2018, oyunlar için akılda kalacak bir sene oldu. God of WarRed Dead Redemption 2Assasin’s Creed: OdysseySpider-Man vs. gibi müthiş oyunlar karşımıza çıktı. Bunların yanında bağımsız oyunlar açısından da iyi işler çıktı; Celeste, It Lurks Below, Return of the Obra Dinn gibi. Bir de ismini pek duyuramayan ama oldukça iyi oyunlar vardı, genelde bağımsız oyunlardan oluşan listemize geçebiliriz.

8 – Pathfinder: Kingmaker

Baldur’s GateIcewind Dale gibi oyunlar seviyorsanız Pathfinder size göre bir oyun. Pathfinder masaüstü oyununun kurallarına bağlı bu oyun bir izometrik RPG oyunu. Karakter yaratma bölümünün detaylı olması, görselliğin güzelliği oyunun ilgi çekici taraflarından. Özellikle ilk bölümün ardından bölge yönetme kısımları oldukça keyifli. Oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

7- Iconoclasts

Iconoclasts, 2D grafiklere sahip, tatlı görsellikler barındıran bir metroidvania oyunu. İlahi bir karakterin mekanik şeyleri yasaklaması ve karakterimizin gizli gizli mekanik kullanmasını konu eden ilgi çekici bir hikayesi var. Bol bol bulmaca, pek de zor sayılmayan bosslar, minik RPG öğeleri ve iyi karakterler içeren bir oyun Iconoclasts. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

6 – Minit

Oldukça enteresan bir oyun Minit. Eski dönem konsol oyunları arındıran, basit grafiklere sahip. Zekice tasarlanmış bir hikayesi ve harika müzikleriyle ilgi çekiyor. Bu tür küçük ama bıraktığı etki büyük olan oyunlar seviyorsanız bu oyun da size keyifli saatler geçirecektir. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

5 – Semblance

Yine 2D grafiklere sahip, platformer öğeleri barındıran bir puzzle oyunu Semblance. 2D grafiklere sahip fakat oldukça hoş gözüken görsellikte. Renkler çok iyi ayarlanmış ve müzikleri de içine çekiyor. Bulmacaları çok zor değil yine de uğraştırıcı. Puzzle türü ilginizi çekiyorsa tavsiye ederim. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

4 – Cybarian: The Time Travelling Warrior

Oldukça keyifli bölüm dizaynlarına sahip bu oyun bir aksiyon platformer oyunu. Retro grafiklerle birleşmiş tatlı müzikler oyuna hoş bir estetik katıyor. Maalesef oyunun en büyük eksisi çok kısa olması. Yaklaşık 2 saatlik bir oynanış süresine sahip fakat 2 saati çok keyifli geçirebiliyorsunuz. Çerezlik ve eğlenceli oyun arayışındaysanız tavsiye ederim. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

3 – Unavowed

Unavowed point and click türünde iyi hikaye sunan bir oyun. Bu senenin belki de en ilginç oyunlarından biri benim için. İçerisine birçok iyi bulmaca koyulmuş, yeri geldiğinde üzüyor yeri geldiğinde şaşırtıyor. Karakter yaratmadaki genişlik ve seçimlerinizin oyunu etkilemesi de oyunun iyi taraflarından. Bunların yanında bir de harika bir atmosferi var. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

2 – The Messenger

Listenin çoğu retro oyunlardan oluştu fakat gerçekten de bahsedilmeye değer oyunlar, retro türü son zamanlarda küllerinden yeniden doğuyor ve bu türde iyi işler çıkarılıyor. The Messenger da bunlardan biri. Mekaniksel anlamda yenilikler barındıran bu oyun iyi bir dinamiz sunuyor. Oyunun en sevdiğim tarafı diyaloglar oldu, yazarları bu konuda tebrik etmek isterdim. Ciddi gözükürken bol bol komiklik de katılmış oyunun içine. Bu senenin en sevdiğim oyunlarından biri oldu, kesinlikle tavsiye ederim. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

1 – Gris

Gris’i nasıl anlatabilirim bilmiyorum, üzerine düşündüm fakat pek diyecek bir şey bulamadım. Bende bıraktığı etki, mükemmel görselliğiyle, hikayesiyle beni büyüledi resmen. Oyunlarda artık sanat yok mu diye düşündüğüm bu zamanlarda “Al sana sanat!” diye suratıma tokat misali çarptı Gris. Oynadığım en iyi bağımsız oyunlar listesine de girdi. Bu oyunu anlatacak kelimeleri bulmakta güçlük çekiyorum, sadece alın ve oynayın. Buyrun bu da Steam sayfası.

BONUS – Reigns: Game of Thrones

Reigns’in önceki oyunlarını da oynamış olanlar bilir, bu oyun bir kart oyunu. Önünüze çıkan kartlar size iki seçim veriyor ve seçtiğiniz karta göre oyun ilerliyor. Game of Thrones temalı Reigns gayet iyi olmuş. Serideki karakterlerle oynamak için hikayeyi belli bir yere getirmeye çalışıyoruz. Seçtiğimiz karakterle Westeros’u yönetiyoruz. Serinin hayranlarına tavsiye ederim. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here