılı günler kaldı. Haber sitelerinde, sosyal medya platformlarında yılın en iyileri veya en kötüleri şeklindeki listelerin ardı arkası kesilmiyor, farkındayız. Ama birazdan okuyacağınız liste, herhangi bir sıralama ya da karşılaştırma gözetmeksizin bu yılın en çok konuşulan bazı filmlerinden, kostümlerin bir derlemesi niteliğinde. Bakalım moda dünyasının film endüstrisine yansıması 2019 yılında nasıl olmuş?

1. Ad Astra

Türkiye’de Yıldızlara Doğru ismiyle gösterime giren filmde, astronot Roy McBride rolünde Brad Pitt‘i görüyoruz. 2019 yılını verimli geçiren Pitt, Once Upon a Time in Hollywood ve Ad Astra filmlerindeki birbirinden tamamen farklı rollerine kostümleri yönünden oldukça iyi uyum sağlamış.

2. Avengers: Endgame

2018 yılında gösterime giren Avengers: Infinity War filminin devamı niteliğinde olan Endgame, yeni kostüm tasarımlarıyla Marvel hayranlarını oldukça heyecanlandırmış olsa gerek!

3. Joker

2019 yılının en çok ses getiren filmlerinden biri de şüphesiz Joker. Gerek önceki Joker performanslarıyla karşılaştırılması, gerekse kostüm tasarımında yapılan değişiklikle aylarca izleyicilerin dilinden düşmedi. Tabii bir de çoğu fiyaskoyla sonuçlanan cadılar bayramı joker kostüm denemelerini de es geçmemek gerek. Tartışmalı kostümüne rağmen Joaquin Phoenix‘in başarılı performansı konusunda sanırız herkes hemfikir.

4. Marriage Story

Yine son aylarda sosyal medyanın dilinden bir türlü düşmeyen film, Marriage Story. Evet, daha önce duymamışsınızdır ama o meşhur kavga sahnesinin tamamını senaryodan oynuyorlarmış! Film iyi veya kötü, bunlar tartışılırken kostüm seçimleri aslında filmin tam da odaklanmak istediği gibi bir zamanlar birbirini sevmiş iki insanın en doğal hallerini yansıtıyor. Çiftin doğal ve ev hallerinde pastel tonlar kendine yer bulurken, avukatlar yüzünden girilen güç savaşları ise beraberinde daha iddialı kıyafetleri getiriyor. Scarlett Johansson‘ın (Nicole) dişli avukatı Nora rolündeki Laura Dern, mesleğindeki baskınlığını kıyafetlerinde de ön plana çıkararak güçlü ve şık bir kadın portresi çiziyor.

5. Once Upon a Time in Hollywood

Türkiye’de ağustos ayında gösterime giren Quentin Tarantino filmi, 1969 yılında Los Angeles’ta geçiyor. Leonardo DiCaprio artık gözden düşmeye başlamış bir Western film yıldızı rolünde boğazlı kazak, deri ceket kombinleri ve kahverengi, tarçın, hardal renk paletiyle karşımıza çıkarken Brad Pitt ise DiCaprio’nun dublörü rolünde 60’lar gençlik stilinin bir yansıması olarak desenli gömlekleri ve kot kombinleriyle öne çıkıyor. Sharon Tate rolünde izlediğimiz Margot Robbie, dönemi ve Tate’in kıyafetlerini de yeniden canlandırmasıyla film endüstrisindeki moda dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Robbie’nin kostümleri ise orijinal vintage ve el yapımı parçalardan oluşuyor.

6. Pain and Glory

Oscar ödüllü yönetmen ve senarist Pedro Almodóvar‘ın yeni filmi, her ne kadar öyle görünüyor olsa bile bir otobiyografi değil. Ancak senaryoyu yazarken kendi evinden sahnelerin gözünde canlandığını söylüyor ünlü yönetmen. Aynı zamanda bu proje için kendi mobilyalarından bazıları kullanılmış. Hatta, Antonio Banderas‘ın bazı ayakkabı ve kıyafetleri de bizzat Almodóvar’a aitmiş. Antonio Banderas’a bu performansı kendisine Cannes Film Festivali‘nde en iyi erkek oyuncu ödülü kazandırdı.

7. Parasite

Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde prömiyeri yapılan Bong Joon-Ho yönetmenliğindeki film, Altın Palmiye ödülüne layık görüldü. Güney Kore’de geçen filmde, Kim ailesinin yaşantısına yer veriliyor. Zenginlik ve fakirlik olgularının sorgulandığı filmde aynı zamanda bir denge unsuru da söz konusu ve bu karakterlerin kıyafetlerine de yansımış durumda. Yalın sahnelerdeki sade ama dengeli kıyafet seçimleri genel olarak soluk bir renk paleti oluşturuyor.

8. Portrait of a Lady on Fire

72. Cannes Film Festivali‘nde dünya prömiyerini yapan film, buradan en iyi senaryo ve Kuir Palm ödülleriyle dönmeyi başardı. 18. yüzyılda geçen filmde iç ve dış mekanların pastel, mavi, gri tonlarına karşın karakterlerin kıyafetlerinde dönemin modası da gözetilerek daha canlı bir renk paleti kullanılmış.

9. Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars serisinin dokuzuncu filmi olan The Rise of Skywalker, aynı zamanda 2015 ve 2017 yıllarında gösterime giren The Force Awakens ve The Last Jedi filmlerinin oluşturduğu triolojinin de sonuncusu. Karakterlerin kıyafetlerinde önceki serilere kıyasla çok fazla değişiklik yapılmasa da Kylo (Adam Driver) ve Rey (Daisy Ridley) karakterlerinin kostüm tasarımlarında yenilikler söz konusu.

10. The Irishman

Pek çok kez yönetmen Martin Scorcese ile birlikte çalışan Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Sandy Powell, bu Netflix yapımı film için de tasarımcı Christopher Peterson ile ortak çalışma yürütmüş. Alışkın olduğumuzun aksine daha sessiz ve arka planla bütünleşen gangster rolleri için daha az gösterişli kıyafetler tasarlanmış. 50’ler, 60’lar ve 70’lerden sahneler barındıran filmde hem dönemlerin stil özellikleri hem de karakterlerin çocukluğunda fakir bir çevrede büyümüş olmaları göz önünde bulundurulmuş.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here