Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
200

Özgürlüğümüzün önüne bu sene de çeşitli engeller çıkaran 2018’in sonuna gelirken, festival çevrelerinde ses getirmiş, hem cinsel kimliği hem de cinsiyet kimliğini konu alan, 2018 yapımı 5 farklı LGBT+ filmini sizin için derledik.

1. RAFIKI

Ailelerinin politik rekabetine rağmen aralarında bir bağ kuran başarılı öğrenci Kena ve Ziki’nin ilişkileri, zamanla arkadaşlıktan öteye gider. Tutucu Kenya toplumunda hayatlarına yön vermeye çalışan kız arkadaşlar, güvenlikleri ve onları mutlu edecek şeyler arasında bir seçim yapmak zorunda kalırlar. Homofobik toplumlarda eşcinsel çiftlerin yaşadığı zorlukları konu alan Rafiki, anavatanı Kenya’da, lezbiyenliği meşrulaştırdığı için yasaklandı.

Yönetmen: Wanuri Kahiu

Başroller: Samantha Mugatsia, Sheila Munyiva

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

2. GIRL

Trans bir bale öğrencisi olan Lara, balenin zorlu ve rekabetçi dünyasıyla çekişmenin yanı sıra, ergenliğin heyecanıyla cinsiyet kimliğinin getirisi olan hormon terapisi ve cinsiyet değiştirme süreciyle yüzleşmektedir. Filmekimi’ndeki Girl yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Yönetmen: Lukas Dhont

Başrol: Victor Polster

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

3. THE HAPPY PRINCE

Edebiyat devi Oscar Wilde’ın hapse mahkum edilmesine ve toplumsal açıdan sürgününe sebep olan Lord Alfred Dougles’la ilişkisini konu alan The Happy Prince, Wilde’ın hem mutluluklarını hem de içleri acıtan mahkeme sonrası depresyonunu filme yansıtıyor.

Yönetmen: Rupert Everett

Başroller: Rupert Everett, Colin Morgan, Colin Firth, Edwin Thomas, Emily Watson

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. A KID LIKE JAKE

Jake, annesi Alex, babası Greg ve anaokulu öğretmeni Judy tarafından çok sevilen ve cinsiyet kimliğini sorgulama sürecinde onlardan çok destek almış bir çocuktur. Fakat Jake’in kendine bir kimlik seçme vakti geldiğinde, Alex ve Greg kendi seçimlerini sorgulamaya başlarlar.

Yönetmen: Silas Howard

Başroller: Jim Parsons, Clare Danes, Leo James Davis, Octavia Spencer, Priyanka Chopra

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

5. MAPPLETHORPE

80’lerin sonunda HIV/AIDS yüzünden vefat eden, eşcinsel fotoğrafçı Robert Mapplethorpe’u anlatan Mapplethorpe, fotoğrafçının New York yaşantısının iç yüzünü, ünlülerle olan ilişkilerini ve sadomazoşizmin eşcinsel kültüründeki yerini korkusuzca gözler önüne seriyor.

Yönetmen: Ondi Timoner

Başrol: Matt Smith

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
200

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here