Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

Sinema ve televizyon yapımları, edebiyat dünyasından ilham almaya devam ediyor. Bazıları yazarın orijinal kitabına sadık kalıyor, bazıları ise çok farklı boyutlara taşıyıp bize aktarıyor. Hâl böyle olunca bize de “film mi yoksa kitap mı?” sorusunu sormak kalıyor. Bakalım bu sene izleyeceğimiz yapımlar beklentimizi yerine getirebilecek mi.

1. The Darkest Minds ‘’3 Ağustos 2018 (USA)’’

Ruby Daly, Amerika’nın %98’ini öldüren korkunç vebadan hayatta kalabileceğini hiç düşünmemiştir ama hayatta kalmayı başarır. Hayatta kalanların değişik güçleri vardır ve sadece renklerle tanımlanırlar; yeşiller (çok zekiler), maviler (telekinez), sarılar (elektriği kontrol edebilme), turuncular (zihin üzerinde kontrol) ve kırmızılar (ateşi kontrol edebilme). Ruby, tehlikeli bir turuncudur. Acınası ve korku içeresinde olan Thurmond’a yani kendisi gibi olan çocukların yanına gönderilir. Ruby, bu korkunç yerden çocukların yardımıyla kaçar ve hayatı bambaşka bir hal alır.

Kitap Yazarı: Alexandra Bracken

2. The Little Stranger (2018) ‘’30 Ağustos 2018 (Czech Republic)’’

The Little Stranger, ülke doktoru olarak sessiz ve saygınlık dolu bir hayat inşa eden bir hizmetçinin oğlu olan, Dr. Faraday’ın hikayesini anlatıyor. Lenny Abrahamson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu Lucinda Coxon, Sarah Waters’ın romanından uyarlayarak kaleme aldı. Filmin başrollerinde ise Domhnall Gleeson ile Ruth Wilson yer alıyor.

3. Where’d You Go, Bernadette ‘’19 Ekim 2018 (USA)’’

“Arrested Development, Mad About You ve Ellen gibi televizyon şovlarında yazar olarak görev yapan Maria Semple‘ın ikinci romanı “Neredesin Bernadette”. Eşini ve 15 yaşındaki kızını bırakarak ortadan kaybolan Bernadette Fox rolünde Cate Blanchett’ı izleyeceğimiz yapım.’’

Arka Kapak;

“Bernadette… kayıp bir anne.

Bernadette’in kocası Elgie… bir Microsoft dehası.

Bee… onların 15 yaşındaki kızı.

Bir Çocuk, Bir Anne Ve Bir Baba

Yeterli mi aile olmaya?”

4. Boy Erased  ‘’28 Eylül 2018 (USA)’’

Garrard Conley’nin kitabından uyarlanan bu film, küçük bir ABD kasabasında görevli bir papazın oğlu olan John’un, cinsel yönelimi yüzünden yaşadığı sıkıntıları ve kasabadan uzaklaştırılmasını konu alacak. Filmde Lucas Hedges, Nicole Kidman, Russell Crowe, Cherry Jones ve Flea gibi isimler yer alıyor.

5. Jungle Book: Origins ‘’19 Ekim 2018 (Turkey)‘’

Rudyard Kipling’in kitabından uyarlanan filmin konusu, yetim kalan bir çocuğun ormanın vahşi yaşamına ayak uydurarak doğa tarafından büyütülmesidir. Bu klasikleşmiş çocuk romanının son uyarlamasının yapımcılığını Warner Bross üstleniyor. Filmde;Matthew Rhys, Freida Pinto, Christian Bale, Benedict Cumberbatch, ve Cate Blanchett gibi ünlü isimler yer alıyor.

6. The Girl in the Spider’s Web ‘’19 Ekim 2018 (Turkey)’’

David Lagercrantz’ın kitabından uyarlanan filmde, genç bilgisayar korsanı Lisbeth Salander ve gazeteci Mikael Blomkvist, kendilerini casuslar, siber suçlular ve yozlaşmış hükûmet yetkilileri tarafından yakalanmış halde buluyorlar.

7. Mortal Engines  ‘’14 Aralık 2018 (Turkey)’’

Dünyayı yok olma noktasına getirmiş büyük savaşların ardından yeryüzünde yeni bir yaşam şekli gelişmiştir. Hareketli büyük şehirler, kendilerinden küçük şehirleri yutarak onların kaynaklarını yağmalamaktadır. Londra’nın fakir kesimlerinden gelen Tom Natsworthy (Robert Sheehan) ile kaçak Hester Shaw’un (Hera Hilmar) karşılaşması, genç adamın hayatı için mücadele edeceği zamanların başladığı anlamına gelecektir.

Kitap Yazarı: Philip Reeve

8. All the Bright Places

Kitap Arka Kapağı:

Finch ve Violet okullarındaki çan kulesinin tepesinde karşılaştıklarında kimin kimi kurtardığı belirsizdir. Bu tuhaf ikili, bir proje ödevinde eşleştiklerinde yol onları nereye götürürse tıpkı hayat gibi büyük, küçük, tuhaf, güzel, çirkin, şaşırtıcı yerlere giderler. Kısa süre sonra, Finch yalnızca Violet’layken kendi olabildiğini, tuhaf, eğlenceli, hayatı doyasıya yaşayabilen ve ucubelikten uzak bir gence dönüştüğünü keşfeder. Violet da yalnızca Finch’leyken günlerin hesabını tutmadan yaşayabilmektedir. Ancak Violet’ın dünyası büyürken Finch’inki küçülmektedir…

Hikayede, Violet rolünde genç yetenek Elle Fanning’i izleyeceğiz. Filmin ne zaman vizyona gireceği ise henüz belirsiz.

Kitap Yazarı: Jennifer Niven

9. Fahrenheit 451 ‘’(TV Series – 20 Mayıs 2018 Russia)‘’

Kitap Arka Kapağı:

”Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları. Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?”

Dizide Sofia Boutella, Michael B. Jordan, Michael Shannon gibi isimler yer alıyor.

Kitap Yazarı: Ray Bradbury

10. Sharp Objects  ‘’7 Haziran 2018 (USA)’’

Kitap Arka Kapağı:

‘’Kelimeler gazeteci Camille Preaker’ın zorlu geçmişine uzanan bir yol haritasıydı. Akıl hastanesindeki kısa misafirliğinden sonra Camille, çalıştığı ikinci sınıf gazetedeki görevi gereği, iki küçük kızın cinayetini araştırmak için, istemeye istemeye büyüdüğü kasabaya gidecekti.

Genç kadın, vahşi cinayetleri araştırırken kurbanların hikayelerine kendini fazlaca kaptıracaktı. İçindeki şeytanlardan kurtulamayan Camille, ailesinin evindeki bu ziyareti sağ salim atlatmak istiyorsa geçmişiyle yüzleşmek zorundaydı.’’

Kitap Yazarı: Gillian Flynn

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here